۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 81608126
۰ نفر
وضعیت حیات وحش در تربت حیدریه نگران كننده است

تربت حیدریه - ایرنا - رییس حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: وضعیت حیات وحش در مناطق مختلف این شهرستان نگران كننده می باشد لذا امسال نیز شكار ممنوع اعلام شده است.

سعید پشمچی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شكار پرندگان و حیوانات طی فصول بهار و تابستان باعث ناامنی زیستگاه آنان و این امر موجب اختلال در تخم ریزی و زاد و ولد شده است.

وی گفت: بخاطر واگذاری تعداد زیادی سلاح به متقاضیان و شكار بی رویه مجاز و غیرمجاز، تعداد زیادی از گونه های بومی حیات وحش این شهرستان در معرض خطر قرار گرفته اند.

رییس حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گونه های شاخص حیات وحش تربت حیدریه را قوچ و میش، تیهو و باقرقره یا سیاه سینه برشمرد كه در اكوسیستم طبیعی این شهرستان نقش بسزایی دارند.

وی افزود: طی هفت سال گذشته تا پایان سال 1392 در تربت حیدریه 1467 فقره پروانه شكار پرندگان وحشی برای متقاضیان صادر شده است.

پشمچی ادامه داد: در طول 280 روز فصل شكار مجاز، برای هر نفر در هر روز مجوز شكار چهار قطعه پرنده صادر كه بر این اساس در مجموع فقط به صورت رسمی طی هفت سال گذشته مجوز شكار یك میلیون و 643 هزار قطعه پرنده صادر شده است.

وی اظهار داشت: این در حالی است كه بخاطر تداوم 15 ساله پدیده خشكسالی در تربت حیدریه نیز جمعیت پرندگان كاهش چشمگیری داشته است.

رییس حفاظت محیط زیست تربت حیدریه افزود: برای احیا مجدد حیات وحش به خصوص جمعیت پرندگان در تربت حیدریه حداقل دوره زمانی سه تا 10 ساله شكار ممنوع را می توان در نظر گرفت.

وی گفت: ماموران حفاظت محیط زیست و همیاران محیط زیست تربت حیدریه به صورت شبانه روزی بر زیستگاههای جانوران نظارت دارند و با متخلفان و افراد سودجو برخورد می كنند.

پشمچی افزود: در طول یك سال گذشته و پس از ممنوعیت شكار و صید حیوانات وحشی، دارندگان سلاحهای شكاری در این شهرستان به سمت تفریح سالم و انجام تیراندازی ورزشی سوق داده شدند.

وی ادامه داد: شهرستان تربت حیدریه با 370 هزار هكتار وسعت دارای 270 هزار هكتار اراضی ملی است كه در آن خزندگان، چهارپایان، گوشتخواران، علفخواران و گونه های مختلف پرندگان زیست می كنند.

رییس محیط زیست تربت حیدریه گفت: در 22 هزار هكتار از ارتفاعات شمال شرق و جنوب شرق این شهر منطقه شكار ممنوع 'ژرف و بزمای' واقع شده كه ذخیره گاه حیات وحش است.

وی تربت حیدریه را از مناطق غیرصنعتی ذكر و بیان كرد: وسعت بیشتر این شهرستان اراضی ملی است كه می توان از آن در زمینه گردشگری و تولید گیاهان دارویی استفاده كرد.

پشمچی با اشاره به كاهش شكار غیرمجاز در تربت حیدریه افزود: دستگاه قضایی در این شهرستان به خوبی از محیط زیست حمایت می كند و همین امر باعث بازدارندگی شكار غیرمجاز شده است.

گونه های شاخص جانوری تربت حیدریه قوچ وحشی، گراز، گرگ، كفتار، روباه، شغال و پلنگ است و گونه های شاخص پرندگان این منطقه نیز شامل كبك، تیهو، باغرغره، كبوتر وحشی و گنجشك سانان می باشد.

شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.

8005/1858

سرخط اخبار استان‌ها