۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 81597786
۰ نفر
25 درصد از صنايع چهارمحال و بختياري بطوركامل تعطيل است

شهركرد- ايرنا- رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري گفت: از مجموع واحدهاي توليدي و صنعتي اين استان 25 درصد از آنها بطور كامل تعطيل است.

به گزارش ايرنا، سيد نعيم امامي روز چهارشنبه در نشست صنعتگران و بخش دولتي چهارمحال و بختياري با معاون امور صنايع وزير صنعت، معدن و تجارت در شهركرد اظهار داشت: تنها 15 درصد از واحدهاي توليدي و صنعتي استان با ظرفيت كامل فعال است.

به گفته وي، 60 درصد از ديگر واحدها نيز تنها با30 تا60 درصد از ظرفيت خود فعاليت مي كند.

امامي تصريح كرد: هم اكنون يكهزار و 238 واحد توليدي و صنعتي در چهارمحال و بختياري داراي پروانه بهره برداري است.

وي ظرفيت اسمي اشتغال اين واحدها را20 هزار و500 نفر برشمرد و افزود: هم اينك حدود 15 هزار نفر در اين واحد ها مشغول بكار هستند.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: يكهزار و507 جواز تاسيس طرح در چهارمحال و بختياري نيز طي سالهاي گذشته صادر شده است كه از اين تعداد يكهزار و 86 واحد تا 2 درصد، 249 طرح بين 20 تا 39 درصد و 172 طرح 40 درصد به بالا پيشرفت فيزيكي دارند.

امامي گفت: طي سال گذشته 425 فقره جواز تاسيس با ظرفيت شش هزار و670 فرصت شغلي، 14 جواز توسعه واحدهاي توليدي با 465 فرصت شغلي و 95 پروانه بهره برداري با 957 فرصت شغلي در استان صادر شد.

به گفته وي، نبود و كمبود سرمايه در گردش، سرمايه ثابت، نرخ سود تسهيلات بانكي و كمبود آب هم اينك مهمترين مشكلات واحدهاي توليدي استان است.

امامي بر ضرورت توسعه خدمات زيرساختي آب، برق، گاز و مخابرات در شهرك هاي صنعتي استان تاكيد كرد.

وي تصريح كرد: سال گذشته 33.6 ميليون يورو و 245 ميليارد ريال اعتبار از محل صندوق توسعه ملي به بخش صنعت چهارمحال و بختياري اختصاص يافت.

امامي گفت: دوهزار و 830 ميليارد ريال تسهيلات نيز از محل منابع داخلي براي رفع مشكلات صنايع استان به اين واحدها پرداخت شد.

به گزارش ايرنا، در نشست صنعتگران چهارمحال و بختياري با معاون امور صنايع وزير صنعت، معدن و تجارت در شهركرد، تعدادي از نمايندگان واحدهاي صنعتي و معدني به تشريح مشكلات بخش خود پرداختند.

صنعتگران در اين نشست، حمل و نقل، تامين زيرساختها بويژه آب و برق، تسهيلات بانكي و ارز، بوركراسي و ماليات را از مهمترين مشكلات واحدهاي صنعتي و معدني فعال استان برشمردند.

7361/6027