قهرماني ايران در كشتي آزاد آسيا با درخشش مازندراني‌ها

ساري – ايرنا - كشتي گيران مازندراني در سنگ محك رقابت هاي قهرماني آسيا كه به ميزباني قطر برگزار شد باز هم سربلند بيرون آمده و نقش بسيار موثري در كسب عنوان قهرماني ايران در اين مسابقات داشتند .

به گزارش ايرنا پس از درخشش مازندراني ها در رقابت هاي جام جهاني آمريكا ، دوحه ، جايگاه ديگري بود تا شايستگي هاي كشتي مازندران بار ديگر به اثبات برسد . تيم ايران در پايان اين رقابت ها با كسب 4 مدال طلا، 2 مدال نقره و يك مدال برنز به كار خود پايان داد كه سهم مازندراني ها 2 مدال طلا و 2 مدال نقره ، يعني نقش داشتن فراوان در رساندن تيم ايران بر سكوي قهرماني بود .

بهنام احسان پور ، نقره تحميلي داوران

كشتي گير بهشهري وزن 61 كيلوگرم ايران ، تجربه تلخي از دخالت نابجاي داوران در برگرداندن نتيجه كشتي داشت .

چند هفته قبل و در آمريكا بهنام احسان پور در ديدار فينال مقابل رقيب آمريكايي طعم تلخ ناداوري را چشيد . احسان پور در آن مسابقه و با وجود نامهرباني داوران ، حريف قدر خود را مغلوب كرده بود .

در دوحه تاريخ بار ديگر براي اين كشتي گير بهشهري تكرار شد اما وي اين بار نتوانست از پس داوران برآيد و در عين ناباوري و ناداوري به كسب عنوان دومي قناعت كرد .

البته داوران زماني نظر خود را به نادرست بر اين كشتي گير تحميل كردند كه وقت قانوني كشتي به پايان رسيده بود و بدون ترديد اگر چند ثانيه زمان در اختيار احسان پور بود وي بار ديگر مي توانست حقانيت خود را به همگان ثابت كند .

نقره احسان پور دست كمي از مدال طلا نداشت . وي در مسابقه اول يانگ جائه هون از كره جنوبي را با ضربه فني شكست داد ،در دور دوم نيز مقابل ماساكازو كومل از ژاپن با نتيجه يك بر صفر به برتري دست يافت.

احسان پور در مرحله نيمه نهايي مقابل تيان ژن گانگ از چين با نتيجه 10 بر صفر به برتري دست يافت و راهي ديدار فينال شد.وي در ديدار پاياني مقابل دولت نيازبيكوف از قزاقستان دارنده مدال برنز جهان و نفر پنجم المپيك با نتيجه 3 بر 3 شكست خورد.

در حالي كه كشتي در ثانيه هاي پاياني با رو كردن بارانداز حريف با نتيجه 5 بر 3 به نفع احسان پور اعلام شده بود داوران با اعتراض مربيان و حتي دخالت داور قزاق راي را بر گردانند و اين موضوع باعث اعتراض مربيان و تيم داوري ايران شد اما در نهايت دست نيازبيكوف بالا رفت.

طلاي مقتدرانه مسعود اسماعيل پور

مسعود اسماعيل پور تجربه ناموفقي در رقابت هاي جام جهاني آمريكا داشت و به رغم كسب عنوان قهرماني تيم ايران ، نتوانست آن گونه كه از او انتظار مي رفت ارائه كننده كشتي هاي جسورانه باشد .

رقابت هاي آسيايي دوحه، مكان مناسبي براي اعاده حثيت كشتي گير جويباري وزن 65 كيلوگرم تيم ملي بود .

اسماعيل پور كه حضور در رقابت هاي المپيك لندن را نيز در كارنامه دارد ، از با تجربه هاي حال حاضر كشتي ايران است كه با كسب اين افتخار يقينا از زير فشار فراواني كه بر روي دوش خود احساس مي كرد رهايي خواهد يافت .

وي در وزن 65 كيلوگرم پس از استراحت در در دور اول در دور دوم وراسينگ از سريلانكا را با نتيجه 10 بر صفر شكست داد وي در دور سوم ودر مرحله يك چهارم نهايي با نتيجه 8 بر 6 پارك ريونگ هاك هوانگ از كره شمالي را شكست داد و به مرحله نيمه نهايي راه يافت.

اين كشتي گير جويباري در اين مرحله با نتيجه 9 بر 8 و با ضربه فني روسلان پلي اف از ازبكستان را شكست داد و به ديدار فينال راه يافت.

اسماعيل پور در ديدار فينال مقابل توموتسوگو ايشيدا از ژاپن با نتيجه يك بر يك به پيروزي رسيد و صاحب مدال طلا شد.

محمدحسين محمديان ، فرار از سايه سنگين پدر

اگر تا پيش از اين محمدحسين محمديان را به نام پدر پرافتخارش عسگري محمديان دارنده 2 نقره المپيك مي شناختند، روند رو به رشد و كسب عناوين فراوان و قهرماني هاي متعددموجب شده كم كم آوازه پسر فقط به دليل موفقيت هاي شخصي اش بوده و آرام آرام از زير سايه نام پدر خارج شود .

او كه در نخستين حضورش در بازي‌هاي جهاني ، توانسته بود به نشان برنز وزن 86 كيلوگرم مسابقات قهرماني كشتي جهان 2014 دست يابد، پس از آن با بهره بردن از توانايي ذاتي و آموزه هاي فراوان پدر ، به وزن 97 كيلوگرم رفت و در آزمون هاي پشت سر گذاشته ، سربلند بيرون آمد .

پس از جام جهاني آمريكا ، محمديان در دوحه هم موفق ظاهر شد و توانست با كسب مدال طلا ،جاي خود را در اين وزن به خوبي محكم كند .

محمديان بعد از رقابت هاي قهرماني سال 2014 جهان و كسب عنوان سومي به درخواست كادر فني از وزن 86 كيلوگرم به 97 كيلوگرم تغيير وزن داد.

وي در رقابت هاي قهرماني آسيا در دور اول عليخان ژومايف دارنده مدال برنز دانشجويان جهان از قزاقستان را از پيش رو برداشت و در كشتي دوم هم رستم اسكندريان از تاجيكستان را مغلوب كرد.

اين كشتي گير ساروي تيم ملي در مرحله نيمه نهايي تاكاشي ياماگوچي از ژاپن را شكست داد و به فينال راه يافت.

محمديان در مسابقه فينال مقابل 'ماگومد موسي يف' از قرقيزستان به روي تشك رفت و اين مبارزه را با نتيجه 10 بر 3 با پيروزي پشت سر گذاشت و قهرمان شد . محمدحسين محمديان كه مدال برنز جوانان جهان را در كارنامه دارد، در جام جهاني كشتي آزاد سال 2015 لس آنجلس آمريكا در تركيب تيم ملي قرار داشت.

شكست دور از انتظار قاسمي

كميل قاسمي كه در كنار مسعود اسماعيل پور يكي از اعضاي باتجربه تيم ملي به شمار مي رود،با ضربه فني در مسابقه فينال دوم شد تا نشان دهد هنوز از روزهاي درخشاني كه انتظارش مي رود فاصله زيادي دارد .

اين كشتي گير جويباري كه پيش از اين گفته بود قصد دارد پس از كسب مدال طلا در رقابت هاي المپيك برزيل از دنياي قهرماني كشتي خداحافظي كند بايد به اين فكر كند كه آيا شرايط بدني و فني وي اجازه حضور در تركيب تيم ملي اعزامي به برزيل را به وي مي دهد يا نه ؟

قاسمي كشتي گيري با توانايي هاي فراوان است . شايد همين شكست در دوحه موجب افزايش انگيزه هاي وي شده و همگان را براي بازگشت دوباره اميدوار كند .

كميل قاسمي در رقابت هاي وزن 125 كيلوگرم كه با حضور 13 نفر برگزار شد، در دور نخست استراحت كرد و در نخستين مبارزه خود با پيروزي برابر ژاو دنگ از چين به نيمه نهايي راه يافت.

قاسمي در اين مرحله هم با پيروزي برابر محمد صبا از عراق به فينال راه يافت.وي كه در رقابت هاي قهرماني سال 2014 جهان در تاشكند ازبكستان در سكوي دوم ايستاده بود ، در ديدار فينال به مصاف آيال لازاروف از قرقيزستان رفت.

وي در مبارزه فينال نتوانست درخشش هميشگي را داشته باشد و در حالي كه سه دقيقه نخست را دو بر صفر پيروز شده بود، در سه دقيقه دوم اسير زيرگيريهاي حريف قرقيزستاني و ضربه فني شد و به مدال نقره بسنده كرد. وي پيش از اين و در رقابتهاي قهرماني آسيا يك طلا و يك مدال نقره كسب كرده بود.

قاسمي همچنين سال گذشته در رقابت هاي قهرماني آسيا در قزاقستان مقام نخست را كسب كرده بود.

سعيد داداش‌پور؛ شكست از مصدوميت

سعيد داداش‌پور در وزن 70 كيلوگرم از مازندران براي ايران روي تشك رفت اما مصدوميت اجازه نداد كه او بتواند بيش از يك مسابقه كامل را در اين رقابت‌ها انجام دهد.

او در گام نخست مقابل 'نورلان بكژانوف' قزاق 7-3 پيروز شد اما در دومين رقابت خود و مرحله يك چهارم نهايي مقابل 'زلميخان يوسوپوف' كشتي‌گير روس تيم تاجيكستان به دليل مصدوميت از ناحيه دنده نتوانست كشتي خوبي ارائه دهد و در حالي‌كه 5-صفر عقب بود در ميانه‌هاي كشتي از ادامه آن انصراف داد.

داداش‌پور با وجود راه‌يافتن 'زلميخان يوسوپوف' به فينال به دليل مصدوميت شديد نتوانست در گروه بازنده‌ها به مبارزات خود ادامه دهد.

تيم ملي كشتي آزاد بزرگسالان تاكنون از 28 دوره برگزار شده رقابت هاي قهرماني آسيا 23 مرتبه قهرمان شده است.

تيم ملي كشتي آزاد ايران پيش از اين و پس از اولين دوره مسابقات قهرماني آسيا در سال 1979 (جو تانداروي هند)، از سال 1981 تا 1997 يازده سال پياپي قهرمان آسيا شد و پس از آن در سال 2001 (اولان باتور مغولستان) براي سيزدهمين مرتبه به قهرماني رسيد. قهرماني در سال هاي 2003 (دهلي نو)، 2004 (تهران)، 2005 (ووهان چين)، 2006 (آلماتي قزاقستان)، 2007 (بيشكك قرقيزستان)، 2009 (پاتاياي تايلند)، 2010 (دهلي نو) و 2012 (گومي كره جنوبي) و 2014 (آستانه قزاقستان) نيز تكرار شد.

تيم كشتي آزاد ازبكستان 3 دوره و ژاپن و هند هر كدام يك دوره قهرمان شده اند.ك/4

7331/6097

ميثم محسني كوتنايي

سرخط اخبار استان‌ها