جنگ كودكان فقیر و ثروتمند بر سر بقا در شهرهای بزرگ

تهران - ایرنا -بر اساس آخرین گزارش سازمان كودكان را نجات دهید (Save the Children) شكاف روبه رشدی بین كودكان فقیر و ثروتمند در شهرهای بزرگ برای بقا در حال شكل گیری است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه این سازمان، گزارش اخیر سازمان Save the children دربرگیرنده اطلاعاتی است كه نشان می دهد شكاف طبقاتی روبه رشدی بین كودكان فقیر و ثروتمند ساكن در مناطق شهری وجود دارد كه مستقیما بر شانس بقای آن ها تاثیرگذار است.

در حال حاضر برای اولین بار در تاریخ بشر، بیش از نصف انسان ها در مناطق شهری ساكن شده اند؛ اما بسیاری از شهرها گنجایش توسعه بی رویه را ندارند و در نتیجه حدود یك سوم از شهروندان از جمله صدها میلیون مادر و فرزندان فقیر آن ها در خرابه های حاشیه شهرها زندگی می كنند.

این درحالی است كه بسیاری از گزارش ها و آمارها، نتایج قابل قبول و فریبنده ای را از وضعیت شهرنشینی نشان می دهند.

بر اساس این گزارش ها در كشورهای درحال توسعه، كودكان ساكن شهرهای بزرگ در مقایسه با ساكنین شهرهای كوچك و مناطق روستایی، شانس بیشتری برای بقا دارند.

اما گزارش های مذكور، این واقعیت را پنهان می كنند كه بقای كودكان در شهرهای بزرگ، تابعی از وضعیت مالی خانواده آن ها است. بر اساس گزارش موسسه Save the children:

- در دو سوم از كشورهای موردبررسی، میزان مرگ ومیر فقیرترین كودكان، دو برابر میزان مرگ و میر ثروتمندترین كودكان است.

- در طول دو دهه گذشته، اختلاف میان آمار بقای كودكان فقیر و ثروتمند، در 40 كشور درحال توسعه كه مورد بررسی قرار گرفتند، افزایش چشمگیری داشته است.

- بر اساس گزارش ها، در 60 درصد كشورهای در حال توسعه كه مورد بررسی قرار گرفتند، احتمال مرگ كودكان شهرنشین در مناطق فقیر بسیار بیشتر از محله های بالای شهر است.

- 10 كشور درحال توسعه بنگلادش، غنا، كنیا، هندوستان، ماداگاسكار، نیجریه، پرو، روآندا و ویتنام دارای بیشترین اختلاف در آمار بقای كودكان فقیر و ثروتمند هستند و احتمال مرگ كودكان فقیر در این كشورها بین 3 تا 5 برابر احتمال مرگ كودكان ثروتمند است.

در برخی از كشورهای ثروتمند جهان نیز آمار مشابهی در رابطه با میزان سلامت كودكان فقیر و ثروتمند وجود دارد. برای مثال:

- در شهر واشنگتن، احتمال مرگ كودكان در محلات فقیرنشین تا 10 برابر احتمال مرگ كودكان ثروتمند است.

- در رتبه بندی 25 پایتخت ثروتمند جهان، شهر واشنگتن به همراه وین (پایتخت اتریش)، برن (پایتخت سوییس)، ورسا (پایتخت لهستان) و آتن (پایتخت یونان) آخرین مقام را كسب كرده است.

- پایتخت هایی كه دارای حداكثر احتمال بقای كودكان هستند، عبارتند از: پراگ (پایتخت جمهوری چك)، استكهلم (پایتخت سوئد)، اسلو (پایتخت نروژ)، توكیو (پایتخت ژاپن)، لیسبون (پایتخت پرتقال).

این گزارش همچنین حاوی خبرهای امیدبخشی نیز هست. در این میان شهرهایی مانند آدیس آبابا (اتیوپی)، قاهره (مصر)، گواتمالا (گواتمالا)، كامپالا (اوگاندا)، مانیل (فیلیپین) و پنوم پن (كامبوج) نیز وجود دارند كه اقدامات مهمی را برای كودكان فقیر درنظر گرفته اند.

این اقدامات شامل افزایش دسترسی به سرویس های مرتبط با مادران، نوزادان و كودكان، افزایش آگاهی های بهداشتی و مراقبت های مقرون به صرفه و در دسترس برای خانواده های فقیر است.

علمی(6) ** 9259**1440