۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۸:۴۴
کد خبر: 81602036
۰ نفر
جوان در يك نگاه- يكشنبه بيستم ارديبهشت

تهران- ايرنا- روزنامه جوان با عناوين «آوار بمب ها بر سر 2.5 ميليون كودك يمني» و «روحاني: حكومت تازه كار آل سعود مسايل سياسي منطقه و جهان را نمي فهمد» در شماره روز يكشنبه بر روي پيشخوان روزنامه فروشي ها قرار گرفت.

اين روزنامه تيتر يك را به موضوع آوار بمب ها بر سر 2.5 ميليون كودك يمني، اختصاص داد و نوشت: وزير خارجه عربستان بعد از ضربات مرزي روزهاي اخير، ديروز اعلام كرد از روز سه شنبه همين هفته يك آتش بس پنج روزه در يمن برقرار خواهد شد. عادل الجبير كه در ملاقات با جان كري وزير خارجه امريكا سخن مي‌گفت، دليل اين آتش بس را «اهداف بشر دوستانه» اعلام كرده وگفته كه تداوم اين آتش‌بس، بيش از هر چيز به انصار الله بستگي دارد. الجبير گفته: «اين آتش بس فرصتي براي حوثي‌هاست تا نشان دهند سرنوشت ملت‌شان براي آنها مهم است و ما اميدواريم اين پيشنهاد كه در راستاي منافع يمن است از سوي حوثي‌ها مورد قبول قرار گيرد.» جان كري وزير خارجه امريكا نيز در اين كنفرانس مطبوعاتي تأييد كرد: آتش بس در يمن به معناي صلح نيست و گروه‌هاي درگير بايد براي ايجاد راه حلي سياسي تلاش كنند. وزير خارجه امريكا در عين حال گفته برخي نشانه‌ها حاكي از آن است كه حوثي‌ها اين آتش بس را قبول خواهند كرد. با تشديد حملات سعودي‌ها به يمن كه از جمعه شب ونظامي اعلام شدن منطقه صعده تشديد شده، نهادهاي وابسته به سازمان ملل در خصوص وضعيت انساني در يمن هشدار‌ها را جدي‌تر كرده‌اند. صندوق كودكان ملل متحد (يونيسف) اعلام كرده محاصره يمن باعث شده تعداد زيادي از كودكان در خطر مرگ ناشي از گرسنگي و همچنين خدمات بهداشتي قرار گيرند. به گزارش سايت يونيسف، كريستف بوليراك سخنگوي يونيسف در ژنو ديروز هشدار داد در صورتي كه خدمات بهداشتي و غذايي فوراً به حالت عادي برنگردد120 هزار كودك در معرق خطر فوري سوء تغذيه شديد قرار خواهند گرفت. به گفته اين سخنگوي يونيسف، محدوديت‌هاي واردات سوخت و غذا كه بر اثر قطعنامه اخير شوراي امنيت تشديد شده، وضعيت كودكان يمني را بدتر كرده است. بر اساس امر يونيس، بيش از يك هزار و 400 نفر كشته و 300 هزار نفر از خانه‌هايشان آواره شده‌اند. به گفته بوليراك، 2.5 ميليون كودك يمني زير پنج سال در معرض خطر فوري تب و 2.1 ميليون كودك نيز در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قابل پيشگيري مانند ذات الريه و سرخك قرار دارند كه به خاطر نبود كمك رساني تشديد شده است.

روزنامه جوان با انتخاب عنوان روحاني: حكومت تازه كار آل سعود مسايل سياسي منطقه و جهان را نمي فهمد، نوشت:حسن روحاني رييس جمهوري صبح امروز در مراسم هفته گراميداشت هلال احمر كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، وي با انتقاد ضمني از كشور عربستان در حمله به يمن ادامه داد: حكومتي كه مسائل منطقه و جهان را نمي‌داند و بسيار هم تازه‌كار است براي اولين بار آمده خودي نشان دهد. كشوري كه هميشه كارهايش را با دلار انجام داده حالا آمده كه فرمانش را عوض كند و به جاي دلار، بمب را انتخاب كرده و فكر مي‌كند با بمب مي‌تواند قدرت خود را نشان دهد و در منطقه مي‌تواند تاثيرگذار باشد كه اين خطاي بسيار بزرگ و استراتژيك است. كشوري مورد هجمه ناجوانمردانه قرار گرفته است؛ شما ببينيد، اگر يك كشور اروپايي به جاي يمن گرفتار اين موضوع مي‌شد، صليب سرخ جهاني و هلال احمرها چه كار مي‌كردند. اصلا پل مستقيمي مي‌زدند و از همانجا همه كمك‌ها را سرازير مي‌كردند. از طريق هواپيما، كشتي و ماشين، كمك‌هايشان را مي‌رساندند. اما يك كشور مسلمان و به تعبير آنان جهان سومي گرفتار اين مصيبت بزرگ شده و يك همسايه برخلاف همه اصول انساني به خانه‌ها، جاده‌ها، زمين‌ها، اقوام و فرزندانشان حمله كرده است.

اين روزنامه با انتخاب عنوان تقدير از كاپيتان، نوشت: خلبان شجاع هواپيماي حامل كمك‌هاي انسان دوستانه ايران براي يمن گفت: سربازي از اين مملكت دستوري از رهبر انقلاب و ملت داشت و چون كار را تمام نكرد نبايد برمي‌گشت و در حال حاضر پيش رهبر و ملت خجالت‌زده است. مراسم تجليل از كاپيتان بهزاد صداقت‌نيا با عنوان «پرواز غيرت» ديروز در خبرگزاري فارس با حضور سردار رستم قاسمي، تني چند از نمايندگان مجلس و مسئولان كشوري برگزار شد. در اين مراسم كاپيتان صداقت‌نيا با بيان اينكه خود را شايسته اين تقدير نمي‌دانم گفت: سربازي از اين مملكت دستوري از ملت داشت و چون كار را تمام نكرد نبايد برمي‌گشت و در حال حاضر پيش رهبر و ملت خجالت‌زده است.

ضرر 64 هزار ميلياردي سهامداران در دولت يازدهم، تيتر ديگر روزنامه جوان است. ارزش بازار سهام كه در پايان دولت دهم در محدوده بيش از 350 هزار ميليارد تومان قرار داشت، هم‌اكنون كه 22ماه از دولت تدبير و اميد مي‌گذرد با 64هزار ميليارد تومان افت به رقم 286هزار ميليارد تومان نزول كرده، اين در حالي است كه افت ارزش بازار در اثر افت سهام پديد مي‌آيد، بدين ترتيب اهالي بازار سرمايه ايران در دولت روحاني بيش از 60 هزار ميليارد تومان ضرر كرده‌اند. كاهش قيمت سهام زمينه كاهش ارزش بازار سهام را به همراه دارد، اين در حالي است كه از زمان روي كار آمدن دولت يازدهم تاكنون 64 هزار ميليارد تومان از ارزش روز بازار بورس تهران كاسته شده است كه اين رقم معادل دو سال بودجه عمراني عملياتي شده كشور مي‌باشد. در روزهاي پاياني دولت دهم ارزش بورس بيش از 350 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شد، اما هم‌اكنون كه حدود 22ماه از روي كار آمدن دولت حسن روحاني مي‌گذرد ارزش بازار سهام در محدوده 286هزار ميليارد تومان قرار گرفته است.گفتني است شاخص كل بازار سهام كه انعكاس‌دهنده بازدهي بازار است، هم اكنون در محدوه 63 هزار واحد قرار گرفته، اين در حالي است كه اين نماگر اقتصادي با در نظر گرفتن ميانگين رشد خود در دولت‌هاي نهم و دهم روزگاري رؤياي 90هزار واحد و حتي 100هزار واحد را در سر مي‌پروراند اما نحوه مديريت اقتصاد كلان كشور و همچنين بي‌تجربگي مديران متولي مديريت بازار بورس اين بازار را به كما برده است.

اين روزنامه با انعكاس موضوع رژه جنگ پوتين در مسكو، نوشت: مراسم روز پيروزي در جنگ جهاني دوم طي بزرگ‌ترين رژه نظامي از زمان سقوط شوروي سابق در مسكو برگزار شد و رئيس‌جمهور روسيه بار ديگر قدرت نظامي خود را به رخ غرب كشيد. روسيه روز شنبه ساعت 10 صبح به وقت محلي در «‌ميدان سرخ‌» به منظور بزرگداشت هفتادمين سالروز پيروزي بر آلمان نازي رژه‌اي را برگزار كرد كه پس از فروپاشي شوروي سابق در سال 1991 بي‌سابقه بود. در اين رژه جديدترين محصولات نظامي روسيه از جمله تانك آرماتا- تي 14 كه توان شليك موشك‌هاي هدايت شونده را دارد، به نمايش گذاشته شدند. اين تانك براي روس‌ها يك جنگ افزار انقلابي است كه نخستين طراحي واقعاً جديد تانك پس از جنگ سرد است و مي‌تواند موازنه‌اي در برابر تانك‌هاي امريكايي و اروپايي ايجاد كند. همچنين 16 هزار نيرو از مناطق مختلف روسيه در رژه ديروز شركت داشتند و شماري از آنها يونيفرم‌هاي زمان جنگ جهاني را به تن كرده‌ بودند. يك يگان نظامي چين نيز براي اولين بار در اين رژه شركت داشت. بيش از100 جنگنده نيز بر فراز ميدان سرخ مسكو به پرواز در آمدند. به گزارش شبكه فرانس 24، ميليون‌ها يورو براي برگزاري مراسم روز پيروزي در روسيه هزينه شده است. حدود 150 هواپيما و بالگرد با نمايش هوايي و ترسيم عدد 70 در آسمان، به پرواز درآمدند.

گروه اطلاع رساني**9128**9131

سرخط اخبار پژوهش