رونق زبان فارسی ناشی از اقتدار ایران در سه دهه اخیر است

تهران- ایرنا- رییس كمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رونق زبان فارسی ناشی از اقتدار ایران اسلامی در سه دهه اخیر است.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا علی اكبر ولایتی در جلسه كمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: زبان فارسی در یك دوره طولانی زبان اول جهان اسلام بوده و رونق مجدد این زبان هم ناشی از اقتدار ایران اسلامی در این سه دهه اخیر است.

ولایتی گفت: استعمارگران و بویژه انگلیسی‌ها زبان خود را در كشورهای تحت استعمار خود گسترش دادند.

وی افزود: متأسفانه رسم‌الخط اسلامی در برخی از كشورهای اسلامی منسوخ شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس كمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ترویج زبان فارسی از طریق تألیف كتب درسی و كمك آموزشی در كشورهای فارسی زبان لازم است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: ترویج زبان فارسی به عنوان زبان انقلاب اسلامی به منظور انتقال پیام‌های انقلاب اسلامی اهمیت زیادی دارد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از روند پیگیری مصوبات جلسات گذشته ارائه شد.

در ادامه جلسه موضوع « احیای نقش زبان فارسی در احیای تمدن اسلامی» در دستور كار قرار گرفت و اعضا پیرامون این موضوع به تبادل نظر پرداختند؛ كه اهمّ آن به شرح ذیل است: تأكید بر جایگاه زبان فارسی به عنوان زبان علمی در جهان اسلام، مركزیت و محوریت ایران در ترویج زبان فارسی، اصلاح رسم‌الخط رایج به منظور تسهیل نگارش به این زبان، توجه به دیپلماسی زبان فارسی به منظور تحكیم ارتباطات فرهنگی بین‌ مللی كه به این زبان سخن می‌گویند.

دستور بعدی جلسه كمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران موضوع كنگره « تاریخ علوم پزشكی در تمدن اسلامی» بود كه اعضا مقرر كردند این همایش اردیبهشت ماه 1395 در شهر مقدس مشهد برگزار شود.

همچنین اعضاء پیشنهاد كردند تا با همكاری و هماهنگی نهادهای مسئول یك روز در تقویم رسمی كشور به عنوان « روز فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» اختصاص یابد و در این روز یك جایزه فاخر و شایسته به فعالان این حوزه اهدا شود.

موضوع بعدی جلسه كمیته فرهنگ و تمدن، موضوع «همایش دانشگاه جندی شاپور» بود كه رئیس دانشگاه جندی شاپور گزارشی در این زمینه ارائه داد.

فراهنگ**9129 ** 1569