۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۰۸
کد خبر: 81595166
۰ نفر
نحوه پرداخت جریمه خدمت سربازی

تهران- ایرنا- جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام كرد: 288 هزار تن برای پرداخت جریمه غیبت سربازی ثبت نام كرده اند كه پیامك رد یا قبول درخواست آن ها از امروز از طریق سامانه پیامكی 1100 ارسال می شود.

به گزارش خبرنگار انتظامی ایرنا، سردار ابراهیم كریمی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: این افراد از فردا برای انجام فرآیند دریافت كارت باید به پلیس +10 مراجعه كنند.

وی در خصوص خرید غیبت سربازی گفت: این موضوع در ‌سال گذشته از سوی دولت، مطرح و در نهایت در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

كریمی اضافه كرد: بر اساس این قانون، افرادی كه بیش از هشت سال غیبت داشته باشند با پرداخت جریمه، تعیین تكلیف و از محرومیت های اجتماعی خارج می شوند.

وی ادامه داد‌: بر این اساس از سال گذشته برای پیشرفت روند اجرایی شدن این قانون، پیش ثبت نام آغاز شد و از 15 بهمن تا 15 اسفند ماه 93 به افراد، فرصت ثبت نام داده شد.

وی با بیان تمدید مهلت ثبت نام تا 28 اسفند 93، گفت: تاكنون به پنج هزار پرونده از 288 پرونده ثبت نامی رسیدگی شده است.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی ادامه داد: از ابتدای سال 94 از مدارك ارسالی این افراد راستی آزمایی انجام شد كه از طریق پیامك، رد یا قبول درخواست متقاضیان پرداخت جریمه اعلام می شود و افراد به مدت 10 روز فرصت دارند تا فرآیند لازم برای دریافت كارت را انجام دهند در غیر این صورت این گونه تلقی خواهد شد كه آن ها از درخواست خود انصراف داده اند و باید در صورت نیاز بار دیگر ثبت نام كنند.

وی تاكید كرد: پیامك از طریق سامانه 1100 برای افراد واجد شرایط پرداخت جریمه و غیرواجد شرایط حتما ارسال می شود.

كریمی ادامه داد: افرادی كه برابر مقررات ، واجد شرایط جریمه نیستند در صورتی كه اعتراض داشته باشند یا نیاز باشد پرونده آن ها ، رسیدگی دقیق تری شود باید به پلیس +10 مراجعه و پرینت محاسبات را دریافت كنند.

وی اضافه كرد: در این پرینت ذكر شده است كه مدرك تحصیلی افراد از چه تاریخی قید شده است و از چه زمانی غیبت كرده اند.

وی تصریح كرد: افراد واجد شرایط پرداخت جریمه باید از زمان دریافت پیامك به مدت یك هفته به یكی از دفاتر پلیس +10 مراجعه و یك برگه مبانی محاسبه جریمه را دریافت كنند كه در این برگه مدت غیبت، همسر و تعداد فرزندان و سایر اطلاعات فرد مشخص شده است.

وی ادامه داد: افراد با مراجعه به پلیس +10 در صورتی كه برگه مربوطه را تایید كرده اند باید آن را امضا و شناسه پرداخت بانكی را دریافت و به منظور پرداخت میزان جریمه به یكی از بانك های عامل مراجعه كنند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، اضافه كرد: افراد، بعد از پرداخت وجه، باید تعهد نامه ای را در یكی از دفاتر محضری امضا و به پلیس +10 به منظور ارایه اصل فیش پرداختی بانكی، تعهد نامه و برگ تایید اطلاعات مراجعه كنند كه البته در مراكز پلیس +10، 20 هزار تومان بابت صدور كارت اخذ می شود.

وی تاكید كرد: در صورتی كه افراد در كمتر از 10 روز این فرآیند را انجام ندهند و جریمه غیبت سربازی را پرداخت نكنند به معنای انصراف است و باید از ابتدا ثبت نام كنند.

این مقام مسوول در نیروی انتظامی ادامه داد: فرآیند بررسی پرونده متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی ممكن است زمان بر باشد چرا كه گاهی اطلاعات و مدارك، ناقص یا فاقد اصالت هستند كه نیاز است راستی آزمایی طولانی تری انجام شود.

وی تاكید كرد: افرادی كه واجد پرداخت جریمه غیبت سربازی شده اند حتما باید مبالغ اعلام شده را به صورت نقدی پرداخت كنند چرا كه این مبلغ مستقیم به خزانه دولت واریز می شود.

وی با اشاره به اینكه آخرین مدرك تحصیلی افراد، ملاك تعیین مدت غیبت و میزان جریمه است، اظهارداشت: براساس ماده 58 قانون نظام وظیفه عمومی افرادی كه از پرداخت جریمه منصرف شوند به عنوان مشمولان غایب به شمار می آیند و با آن ها براساس قانون برخورد می شود.

وی تصریح كرد: البته تفاوتی در برخورد با مشمولان غایبی كه ثبت نام كرده یا نكرده اند وجود ندارد و همه آنها در ردیف مشمولان غایب قرار می گیرند.

وی همچنین یاد آور شد كه قانون پرداخت جریمه غیبت سربازی تنها در سال 94 اجرایی می شود. در نیمه اول سال 94 مرحله دوم ثبت نام اعلام خواهد شد و مشمولان غایب تنها در سال 94 فرصت دارند تا از این تسهیلات قانونی به منظور دریافت كارت سربازی اقدام كنند كه البته با دریافت این كارت، محرومیت های اجتماعی آنها برداشته می شود.

وی اضافه كرد: تاییدیه مشمولان خارج از كشور از طریق وزارت علوم، وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، انجام می شود و تعهدنامه آن ها باید در كنسول گری ها یا سفارت خانه ها امضا شود.

كریمی تاكید كرد: در صورتی كه افراد بنا به دلایلی نتوانند پیامك را دریافت كنند به زودی از طریق سامانه خدمات الكترونیكی كه در سازمان وظیفه عمومی راه اندازی می شود با ارسال كد ملی می توانند از وضعیت خود با اطلاع شوند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی در عین حال خاطرنشان كرد: هزینه غیبت را افزایش خواهیم داد تا افراد تمایلی به غیبت كردن نداشته باشند.

اجتمام(3)**9105**ل.الف.ی**1776