۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
کد خبر 81596600
۰ نفر
پیشگیری از ایدز با كمك هلال احمر

تهران - ایرنا -رئیس اداره كنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از تهیه بسته اجرایی پیشگیری از آلودگی به ویروس ایدز شامل آموزش، مشاوره و آزمایش افراد مشكوك به این ویروس با همكاری سازمان جوانان هلال احمر خبر داد.

به گزارش ایرنا از سازمان جوانان هلال احمر، عباس صداقت ضمن اعلام این خبر با اشاره به اهمیت آگاهی بخشی به جوانان در خصوص رفتارهای پرخطر بیان كرد: یكی از خلاءهای مهم كنترل ایدز در كشور آگاهی جوانان و نوجوانان است. جوانان به طور غریزی كنجكاوند و كنجكاوی آنان سبب بروز رفتارهای پر خطر می‌شود.

وی در این خصوص افزود: اگر جوان از آسیب های پرخطر مثل مصرف مواد مخدر و خطر ابتلا به عفونت ایدز آگاه نباشد، برای كشوری كه نیروی كارآمد آن جوان هستند می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

صداقت افزود: در همین راستا و برنامه استراتژیك كشور بحث آگاهی جوانان و نوجوانان در دستور كار قرار گرفته است.

وی در باره اهمیت همكاری با سازمان جوانان هلال احمر در ترویج و آگاه سازی جوانان گفت: سازمان جوانان هلال احمر پتانسیل و ظرفیت خوبی دارد و وجود یك میلیون داوطلب 5 تا 29 سال ارزش و اهمیت این سازمان را بالاتر می برد.

وی ادامه داد: وجود پایگاه ها و مراكز داوطلبی در حوزه های مختلف و استان های سراسر كشور فرصتی است كه كمتر كشوری از آن برخوردار است.

صداقت در خصوص همكاری با این سازمان توضیح داد: از اواخر سال گذشته مذاكراتی با سازمان جوانان هلال احمر انجام و جلسات كارشناسی برگزار شد.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه در خصوص كنترل بیماری ایدز با سازمان جوانان گفت: براساس این تفاهم نامه قرار است تا جوانان هلال احمر ابتدا آموزش های لازم را دریافت كنند و سپس در نقاط مختلف كشور این آموزش ها را به مردم انتقال دهند.

صداقت افزود: خوشبختانه قرار است جوانانی به عنوان مشاور و آزمایشگر ایدز تربیت شوند.

صداقت از روش آموزشی آموزش همسالان یا peer education به عنوان روشی موثر در انتقال مفاهیم به جوانان و آگاهی آنها از رفتارهای پرخطر یاد كرد و گفت: پیش بینی می كنیم با استفاده از این نوع آموزش كه در برنامه های سازمان جوانان هلال احمر مدنظر قرار گرفته است، بهترین نتیجه را بگیریم.

وی ابراز امیدواری كرد تا روز جهانی ایدز در اول آذر آموزش تمام گروه ها به پایان رسیده باشد و تیم های عملیاتی تشكیل شود و برنامه كاری منسجمی گردآوری شود.

صداقت در خصوص میزان موفقیت این طرح گفت: با توجه به حمایتی كه از طرف دو دستگاه وجود دارد پیش بینی می كنم اقدام ارزشمندی در برنامه كنترل در كشور باشد و قابلیت خواهد داشت علاوه بر آگاهی و نگرش جوانان مانع گسترش ابتلا به این بیماری نیز شود.

وی همچنین با اشاره به بعد بین المللی اجرای این برنامه گفت: نتایج خوبی در اجرای این طرح وجود دارد و حتی به عنوان یك تجربه موفق می توان عملكرد طرح را به كشورهای دنیا عرضه كرد.

صداقت ادامه داد: به جرات می توانم بگویم در مدیترانه شرقی این طرح برای اولین بار انجام می شود و قطعا از نتایج آن به خوبی می‌توان بهره مند می شویم.

اجتمام**3377 ** 1418