جایگزینی روبل و ریال در مبادلات تجاری ایران و روسیه

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه پیشنهاد برای حاكم شدن روبل و ریال در مبادلات تجاری ایران و روسیه خبر داد و گفت:‌ از طریق ستاد تدابیر ویژه اقتصادی به بانك مركزی پیشنهاد شده كه پایه پولی با روس‌ها، روبل و ریال حاكم شود و در این رابطه با بانك مركزی ایران و روسیه مذاكراتی صورت گرفته اما هنوز جایگزینی روبل و ریال در مبادلات تجاری به جای دلار نهایی نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مجتبی خسروتاج روز دوشنبه در نشست اتاق بازرگانی مشترك ایران و روسیه، افزود:‌ از آنجا كه زمینه‌های همكاری ایران و روسیه در دو قالب توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد ظرفیت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی خلاصه می‌شود بنا داریم با صادرات كالاهای غیرنفتی اقلامی را وارد كنیم كه واردات آن با ارز صادراتی توجیه داشته باشد.

خسروتاج اضافه كرد: برای رونق مبادلات تجاری بین ایران و روسیه مذاكراتی را با میربیزینس بانك انجام داده‌ایم كه اطلاعیه‌های مربوطه در این خصوص منتشر شده تا بتوان ارز صادراتی صادركنندگان كالا و خدمات فنی مهندسی به روسیه به نرخ روز در ایران تحویل داده شود.

وی با بیان آنكه ترتیباتی را اتخاذ كردیم كه بر مبنای آن در مقابل صادرات كالا، اقلامی با ارز متقاضی وارد شود، افزود: ظرفیت و پتانسیل های گسترده ایران در بخش صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی سبب شده كه شركت‌های مختلفی از سراسر دنیا خریدار این كالاها باشند كه روسیه نیز از آن جمله است.

وی خاطرنشان كرد: بنا داریم از تعرفه‌های ترجیحی در تبادلات تجاری بین دو كشور استفاده كنیم اما روس‌ها معتقد به مذاكرات جدیدی در رابطه با تعرفه‌ها هستند كه براین اساس رییس كل سازمان توسعه تجارت ایران در راس هیاتی خردادماه سال جاری به روسیه سفر خواهد كرد تا در این زمینه مذاكراتی را به عمل آورد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به تجارت آزاد روسیه با 5 كشور اوراسیا، اظهار داشت: ایران نیز تلاش دارد تا مذاكراتی را با این اتحادیه برای استفاده از تعرفه‌های ترجیحی در تجارت صورت دهد.

خسروتاج یكی از مشكلات پیش‌روی صادرات ایران به روسیه را در نوبت قرار گرفتن كشتی‌های ایرانی حامل میوه و تره‌بار برشمرد و گفت:‌ درخواست ما از روسیه اولویت دادن به تخلیه این گونه بارهای صادراتی است كه از طرف روسیه موافقت شد 3 روز قبل از حركت كشتی به روس‌ها اطلاع داده شود تا ترخیص میوه و تره‌بار به دلیل فسادپذیری خارج از نوبت انجام شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از دیگر مشكلات صادرات كالای ایران به روسیه را كمبود كشتی و كانتینرهای یخچال‌دار دانست و گفت: در جلسه‌ای كه سال گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، قرار گردید اگر فردی كانتینر یخچال‌دار مستعمل بیاورد در چارچوب قراردادی كه تنظیم می‌شود، می‌تواند این كانتینرها را به ناوگان وارد كند.

خسروتاج درخصوص حمل و نقل هوایی كالاهای صادراتی ایران به روسیه، اظهار داشت: اتاق مشترك ایران و روسیه در حال مذاكره با برخی از شركت‌های هواپیمایی است كه بتواند 50 درصد از هزینه جابه جایی تجار به روسیه را پوشش دهد.

اقتصام(2)د.الف/1574**1558