اجرای مرحله دوم حذف یارانه پر درآمدها از هفته آینده

تهران - ایرنا - با توجه به نزدیك شدن زمان واریز پنجاه و یكمین مرحله یارانه نقدی مربوط به اردیبهشت ماه، زمان اجرای مرحله دوم حذف یارانه پردرآمدها نیز فرامی رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت یازدهم كه از سال قبل حذف یارانه پردرآمدها را آغاز كرده بود و به همین خاطر این افراد در سال جاری نیز از فهرست یارانه بگیران خط خوردند لذا انتظار می رود در ماههای آتی به ویژه اردیبهشت ماه با تصویب آیین نامه مربوطه توسط دولت فهرست خط خورده ها از یارانه بگیران افزایش یابد.

هرچند هدفمندسازی یارانه در تاریخ 27 آذر 1389 توسط دولت قبل كلید خورد اما پرداخت همگانی یارانه نقدی سبب شد تا این قانون كه پس از سال ها كشمكش اجرایی شده بود نه تنها با شكست مواجه شود بلكه مشكلات تازه ای را برای اقتصاد ایران ایجاد كند.

اما دولت یازدهم كه وارث پرداخت همگانی یارانه از دولت قبل بود از همان روزهای آغازین فعالیت خود برنامه هایی را برای حذف یارانه خارج نشینان و پردرآمدها اعلام و برهمین اساس مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها را از 20 فروردین 1393 و با ثبت نام از متقاضیان این مرحله آغاز كرد. این مرحله از طرح با مجوزی كه از جانب مجلس شورای اسلامی در چارچوب تبصره 21 قانون بودجه سال 1392 به دولت داده شده بود، دولت را موظف كرد با سازوكاری كه مورد نظر خودش است، این مرحله را به انجام برساند.

هرچند دولت اقداماتی را در این سال برای شناسایی خانوارهای پردرآمد آغاز و ثروتمندان را به خود انصرافی دعوت كرد اما در نهایت تنها تعداد محدودی از خانوارهای متمول از دریافت یارانه انصراف دادند و برهمین اساس مشكلات یارانه ای دولت همچنان باقی ماند.

این وضعیت نابسامان ادامه داشت تا اینكه مجلس با تصویب و تكلیف مصرح در بند 'ح' تبصره 20 قانون بودجه سال 94 كل كشور، دولت را موظف كرد كه یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع كند.

همچنین دراین بند آمده است خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سكونت و میزان درآمد تعیین خواهند شد.

علاوه بر این براساس قانون بودجه سال 1394 میزان درآمد هدفمندسازی یارانه ها از 42 به 39 هزار میلیارد تومان برای توزیع نقدی كاهش یافته و این در حالی است كه حدود 76 میلیون متقاضی یارانه نقدی در كشور وجود دارد.

با توجه به مشكلات و چراغ سبز مجلس از فروردین ماه امسال كار شناسایی افراد پردرآمد و حذف این خانوارها كه از سال 92 كلید خورده بود، به مرحله اجرا درآمد.

برهمین اساس دولت از اسفندماه سال گذشته تا‌كنون برابر اعلام علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، یارانه نقدی 200 هزار نفر را قطع كرده و به گفته ابوالحسن فیروز‌آبادی قائم‌مقام وزیر كار تا پایان امسال یارانه نقدی 6میلیون نفر دیگر قطع خواهد شد.

علاوه بر این، قانون بودجه امسال به صراحت تأكید دارد تا مبلغ 39 هزار میلیارد تومان از كل درآمد 48 هزار میلیارد تومانی ناشی از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی صرف پرداخت نقدی و غیرنقدی شود كه باید حداقل نسبت به سال گذشته 3 هزار میلیارد تومان از یارانه نقدی پرداختی كم شود به‌عبارتی دست ‌كم 5 میلیون نفر نباید دیگر ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت كنند.

البته نمایندگان مجلس در همین قانون 4 معیار را برای دولت در حذف یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد تعیین كرده كه این معیارها عبارت از شرایط اقلیمی، بعد خانوار، محل سكونت و میزان درآمد است اما تشخیص اینكه كدام خانوار در سبد یارانه نقدی‌بگیران باقی خواهد ماند، با دولت است.

ضرورت حذف یارانه پردرآمدها به میزانی است كه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با تأكید بر اینكه در سال 93 در منابع هدفمندی یارانه‌ها دچار مشكل بودیم و امسال نیز این مشكل ادامه دارد، گفت: میزان هزینه مشخص‌شده در ردیف‌های هدفمندی با میزان درآمد ما تعادل ندارد، اگر بخواهیم متناسب با ردیف‌های هزینه برای هدفمندی پرداخت كنیم، كسری 17هزار میلیارد تومانی خواهیم داشت.

به گفته وی، به غیر از 39 هزار میلیارد تومان پرداخت نقدی، 4 هزار و 800 میلیارد تومان برای درمان، 5 هزار و 200میلیارد تومان برای تولید و 1300 میلیارد تومان برای مسكن و 4 هزار میلیارد تومان بابت اشتغال جوانان پرداخت شده كه 17هزار میلیارد تومان بیش از مقدار منابع هدفمندی است.** نوبخت: برای حذف پردرآمدها به حداقل ها اكتفا كردیم

این در حالی است كه محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت روز گذشته درباره حذف یارانه پردرآمدها گفت: تعداد بسیار محدودی از اقشار پردرآمد كه از اطلاعات آنها مطمئن بودیم از دریافت یارانه حذف شدند و دولت در این زمینه به حداقل ها اكتفا كرده است.

وی افزود: ما در حال تكمیل پایگاه های اطلاعاتی هستیم و این تعداد محدود نیز كه حذف شدند از اطلاعات شان مطمئن بودیم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: تاكید می كنم در مورد موضوعی كه مطمئن نیستیم به دلیل جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و خانواده ها اقدام نمی كنیم و فقط به این حداقل افراد كه از اطلاعات آنها اطمینان داشتیم اكتفا كردیم.

وی درباره وضعیت تبصره 20 هدفمندی یارانه ها كه نیاز به آیین نامه اجرایی داشت، گفت: پیش نویس این آیین نامه اجرایی در سازمان مدیریت تهیه شد و در جلسات آتی هیات دولت بررسی می شود.

سخنگوی دولت با بیان اینكه در سال های 93 و 94 در ارتباط با هدفمندی احكامی صادر شده است، گفت: ما آنچه در ارتباط با 93 بود اجرا كردیم البته در آن قانون به شكل قابل توجهی حذف افراد پردرآمد مطرح بود و ما با صراحت گفتیم آن مقدار كه منابع اطلاعاتی مان اجازه دهد، اقدام می كنیم.

در همین حال مهدی تقوی اقتصاددان درباره نحوه شناسایی ثروتمندان یارانه‌بگیر به ایرنا، گفت: دولت به راحتی می‌تواند از طریق سیستم مالیاتی و ثبت دارایی‌ها، افراد پردرآمد را شناسایی كند.

وی با اشاره به عدم‌انصراف داوطلبانه ثروتمندان از دریافت یارانه نقدی در ابتدای سال گذشته به دولت توصیه كرد كه به‌صورت جدی اجرای این بند قانونی را در سال‌جاری پیگیری كند تا بار سنگین پرداخت یارانه به افراد مرفه از دوش بودجه كشور برداشته شود.

وی ادامه داد: دولت طبق قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مكلف است پرداخت‌های نقدی را متناسب با توان اقتصادی شهروندان ساماندهی كند و كسانی كه ثروتمند و بی‌نیاز از دریافت یارانه نقدی هستند، حذف شوند.

تقوی با تاكید براینكه هر روز تاخیر در حذف یارانه پردرآمدها خسارت زیادی به اقتصاد كلان كشور می‌زند، ادامه داد: از ابتدا هم اعتقاد داشتیم باید یارانه نقدی به دهك‌های كم‌درآمد اختصاص یابد و بخش مهمی از آن برای حمایت از تولید و بهبود فضای كسب و كار هزینه شود.

وی گفت: بنابراین دولت باید در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برای ساماندهی پرداخت و حذف یارانه نقدی به گروه‌های نیازمند و بی‌نیاز طبق برنامه پیش برود و همه مردم انتظار دارند منابع كشور در راه توسعه و رشد پایدار اقتصادی هزینه شود و دستاوردهای آن به همه مردم برسد.

اقتصام(5)9141**1558