۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۶:۰۶
کد خبر: 81604898
۰ نفر
كیهان در یك نگاه؛ سه شنبه 22 اردیبهشت

تهران - ایرنا- روزنامه كیهان (روز سه شنبه) در بیست و یك هزارو پنجاه و ششمین شماره خود «نجات ریاض از باتلاق با طناب پوسیده كمپ‌دیوید» را به عنوان خبر نخست خود انتخاب كرده است.

به گزارش ایرنا، دربخشی از این خبر آمده است: كاخ ییلاقی كمپ دیوید در 100 كیلومتری شمال غرب پایتخت آمریكا اگر چه برای رؤسای جمهوری این كشور محلی برای استراحت است، اما برای مردم خاورمیانه یادآور خاطرات تلخ و خفت‌آوری است. تابستان 1978 انور سادات رئیس جمهور وقت مصر و مناخیم بگین، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی در این كاخ، مهمان جیمی كارتر بودند. سادات، آرمان فلسطین را به پای صلح با رژیم اسرائیل قربانی كرد و سازش را رسماً بنا نهاد. كمپ دیوید برای قاهره و سادات دستاوردی جز داغ ننگ نداشت. ننگی كه لكه آن هنوز هم از دامن مصر پاك نشده است.

پیمان سازش با تل آویو، اولین و آخرین خروجی كمپ دیوید نیست. حالا بعد از 37 سال یك بار دیگر قرار است اعراب راهی آمریكا شده و مهمان باراك اوباما در كمپ دیوید شوند. نشستی برای نجات ریاض از باتلاق جنگ یمن و درخواست از آمریكا برای ارائه ضمانت كتبی مهار قدرت روزافزون ایران!

مداخله در سوریه و ضمانت‌نامه مكتوب امنیتی خواسته اعراب در كمپ‌دیوید است

به نوشته «فایننشال تایمز»، اعراب در این نشست تلاش می‌كنند تا واشنگتن را به دادن تضمین مكتوب امنیتی و موافقت با فروش تسلیحات نسل جدید، متقاعد كنند.

این روزنامه عكس نخست خود را به كودك یمنی كه انگشتان خود را به علامت پیروزی مقابل دوربین های خبری گرفته است با تیتر خبر بزرگ در انگشتان كوچك اختصاص داد.

در بخشی از این خبر آمده است: سه چهار سال بیشتر ندارد. صورت زیبایش زخمی وحشیگری وهابیت شده. «تركش» سهم او از «اسلام آمریكایی» است. قرار بود او و دیگر كودكان یمن، قربانی بزم مستی و جنون فرزندان ابوسفیان و تازه به دوران رسیده‌های آل‌سعود شوند. اما نشد! دستان كوچكش نشان می‌دهد كه هجوم شبانه‌روزی كركس‌های سعودی، نتوانسته ریشه نهال عاشقی را در دل كوچك اما پر امید او بخشكاند. او برمی‌خیزد، یمن برمی‌خیزد و جهانیان در برابر این ایستادگی و مقاومت سر تعظیم فرود می‌آورند.

فردای یمن، فردای كودك‌ یمنی، فردایی روشن‌تر از امروز است و این را انگشتان كوچك این دردانه یمنی نشان می‌دهد.

ستون یادداشت روز كیهان به قلم حسین شمسیان به توانایی های استانداران پرداخته و تیتر چه تغییری در راه است؟ را برای این مطلب انتخاب كرده است.

در بخشی از یادداشت آمده است: «برخی از سفرهای استانی برای تیم رئیس‌جمهور روشن كرد كه برخلاف تصور اولیه برخی استانداران توانایی كافی برای اداره استان ندارند. لذا تغییرات در دولت اتفاق خواهد افتاد هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها». اینها بخش‌هایی از سخنان چند روز قبل یكی از مشاوران رئیس جمهور است كه اندكی بعد با تردید و تشكیك وادعای اظهارات شخصی مورد تردید قرار گرفت! اما فارغ از رویه ناپسند بیان موضوعات وسپس تكذیب و تغییر آن، نفس جابجایی بعضی دولتمردان، می تواند این امید را ایجاد كند كه بالاخره دولتمردان هم متوجه شدند برخی انتصاباتشان، برخلاف شایسته سالاری بوده و بعضی مدیران منصوب،یا ضعیف وناتوان در پیگیری ماموریت هایشان هستند ویا منافع و مصالح شخصی و حزبی آن ها راه خدمتگذاری به مردم را بسته است.

طبیعتا اگر دولتمردان به چنین برداشتی رسیده باشند جای خوشحالی وخوشنودی است و می‌توان امید داشت كه -هرچند با تاخیر- كارها رو به بهبود خواهد رفت.

جمال آمریكا را عشق است تحریم‌ها لغو نشد هم نشد!، بچه‌ای خوب است كه آنگلوساكسون باشد!، سایه روشن‌های بیست و هشتمین نمایشگاه كتاب تهران،آغاز دور جدید مذاكرات هسته‌ای از امروز در وین، مدیران موسسه مالی اعتباری میزان در اختیار دستگاه قضا قرار گرفتند و فرید زكریا:كشورهای عربی از اتحاد علیه اسرائیل به ائتلاف علیه دشمن اسرائیل رسیده‌اند از دیگر عناوین خبری این روزنامه است.

شبس**1708**1613