دیپلمات عراقی: سفر نوری المالکی به سوریه مسایل را روشن خواهد کرد ................................................................
دمشق، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/05/86 خارجی.سیاسی.سوریه.عراق.المالکی.دیپلمات.سفارت.مصاحبه اختصاصی.
"عدنان الشریفی" دیپلمات سفارت عراق در سوریه معتقد است که سفر قریب الوقوع "نوری المالکی" نخست وزیر عراق به دمشق، بسیاری از مسایل را روشن خواهد ساخت.
معاون رییس جمهوری سوریه روز سه شنبه ی گذشته، گفت: "به همان میزان که مالکی بتواند با صداقت و صراحت موضعی را طرح کند که به تحقق آشتی ملی فراگیر و ارایه جدول زمانی برای خروج نیروهای اشغالگر از عراق منجر شود، نزدیکی و تمایل بسیار شدید سوریه را برای همکاری با عراق در همه زمینه ها لمس خواهد کرد".
الشریفی روز پنجشنبه در مصاحبه ی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، سفر مالکی به دمشق را "بسیار حائز اهمیت" دانست و گفت: این سفر می بایست پیشتر انجام می شد.
وی افزود: سوریه نقش اساسی در منطقه دارد و تاثیر آن بر وضعیت عراق، بر کسی پوشیده نیست. سوریه قادر است، نقش مثبت و سازنده یی در این مساله ایفا کند.
به گفته ی رایزن اقتصادی سفارت عراق، سفر مالکی، تنها زمانی قطعی شد که هر دو دولت عراق و سوریه قاطعانه تصمیم گرفتند، گام های عملی در راه برقراری ثبات در عراق بردارند.
الشریفی معتقد است: سوریه، اکنون، بیش از هر زمان دیگری مخاطرات اوضاع بحرانی عراق را درک می کند، زیرا خطر تروریسم پا را از عراق فراتر گذاشته و کشورهای دیگر بویژه همجوار، آن را حس کرده اند.
دیپلمات عراقی متذکر شد: عملیات تروریستی که در برهه ی اخیر در کشورهای همسایه صورت گرفته، در این کشورها بی سابقه بوده است. این امر نشان می دهد خطر تروریسم نه تنها عراق بلکه تمامی کشورهای منطقه را تهدید می کند.
وی هشدار داد: اگر تروریسم در عراق تقویت شود، به کشورهای دیگر نیز سرایت خواهد کرد و نخستین هدف آن، کشورهای همجوار خواهد بود.
عدنان الشریفی تاکید کرد: نیازمند تلاش مشترک تمامی کشورهای منطقه برای تحقق امنیت در عراق هستیم، زیرا امنیت منطقه به امنیت عراق مرتبط است و تا زمانی که امنیت در عراق برقرار نشود، منطقه نیز روی امنیت را نخواهد دید.
وی، در مورد ترتیبات اتخاذ شده برای سفر نخست وزیر عراق به سوریه، گفت: سفر قطعی است و موعد نهایی انجام آن امروز مشخص می شود، اما پیش بینی قوی این است که تاریخ آن بیستم تا بیست و دوم ماه اوت جاری باشد.
در همین حال، برخی منابع برای خبرنگار ایرنا، فاش ساختند: هیاتی از بغداد روز شنبه برای آماده سازی مقدمات سفر المالکی به سوریه، وارد دمشق خواهد شد، و انتظار می رود، مالکی روز دوشنبه یا سه شنبه ی آینده در دمشق باشد.
به گفته ی این منابع، نخست وزیر عراق در دمشق با "بشار اسد" رییس جمهوری، "فاروق الشرع" معاون ریییس جمهوری، "محمد ناجی عطری" نخست وزیر و "محمود الابرش" رییس مجلس خلق سوریه دیدار می کند.
"ولید المعلم" وزیر خارجه ی سوریه در این ملاقات ها حضور خواهد داشت.
این منابع افزودند: المالکی همچنین قرار است، با شماری از اتباع عراقی مقیم سوریه دیدار کند.
این نخستین سفر نخست وزیر عراق به سوریه پس از فروپاشی نظام بعثی در این کشور به شمار می رود.
"جلال طالبانی" رییس جمهوری عراق و شماری دیگر از مقامات بلندپایه ی این کشور، در سال جاری میلادی از دمشق دیدن کرده اند.
مناسبات دیپلماتیک سوریه و عراق، اواخر آبان ماه 85 با امضای اعلامیه ی مشترک توسط "ولید المعلم" و "هوشیار زیباری" وزیران خارجه ی دو کشور در بغداد از سر گرفته شد.
روابط دو کشور از سال 1980 میلادی، بر اثر اختلاف میان دو شاخه ی حزب بعث حاکم دمشق و بغداد، به طور کامل به تعلیق درآمد.
این روابط سرانجام در سال 1997 میلادی، در آخرین سال های حیات رژیم صدام، در محدوده ی همکاری های اقتصادی و کمک های بشر دوستانه و در سطح "دفتر حافظ منافع" در سفارتخانه های الجزایر در دمشق و بغداد، از سر گرفته شد.
همکاری ها میان سوریه و عراق از سال 1997 تا ماه آوریل 2003 میلادی که رژیم بعث حاکم بر بغداد فرو پاشید، پیشرفت قابل ملاحظه یی داشت. تا جایی که زمینه ی برقراری مجدد روابط دیپلماتیک فراهم آمد، اما بحران های سیاسی و اعمال نفوذ طرف های خارجی بویژه آمریکا، پس از اشغال عراق، مانع همگرایی دو همسایه شد.
سفر المعلم به عراق برای امضای اعلامیه ی مشترک از سرگیری روابط، نخستین دیدار یک مقام بلندپایه ی سوریه از این کشور، از زمان فرو پاشی رژیم صدام و اشغال عراق به شمار می رود.
خاورم 6 / 2133 / 290 شماره 095 ساعت 14:49 تمام

سرخط اخبار جهان