۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۲۲
کد خبر: 81605850
۰ نفر
ترین های شهرآورد پایتخت

تهران - ایرنا - تیم های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تهران، عصرجمعه هفته جاری هشتادمین دیدار سنتی خود را برگزار خواهند كرد.

به گزارش ایرنا، در مجموع 79 دیدار گذشته، 24 پیروزی برای استقلال، 19 برد برای پرسپولیس و 36 بازی دو تیم نیز به تساوی انجامیده است.

* در هفتاد و نه دیدار گذشته، 93 بازیكن دو تیم موفق به گلزنی شدند كه سهم استقلال 46 بازیكن و سهم پرسپولیس 47 بازیكن است.

* دو تیم سرخ آبی پایتخت تاكنون سه بار در دومین ماه سال مقابل یكدیگر صف آرایی كرده اند كه آبی پوشان با دو پیروزی و یك تساوی، كارنامه خوبی را در این ماه از خود به نمایش گذاشته اند.

تیم استقلال تهران در دو شهرآورد شانزدهم و بیستم با نتایج پرگل 3 بر یك و 3 بر صفر حریف سنتی خود را شكست دادند و در پنجاه و دومین دیدار به نتیجه تساوی بدون گل رسیدند تا اردیبهشت، ماه خوش یمنی برای آبی های پایتخت باشد.

* در تیم استقلال، علی جباری و غلامحسین مظلومی هر كدام با 5 گل، عباس مژدهی و فرهاد مجیدی هر كدام 4 گل و حسن روشن، صمد مرفاوی، صادق ورمزیار، آرش برهانی و مجتبی جباری هر كدام با 3 گل به ترتیب در صدر گلزنان این باشگاه قرار دارند.

در تیم پرسپولیس تهران نیز مرحوم صفر ایرانپاك با 7 گل، حسین كلانی 6 گل، همایون بهزادی و مهدی هاشمی نسب هر كدام با 4گل و فرشاد پیوس، هادی نوروزی و ایمون زاید هر كدام با 3 گل، گلزنان برتر پرسپولیس به استقلال محسوب می شوند.

* همایون بهزادی و ایمون زاید از پرسپولیس، تنها بازیكنانی هستند كه توانسته اند در یك بازی سه گل وارد دروازه تیم حریف كنند.

* غلامرضا فتح آبادی، شاهرخ بیانی و مهدی هاشمی نسب از بازیكنانی هستند كه در هر دو تیم بازی كرده اند و موفق به گلزنی شدند.

همچنین فتح آبادی 2گل به پرسپولیس و یك گل به استقلال، بیانی 2 گل به استقلال و یك گل به پرسپولیس و هاشمی نسب وقتی در تیم پرسپولیس بود 4 گل به استقلال زد و زمانی كه عضو تیم استقلال بود، یك گل برای این تیم به ثمر رساند.

* پرگل ترین دیدار این دو تیم؛ شهرآورد روز 16 شهریور ماه سال 1352 است كه با نتیجه شش بر صفر به سود تیم پرسپولیس به اتمام رسید.

* در طول 46 سال گذشته، دیدارهای چهارم، ششم و سی و هشتم دو تیم ناتمام ماند كه فدراسیون فوتبال هر سه دیدار را به سود تیم استقلال اعلام كرد.

* تاكنون 155گل درهفتاد وهفت دیدار تیم های استقلال و پرسپولیس رد و بدل شده است كه سهم استقلال 81 گل و سهم پرسپولیس 74 گل است.

* دیدار سی ام دو تیم كه در روز 19 اسفندماه سال 1367 برگزار شد، ضربات پنالتی تعیین كننده تیم پیروز میدان بود كه پرسپولیس با نتیجه 4 بر 2 استقلال را پشت سر گذاشت.

* از نظر سرعت در زدن گل، تیم استقلال ركورددار است. علی سامره در دیدار پنجاه و سوم در دقیقه اول بازی، رضا عادل خانی و داوود سیدعباسی به ترتیب در شهرآوردهای یازدهم و پنجاه و ششم در دقیقه سوم و امید روانخواه در دقیقه چهارم دیدار شصت و چهارم برای استقلال تهران گل زدند، حسین كلانی مهاجم سرخ پوشان در دقیقه دوم دیدار ششم برای پرسپولیسی ها گلزنی كرد.

* تیم پرسپولیس تهران از نظر گل زدن در دقایق پایانی بازی ركورد دار این دیدارهاست. مازیار زارع در دقیقه 4+90 دیدار شصت و ششم گل تساوی بخش تیمش را به ثمر رساند.

همچنین صفر ایرانپاك در دیدار هفتم، حسین كلانی در دیدار هشتم و همایون بهزادی در شهرآورد دوازدهم در دقیقه 90 و ایمون زاید در دیدار هفتاد و چهارم در دقیقه 2+90 بازی برای تیم پرسپولیس گلزنی كردند. پیروز قربانی مدافع استقلال نیز در دقیقه 2+90 در دیدار پنجاه و هشتم گل پیروزی بخش آبی پوشان را به ثمر رساند.

* تیم استقلال تهران از شهرآورد چهل و دوم در روز 27 مهر ماه سال 1375 تا دیدار چهل و نهم در نهم دی ماه 1379 در هشت دیدار متوالی موفق به شكست پرسپولیس نشد.

* آبی پوشان در پنج دیدار (69 تا 73) كه با هدایت پرویز مظلومی برگزار كردند به ركورد چهار پیروزی و یك تساوی دست یافتند.

* شش دیدار سرخ آبی پایتخت (بازی 62 تا 67) با نتیجه مشابه یك بر یك مساوی به پایان رسید.

* ترین های شهرآورد پایتخت

اولین بازی : شانزدهم فروردین ماه 1346

اولین داور : عبدالرّضا موزون

اولین گل : احمد منشی زاده (استقلال) دقیقه 8 روز سی و یكم مردادماه 1348

اولین كاپیتان ها : كامبیز جمالی (استقلال) و همایون بهزادی (پرسپولیس)

اولین بازیكن اخراجی : رضا وطنخواه (پرسپولیس)

اولین داور خارجی : بهادرخان از پاكستان

اولین بازیكن سرخابی: داریوش مصطفوی

اولین بازیكن خارجی گلزن : عیسی ترائوره (پرسپولیس)

* ركورد حضور در میدان

1 - علی پروین (پرسپولیس) 20

2- علیرضا نیكبخت واحدی 19

3 - افشین پیروانی (پرسپولیس) 18

4 - علی جباری و حق وردیان (استقلال) 17

5- ناصر حجازی ، اكبر كارگر جم ، جواد زرینچه و محمود فكری (استقلال) 16

6- ابراهیم آشیانی و اصغر ادیبی (پرسپولیس) 15

7 – صادق ورمزیار (استقلال) 15

* بهترین گلزنان

1- صفر ایرانپاك (پرسپولیس) 7

2 - حسین كلانی (پرسپولیس) 6

3- مهدی هاشمی نسب (پرسپولیس 4 و استقلال 1 )

4- غلامحسین مظلومی و علی جباری(استقلال) 5

هشتادمین دیدار تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس تهران، ساعت 17 جمعه آینده در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود.

ورزشی (5) ** 9122 **1590