۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۲۴
کد خبر: 81603833
۰ نفر
آبگيري تالاب طالقان نقده آغاز شد

مهاباد - ايرنا - رييس اداره حفاظت محيط زيست نقده گفت: آبگيري تالاب طالقان اين شهرستان با لايروبي كامل انهار سنتي منتهي به آن آغاز شده است .

فرامرز سفري روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين تالاب كه به دليل خشكسالي هاي اخير به صورت كامل خشك شده بود، سال گذشته به طور كامل احيا شد و امسال نيز با لايروبي بيش از هفت كيلومتر از انهار سنتي، انتقال آب مازاد سد حسنلو به آن شروع شده است.

وي اضافه كرد: در حال حاضر به طور ميانگين عمق آب اين تالاب 80 سانتيمتر است كه اين مقدار آب با همكاري امور آب نقده و تشكل هاي زيست محيلي و از طريق كانال آبياري و انهار سنتي به اين تالاب منتقل شده و انتقال آب تا آبگيري كامل آن تداوم مي يابد.

وي اظهار اميدواري كرد كه با بالا آمدن سطح آب اين تالاب كه يكي از تالاب هاي مهم فصلي اين شهرستان به شمار مي رود مهاجرت انواع پرندگان مهاجر و بومي نيز به آن براي لانه سازي و جوجه آوري بيشتر شود.

سفري افزود: در اين تالاب انواع پرندگان آبزي و كنارآبزي شامل انواع مرغابي، اردك سرسفيد، چنگر، خروس كولي، عقاب تالابي، خوتكا و پرستوي دريايي جوجه آوري مي كنند.

رييس اداره حفاظت محيط زيست نقده گفت: تالاب طالقان (اسلام آباد) با 150 هكتار مساحت در پنج كيلومتري شمال نقده و مابين روستاهاي طالقان و اسلام آباد قرار دارد.

وي اظهار كرد: لايروبي انهار سنتي منتهي به تالاب هاي اين شهرستان از اسفندماه سال گذشته آغاز شده و در مجموع بيش از 24 كيلومتر از اين انهار با بيش از 300 ميليون ريال اعتبار لايروبي شده اند.

در نقده، هفت تالاب فصلي و دائمي وجود دارد كه سالانه بيش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومي در آن زندگي مي كنند كه از اين تعداد، تالاب هاي درگه سنگي، حسنلو و يادگارلو جزو تالاب هاي بين المللي هستند.

شهرستان نقده در جنوب آذربايجان غربي و 100 كيلومتري مركز استان واقع است.

3020/6185/2093