ایران و آمریكا؛ توافق برای ' جابجایی ' دفاتر دیپلماتیك

تهران - ایرنا - روزنامه واشنگتن پست روز جمعه در گزارشی نوشت: بر اساس توافق انجام شده، ایران دفتر حافظ منافع خود در واشنگتن را به ساختمان جدیدی در منطقه وست اند منتقل خواهد كرد.

این درحالی است كه برخی خبرگزاری های داخلی امروز خبر كذبی با مضمون ' ایجاد دفاتر جدید دیپلماتیك ' میان ایران و آمریكا به نقل از همین روزنامه منتشر كرده اند.

خبر واشنگتن پست حاكی است: ایران نیز در مقابل به سوئیس كه درخواست انتقال دفتر حافظ منافع آمریكا در تهران به مكان جدیدی را ارائه كرده، وعده برخورداری از دفتر جدید را داده است.

یك مقام آگاه به این روزنامه گفت: این اقدام متقابل، وجه مشخصه دیپلماسی و یك معاوضه به شمار می رود.

واشنگتن پست در ادامه این گزارش آورد: این اخبار در حالی منتشر می شود كه جان كری وزیر خارجه آمریكا هفته گذشته از محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورك دیدن كرد و به عنوان نخستین مقام ارشد آمریكایی پس از چند دهه قدم به خاك ایران نهاد.

این روزنامه از برخی مقام های آمریكایی در مورد اینكه آیا این توافق به منزله آب شدن یخ روابط ایران و آمریكا است و ارتباطی به مذاكرات هسته ای دارد یا نه، سوال كرد و یك مقام وزارت خارجه آمریكا در پاسخ گفت: این جابجایی از قبل برنامه ریزی شده است و ارتباطی با مذاكرات جاری برای حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران ندارد.

وی افزود: بخش حافظ منابع ایران سال گذشته پیشنهاد جابجایی به مكان جدیدی را داد و اجازه این كار برطبق پروتكل استاندارد داده شد.

خاورم**9109**1565**380

سرخط اخبار سیاست