شكایت ایران به شورای امنیت سازمان ملل درخصوص ممانعت از كمك رسانی به یمن

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز گزارش داد كه جمهوری اسلامی ایران درباره ممانعت نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان از كمك رسانی ایران به یمن، به شورای امنیت سازمان ملل شكایت كرد.

به گزارش رویترز از مقر سازمان ملل ، «غلامعلی خوشرو» نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت كه شامگاه سه شنبه به وقت محلی ارسال شده است، نوشت: جمهوری اسلامی ایران به هر شكل ممكن تلاش كرده تا از آلام مردم یمن بكاهد ؛ اما نیروهای ائتلاف از این تلاش ها جلوگیری كرده اند.

خوشرو افزود: حقیقت این است كه نابودی زیرساخت های حمل و نقل در یمن توسط نیروهای ائتلاف ، تاثیری منفی بر انتقال كمك های انسانی داشته است.

این در حالی است كه سازمان ملل اعلام كرده حدود 12 میلیون نفر در كشور فقیر یمن نیازمند كمك هستند و از روز سه شنبه آتش بسی برای ارسال كمك به یمن اعلام شده است.

رویترز افزود: یك كشتی ایرانی حامل كمك برای مردم یمن روز دوشنبه عازم یكی از بنادر تحت كنترل نیروهای مقاومت مردمی در یمن شده است. ایران روز چهارشنبه اعلام كرد كه به نیروهای ائتلافی اجازه بازرسی از این محموله انساندوستانه را نمی دهد.

این در حالیست كه عربستان با ائتلاف 9 كشور عربی منطقه به جز عمان از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای علیه یمن به اجرا گذاشت تا عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن را به حاكمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون یمنی كه امنیت شهرهای آن كشور را تامین می كنند، جلوگیری كند.

بیش از 6 هفته است كه مردم یمن در آتش نفرت آل سعود می سوزند و بر پایه آمارهای رسمی سازمان ملل متحد، در پی حملات ائتلاف سعودی به یمن تاكنون هزاران نفر كشته یا زخمی و دهها هزار نفر نیز آواره شده اند.

كارشناسان، حمله های عربستان به یمن و محاصره مردم این كشور را به جنایات رژیم صهیونیستی در قبال ساكنان غزه، تشبیه كرده اند.

شبد**1078** 3404