شش اشتباه رایج در رژیم غذایی كه استخوان ها را ضعیف می كند

تهران- ایرنا- مطالعات یكی از استادان جراحی ارتوپدی دانشگاه ایالتی فلوریدا در آمریكا، نشان می دهد كه رژیم غذایی حاوی نمك زیاد، نوشابه، قهوه، شكلات، مكمل ویتامین Aو غذاهای چرب و شیرین استخوان ها را ضعیف می كند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ساینس، افراد كم و بیش از مواد غذایی كه به سلامت استخوان ها كمك می كند، اطلاع دارند؛ اما آگاهی لازم در زمینه عادت هایی كه استخوان ها را ضعیف می كند، وجود ندارد.برخی عادت های رایج و اشتباه در رژیم غذایی:** مصرف زیاد نمك

مصرف زیاد نمك سبب از دست دادن كلسیم بدن می شود؛ مطالعات انجمن قلب آمریكا نشان می دهد كه مصرف زیاد نمك، سبب دفع كلسیم ذخیره شده در بدن می شود.

مصرف نمك علاوه بر دفع كلسیم، منجر به كاهش سطح منیزیم نیز می شود. منیزیم نیز به اندازه كلسیم در سلامت استخوان موثر است.

متخصصان توصیه می كنند كه برای طعم دار كردن غذا، به جای نمك از ترشیجات و ادویه استفاده شود.

غذاهای كنسروی و فرآوری شده، حاوی بیشترین میزان نمك هستند.** مصرف نوشابه

مصرف نوشابه سبب تضعیف استخوان ها می شود؛ مطالعات نشان می دهد كه استفاده از نوشابه های شیرین و گازدار، سبب كاهش سطح كلسیم و منیزیم و پوكی استخوان می شود.

بهتر است به جای نوشابه و نوشیدنی های گازدار، از آب میوه طبیعی و شیر استفاده شود.** مصرف بی رویه قهوه

مصرف بی رویه قهوه برای استخوان ها مضر است؛ مطالعات نشان می دهد كه مصرف بی رویه قهوه، جذب كلسیم را كاهش می دهد. می توان چای را جایگزین قهوه كرد و البته در مورد چای نیز باید تعادل را رعایت كرد.

مطالعاتی وجود دارد كه نشان می دهد مصرف چای، احتمال شكستگی مفصل ران را كاهش می دهد.** مصرف زیاد شكلات

مصرف زیاد شكلات برای استخوان ها مضر است؛ یك مطالعه نشان می دهد زنانی كه هر روز شكلات می خورند، نسبت به زنانی كه هفته ای یك بار شكلات می خورند، استخوان های ضعیف تری دارند.

شكلات حاوی ماده ای به نام اگزالات است كه محققان احتمال می دهند با جذب كلسیم تداخل داشته باشد.** مصرف مكمل های ویتامین A

مصرف مكمل های ویتامین A احتمال شكستگی استخوان را افزایش می دهد؛ مطالعات محققان نشان می دهد كه مكمل های ویتامین A احتمال شكستگی استخوان را افزایش می دهد و با ویتامین D تداخل دارد.

از این رو توصیه می شود از موادغذایی طبیعی حاوی منابع ویتامین A استفاده شود.** رژیم غذایی شمال آمریكا، ناسالم ترین رژیم برای استخوان

رژیم غذایی ساكنین آمریكای شمالی حاوی مقادیر بالای چربی، شكر، گوشت قرمز و غلات تصفیه شده مانند آرد سفید، نان سفید و ماكارونی است كه برای استخوان ها مفید نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه Certified Sports Nutritionist by the American Sports and Fitness Association منتشر شده است.

علمی(6)9259**1834