موافقت با آتش بس 5 روزه در یمن

تهران -ایرنا- وزیر امور خارجه آمریكا روز پنجشنبه در كنفرانس مطبوعاتی مشترك با عادل الجبیر همتای عربستانی خود با تاكید بر راه حل سیاسی برای حل بحران یمن گفت : با برقراری آتش بس 5 روزه در یمن موافق هستیم .

جان كری، موافقت كشورش با برقراری آتش بس پنج روزه در یمن را اعلام كرد و افزود : اگر جنبش انصارالله موافقت كند، این آتش بس قابل تمدید خواهد بود .

وی در مورد زمان آغاز این آتش بس در صورت موافقت گروه های یمنی گفت: این مساله طی روزهای آینده و در نشست پاریس بررسی می شود .

كری یادآورشد كه عربستان و آمریكا از اعزام نیروی زمینی به یمن سخن نمی گویند .

به گزارش شبكه اسكای نیوز عربی، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز گفت: ما پیشنهاد آتش بس 5 روزه را در یمن مطرح كردیم و این آتش بس در صورت موافقت انصارالله باید در همه نقاط یمن اجرا شود .

این مقام سعودی مدعی شد كه هدف از این آتش بس امداد رسانی به مردم یمن است.

این در حالی است كه جنگنده های عربستانی بارها كاروان های امدادی و كمك رسانی و كامیون های حامل مواد غذایی و دارویی را در یمن بمباران كرده اند و از فرود هواپیماهای حامل كمك های انسان دوستانه برای مردم یمن در فرودگاه های این كشور فقیر عربی جلوگیری كرده اند .

وزیر خارجه آمریكا امروز در ریاض با عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن دیدار كرد و ابراز امیدواری كرد به زودی وی را در صنعا ببیند.

عربستان با ائتلاف 9 كشور عربی منطقه به جز عمان از 6 فروردین سال جاری حملات گسترده ای را علیه فقیرترین كشور عربی منطقه آغاز كرده است تا عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به حاكمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن جنبش مردمی انصارالله كه امنیت شهرهای یمن را تامین می كند و با سازمان القاعده در یمن می جنگد ، جلوگیری كند.

ریاض بعد از 27 روز بمباران زیرساخت های یمن و از بین بردن تاسیسات حیاتی این كشور بدون آن كه به اهداف اعلام شده دست یابد، اعلام آتش بس كرد اما بعد از آتش بس تبلیغاتی اعلام شده همچنان یمن را هدف حملات هوایی قرار داده است و با بمباران فرودگاه بین المللی صنعا از كمك رسانی به مردم این كشور جلوگیری می كند.

از زمان آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن، تاكنون بیش از 3 هزار و 500 نفر از مردم این كشور كشته و 6 هزار نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

كارشناسان، حمله های عربستان به یمن و محاصره مردم این كشور را به جنایات رژیم صهیونیستی در قبال ساكنان غزه، تشبیه كرده اند.

خاورم **2041**1010