ظرفیت سه مرز رسمی برای گسترش روابط تجاری ایران و تركیه بكار گرفته می شود

ارومیه - ایرنا - سفیر تركیه در جمهوری اسلامی ایران گفت: درصدد بهره گیری از ظرفیت سه مرز رسمی بین ایران و تركیه برای گسترش مراودات تجاری بین دو كشور هستیم.

به گزارش ایرنا و به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، رضا هاكان تكین روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان غربی در ارومیه افزود: می توان با انتقال حجم بار از مرز گوربولاغ - بازرگان به مرز اسن دره - سرو، از ظرفیت این مرز استفاده كرد ضمن اینكه برای توسعه مرز رازی - كاپی كوی برنامه ریزی شده است.

وی با تاكید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت دروازه مرز زمینــی سرو - اسن دره برای توسعه مناسبات فیمابین اضافه كرد: توسعه همكاری های مشترك مرزی گمركی كشورهای ایران و تركیه در مرزهای آذربایجان غربی به ویژه مرز سرو - اسن دره می تواند نقش موثری را در افزایش حجم تبادلات تجاری بین دو كشور ایفا كند.

وی اظهار كرد: اهمیت آذربایجان غربی در توسعه و تحكیم روابط بین ایران و تركیه بسیار اساسی است.

وی ادامه داد: ما به صورت جدی علاقه مند به توسعه و تحكیم روابط در بخش های مختلف تجاری، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با آذربایجان غربی هستیم.

سفیر تركیه در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به وجود اراده جدی در میان روسای جمهور دو كشور برای گسترش روابط بین دو طرف گفت: رفت و آمد و تعاملات خوبی میان مسوولان عالی رتبه دو كشور وجود دارد كه باید به بهترین شكل از این ظرفیت در جهت توسعه و تحكیم روابط استفاده كنیم.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار از آمادگی كامل این استان برای توسعه تجارت مرزی با استان های مرزی شرق تركیه خبر داد و گفت: در جهت توسعه تجارت مرزی و تقویت همكاری های اقتصادی، فرهنگی، تجاری و سیاسی با استان های مرزی تركیه تلاش خواهیم كرد.

قربانعلی سعادت افزود: ایران و تركیه به عنوان دو كشور دوست و همسایه از دیرباز، روابط گسترده ای در بخش‌های مختلف با یكدیگر داشته اند و امروز نیز لازم است این روابط بیش از پیش توسعه و تقویت یابد كه در این میان استان های مرزی مانند آذربایجان غربی می توانند نقش كلیدی در ارتقای سطح مناسبات ایفا كنند.

وی ادامه داد: روسای جمهور دو كشور ایران و تركیه، اراده جدی بر توسعه مناسبات فیمابین در بخش های مختلف دارند بنابراین لازم است سایر مدیران و مسوولان دو طرف نیز با تمام توان و با اهتمام كافی در جهت تحقق و اجرایی شدن مفاد توافقنامه های موجود تلاش كنند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در سرو اظهار كرد: فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی سرو، زمینه های لازم را برای فعالیت هر چه بیشتر سرمایه گذاران و صاحبان صنایع تركیه در استان فراهم خواهد كرد.

وی با تاكید بر ضرورت توجه به اشتغال و معیشت مرزنشینان دو كشور گفت: می توانیم با تعریف و فعالسازی بازارچه های مشترك، زمینه را برای فعالیت و تجارت مرزی مرزنشینان دو طرف فراهم كنیم.

آذربایجان غربی تنها استان مرزی ایران با كشور تركیه است.

ایران بیش از 400 كیلومتر مرز مشترك با تركیه از طریق آذربایجان غربی دارد.

8137/2093/ 6075