آغاز رزمایش توپخانه ای كره شمالی در نزدیكی آبهای مورد مناقشه با كره جنوبی

پكن - ایرنا - كره شمالی چهارشنبه شب رزمایش توپخانه ای خود را با مشاركت نیروهای نظامی و استفاده از مهمات جنگی در نزدیكی مرز دریایی با كره جنوبی آغاز كرد.

به گزارش ایرنا، این رزمایش در سواحل دریای زرد و در نزدیكی آبهای مورد مناقشه با همسایه جنوبی برگزار می شود و براساس گزارش های منتشر شده، مدت زمان انجام آن سه روز اعلام شده است.

خبرگزاری یونهاپ در گزارشی شروع این رزمایش را ساعت 21 چهارشنبه شب اعلام كرد و یادآور شد كه بالغ بر 130 گلوله توپ از سوی توپخانه های كره شمالی به داخل دریای زرد شلیك شده است.

این خبرگزاری همچنین اعلام كرد كه تمامی گلوله های شلیك شده با فاصله زیاد با مرز كره جنوبی به داخل دریا فرود آمده و وارد خاك كره جنوبی نشده اند.

«بائنگ نیونگ» و «یئون پیونگ» دو جزیره متعلق به كره جنوبی است كه در نزدیك محل رزمایش واقع شده اما خبرگزاری رسمی این كشور تایید كرد كه هیچ یك از گلوله های شلیك شده حتی به نزدیكی این جزایر هم نرسیده اند.

این موضوع نشان دهنده آن است كه كره شمالی با دقت خاصی در حال انجام این رزمایش و جلوگیری از بروز هرگونه تنش با همسایه جنوبی است.

گفته می‌شود، «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی نیز بر انجام این رزمایش نظارت مستقیم دارد.

وزارت دفاع كره جنوبی نیز با اعلام اینكه رزمایش نظامی كره شمالی در این زمینه در پیامی از طریق خط تلفن مستقیم نظامی به اطلاع سئول رسانده شده، از آماده باش كامل نیروهای نظامی كشورش در مرز دو كره در دریای زرد خبر داده است.

این وزارتخانه همچنین اعلام كرد كه كره جنوبی آمادگی كامل دارد به هرگونه اقدام تحریك آمیز پیونگ یانگ در آبهای خود با قدرت پاسخ دهد.

انجام این مانور نظامی در حالی صورت می گیرد كه پیونگ یانگ روز شنبه - 19 اردیبهشت - اقدام به پرتاب یك موشك بالستیك زیردریایی و متعاقب آن اقدام به شلیك سه موشك از نوع كروز كشتی به كشتی كرد كه این موضوع باعث بروز تنش لفظی شدید میان دو همسایه شد.

این اقدام كره شمالی واكنش تند كره جنوبی را در پی داشت و مقامات سئول طی روزهای اخیر مواضع تندی نسبت به این اقدام پیونگ یانگ اتخاذ كردند.

آزمایش موشك بالستیك كره شمالی با قابلیت پرتاب از زیردریایی حتی باعث شد «پارك گئون هی» رئیس جمهور كره جنوبی از آن به عنوان «چالش جدی» برای امنیت و ثبات منطقه شبه جزیره كره نام ببرد.

به گزارش رویترز، كره شمالی سال گذشته نیز رزمایش مشابهی در این آبها انجام داده و حتی بیش از 100 گلوله به سوی آب های كره جنوبی شلیك كرده بود كه البته با پاسخ كره جنوبی با شلیك گلوله های بیشتری به سوی شمال مواجه شد.

آساق*1597