تهران- ایرنا- رییس جمهوری گفت: بلغارستان دارای موقعیت جغرافیایی ممتاز در جنوب شرقی اروپا است و می تواند پل ارتباطی ایران با كشورهای اروپایی در همه حوزه ها از جمله در زمینه انتقال انرژی باشد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید بلغارستان با اشاره به بیش از یك قرن مناسبات سیاسی فیمابین، افزود: همكاری های دو كشور در این مدت همواره خوب بوده است و امیدواریم حضور شما در شرایط جدید بر تحكیم مناسبات و رسیدن به نقطه مطلوب در روابط تاثیرگذار باشد.

رییس جمهوری آمادگی ایران برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با بلغارستان را یادآور شد و گفت: دو كشور دارای ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی و طبیعی بسیار در حوزه گردشگری هستند و باید در این زمینه بیش از پیش فعالیت كرد.

سفیر جدید بلغارستان نیز اراده مقامهای ارشد كشورش برای تحكیم مناسبات با ایران در همه زمینه ها را خاطرنشان كرد و گفت: در طول دوران ماموریتم در تهران تلاش خواهم كرد تا همكاری های تهران – صوفیه در همه زمینه ها به ویژه در عرصه اقتصادی و فرهنگی افزایش یابد.

'خریستو پولنداكف' با اشاره به موقعیت سوق الجیشی بلغارستان به عنوان دروازه اروپا گفت: با توجه به صرفه اقتصادی بلغارستان می تواند مسیر انتقال انرژی وهمچنین پل ترانزیت كالا و حمل و نقل بین منطقه، ایران و اروپا باشد.

وی بر توسعه روابط دوملت نیز تاكید كرد و گفت: ایران دارای جاذبه های فراوان تاریخی، فرهنگی و معماری است و می تواند مقصد گردشگران بسیاری از كشورهای اروپایی باشد.

در این دیدار سفیر جدید بلغارستان تصویری از پدر خود را كه 3 دهه پیش به عنوان سفیر، استوارنامه‌اش را به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (در مقام ریاست جمهوری) تقدیم كرده بود، نشان داد.

سیام**9012**1553