حضور35كشور اسلامي درجشنواره«خلاقيت و نوآوري درهنرهاي اسلامي و صنايع دستي» تبريز

تبريز-ايرنا - دبيركل دومين جشنواره بين‌المللي «خلاقيت و نوآوري در هنرهاي اسلامي و صنايع دستي» گفت: 35كشوراسلامي در سه بخش در حدود 80 هنرمند كه 18 نفر از آنان هنرمندان كشورمان هستند، دراين جشنواره كه در تبريز برگزار مي شود ، شركت مي كنند.

مهدي، محمد زاده، عصر پنجشنبه در گفتگوي با خبرنگار ايرنا افزود: اين جشنواره از روز شنبه هفته آينده تا بيست و پنجم ارديبهشت به مدت يك هفته در تبريز برگزار مي شود.

وي، رشته‌هاي مورد رقابت در اين جشنواره را نگارگري و گل مرغ، تذهيب، خوشنويسي، قالي و زيراندازهاي داري، سفال، هنر و صنايع فلزي، هنر و صنايع چوبي، هنر و صنايع شيشه‌اي، طراحي، چاپ و تزئينات پارچه اعلام كرد.

محمدزاده، ادامه داد: اهداي جايزه بين المللي هنرهاي اسلامي تبريز به برگزيدگان اين جشنواره، تاسيس موزه بين المللي هنرهاي اسلامي، مركزيت دادن به تبريز با رويكرد دانشگاهي به هنرهاي اسلامي در دوره معاصر و حركت به سمت احياي مكتب سازي در حوزه هنر و همچنين تاسيس كتابخانه بين المللي هنرهاي اسلامي از جمله اهداف برگزاري دومين جشنواره دوسالانه خلاقيت و نوآوري هاي برتر در هنرهاي اسلامي و صنايع دستي است.

دبيركل دومين جشنواره بين‌المللي 'خلاقيت و نوآوري در هنرهاي اسلامي و صنايع دستي' يادآوري كرد: شركت 22 كشور و ثبت تبريز به عنوان پايتخت نگارگري جهان اسلام از جمله دستاوردهاي برگزاري دوره نخست اين جشنواره بود.

محمدزاده، خاطرنشان كرد: احيا هنرهاي فراموش شده و سنتي از اهداف ديگر اين جشنواره است.

وي گفت: اين جشنواره بين‌المللي پيرو تفاهم نامه‌اي كه بين جمهوري اسلامي ايران و سازمان همكاري‌‎هاي اسلامي منعقد شده است، هر دو سال يك بار، با محوريت هنرهاي اسلامي و صنايع دستي برگزار مي شود.

دومين جشنواره بين‌المللي 'خلاقيت و نوآوري در هنرهاي اسلامي و صنايع دستي' نوزدهم ارديبهشت از ساعت 10 صبح به مدت يك هفته در تبريز آغاز مي شود.

7223/8023 / 1539