ورودی به زندان ها بیش ازمقیاس جهانی است/ ورود سالانه 500 هزار نفر به زندان در كشور

تهران - ایرنا - معاون مركز امور اجتماعی كشور با بیان این كه ورودی به زندان ها در كشور بیش از مقیاس جهانی است، گفت: بر اساس آمار سازمان زندان های كشور،‌ سالانه 500 هزار نفر به زندان می روند كه حدود 200 نفر ماندگار می شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رضا محبوبی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری هفتاد و دومین نشست شورای اجتماعی كشور كه در وزارت كشور با موضوع بررسی وضعیت زندان ها بویژه زندان زنان تشكل شد در جمع خبرنگاران افزود: كمتر از 10 درصد از زندانیان را زنان تشكیل می‌دهند و سرانه فضای زندان نیز هشت متر مربع است.

وی همچنین بر ضرورت بهبود وضعیت زندانیان تاكید كرد و اظهارداشت: خانواده های زندانیان بی‌پناه ترین قشر اجتماعی هستند، در حال حاضر تنها 20درصد از خانواده زندانیان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و خانواده زندانیان در بدترین شرایط بسر می برند، این میزان باید با عدالت قضایی افزایش یابد.

مشاور وزیر كشور با ارایه گزارشی از جلسه امروز شورای اجتماعی كشور با عنوان بررسی وضعیت زندانیان و توجه به خانواده آنان پرداخت.

محبوبی گفت: ‌در جلسه امروز رییس سازمان زندان‌ها گزارشی از وضعیت زندان های كشور ارایه كرد و پس از آن تصمیم‌هایی در این باره اتخاذ شد.

وی اظهار داشت:در جلسه امروز شورای اجتماعی كشور از آموزش و پرورش خواسته شد كه با تحت پوشش قرار دادن فرزندان زندانیان ازترك تحصیل آنان جلوگیری شود؛ چرا كه تعداد زیادی از دانش آموزان خانواده زندانیان ترك تحصیل می‌كنند.

معاون مركز امور اجتماعی كشور، توجه به ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه را اصلی ترین تصمیماتی برشمرد كه باید از ظرفیت‌های قانونی تعیین شده در این قانون برای رسیدگی به خانواده زندانیان استفاده كرد.

محبوبی تصریح كرد: در این جلسه مقرر شد تا آیین نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی مورد توجه قرار گیرد، در این قانون به مجازات‌های جایگزین وحبس اشاره شده است. این آیین نامه مصوب شهریور سال 93 است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز همچنین سه خبر منتشره شده در رسانه ها با عناوین سگ كشی در شیراز،‌ شعارهای مطروحه در راهپیمایی روز كارگر درباره نقش اتباع بیگانه در بازار كار و موضوع اپیلاسیون در قزوین كه انعكاس اجتماعی بالایی داشت بحث و بررسی شد.

معاون مركز اجتماعی كشور یادآور شد: وزارت كشور مكلف است همه موضوعات را مدیریت كند و موضوع سگ كشی در معاونت عمرانی، شعارهای روز كارگر در معاونت سیاسی و موضوع اپیلاسیون درمعاونت امنیتی و اجتماعی وزارت كشور رسیدگی شود.

محبوبی درباره موضوع سگ كشی گفت: در این زمینه چنین موضوعاتی آیین نامه‌های معینی وجود دارد و اتفاق رخ داده قابل دفاع نیست.

سیام. 9136**1336

سرخط اخبار سیاست