۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۰۴
کد خبر: 81607432
۰ نفر
تاكيد بر كاوش باستاني گورستان 4700 ساله نيكشهر

زاهدان- ايرنا- اعضاي شوراي اسلامي روستاي كشيك از توابع شهرستان نيكشهر در جنوب سيستان و بلوچستان انجام كاوشهاي باستاني از سوي باستانشناسان در گورستان 4700 ساله اين روستا را خواستار شدند.

اعضاي شوراي اسلامي روستاي كشيك در نشستي با خبرنگار ايرنا توجه مسوولان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان و حضور گروههاي باستانشناسي براي كاوش در اين اثر باستاني را مورد تاكيد قرار دادند.

اين اعضا معتقدند كه كاوش در اين محوطه رازهاي پنهان نياكان مان را آشكار و زمينه جذب گردشگران را فراهم مي كند.

نايب رييس شوراي اسلامي روستاي كشيك گفت: گورستان 4700 ساله متعلق به عصر مفرغ شامل گورهاي پيش از تاريخ است كه در سال 1391 با حفاري بيل مكانيكي كه قرار بود براي روستا كانال انتقال آب با لوله را انجام دهد كشف شد.

اسماعيل بلوچ افزود: براساس اعلام ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيكشهر اين محوطه تاريخي و باستاني از جمله بزرگترين گورستانهاي عصر مفرغ سيستان و بلوچستان محسوب مي شود كه وسعت آن به 35 هكتار مي رسد.

وي ادامه داد: حصار كشي، نصب تابلوي راهنما و چاپ كتابچه و معرفي اين اثر در شبكه استاني هامون و شبكه هاي تلويزيوني سراسري براي شناساندن اين اثر ارزشمند و انجام كارهاي ثبتي آن از مهمترين خواسته اهالي روستاي كشيك و مردم شهرستان نيكشهر است تا به عنوان اثر شاخص اين شهرستان به مردم استان و كشور معرفي شود.

وي بيان كرد: اشياء و سفالهايي كه در حين حفاري كشف شده به اداره ميراث فرهنگي منتقل شد و پس از گذشت سه سال هنوز هيچ اقدامي در زمينه كاوش و يا مرمت گورها و غيره صورت نگرفته است.

بلوچ ادامه داد: انتظار مي رود اداره كل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان اقداماتي درخصوص نگهداري و انجام كاوشهاي باستان شناسي در اين محوطه باستاني انجام دهد.

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيكشهر نيز به خبرنگار ايرنا گفت : گورستان تاريخي كشيك از استقرارگاههاي مهم هزاره سوم قبل از ميلاد در امتداد رودخانه كشيك است كه تدفين در اين گورستان در قبوري با معماري و ديوارهاي سنگچين و سقف مسطح سنگي انجام شده و در عمق يك و نيم متري از سطح زمين قرار گرفته است .

خيرالنساء اميري افزود: در سالهاي 92 و 93 پژوهش هاي باستان شناسي در گورستان كشيك انجام و براي كاوش هاي باستان شناسي در سال جاري پيشنهاد شده است كه به محض تامين اعتبار فصل اول كاوش آغاز خواهد شد.

وي با بيان اينكه 43 اثر تاريخي و باستاني نيكشهر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است، بيان كرد: اين اثر ارزشمند نيز در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.

نيكشهر در 510 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان واقع شده است.

3043 / 6081 /1596