۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۶:۲۴
کد خبر: 81592773
۰ نفر
پایان حصر خانگی رئیس جمهور سابق ماداگاسكار

تهران - ایرنا - رییس جمهور پیشین ماداگاسكار كه از اكتبر 2014 در حصر خانگی بسر می برد اكنون با اجرایی شدن توافق آشتی ملی در این كشور آزاد شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از فرانس پرس، «هری راجائوناریمام پیانینا» رییس جمهور ماداگاسكار روز شنبه اعلام كرد كه به عنوان بخشی از توافق فرآیند صلح جزایر اقیانوس هند به حصر خانگی «مارك راوالومانانا» همتای پیش از خود پایان داده است.

این اعلام در یك سخنرانی در ارتباط با آشتی و مصالحه ملی كه به همت كلیساهای ملی ماداگاسكار ترتیب داده شده بود پس از آن بیان شد كه رییس جمهور فعلی گفت آقای راوالومانانا مشروعیت دولت فعلی را به رسمیت شناخته است.

راوالومانانا در سال 2009 طی یك كودتا سرنگون و به آفریقای جنوبی تبعید شد از زمان بازگشت از آفریقای جنوبی به ماداگاسكار در اكتبر سال 2014 تحت بازداشت خانگی در شهر شمالی آنتسیرانانا (كه به دیاگو سوارز نیز معروف است) قرار گرفت.

آشتی ملی ماداگاسكار یك نقشه راه برای برون رفت از بحران این كشور و جنگ قدرت در آن با میانجیگری بلوك منطقه ای كشورهای جنوب آفریقا (SADC) است و به امضای احزاب متخاصم در این كشور در سال 2011 رسیده است تا به بحرانی پایان دهد كه سال هاست كشور را به خود مشغول كرده است.

شبس**9241**1565

سرخط اخبار جهان