۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱:۵۱
کد خبر: 81592754
۰ نفر
روزنامه كیهان؛ یكشنبه سیزدهم اردیبهشت ماه

تهران – ایرنا- روزنامه كیهان در 21 هزارو چهل و هشتمین شماره خود در خبری با عنوان توهین دولت به شعور مردم با تیتر 'فكت شیت ایرانی منتشر می‌شود، نمی‌شود، شده است' را به عنوان خبر نخست خود برگزیده است.

به گزارش ایرنا، در بخشی از این گزارش آمده است:

پس از تفاهم لوزان مسئله سبقت گرفتن طرف آمریكایی برای ارائه فكت شیت كه در واقع روایت آمریكایی از این تفاهم بود، انتظارات پیرامون انتشار فكت شیت ایرانی تبدیل به یك مطالبه و نیاز ملی شد، نیازی كه طی چند هفته اخیر نه تنها پاسخ مشخصی دریافت نكرد بلكه با سخنان متناقضی از سوی اعضاء تیم مذاكره‌كننده مواجه شد.

روایت سوم!

در آخرین اظهار نظر پیرامون ' فكت شیت ایرانی” رئیس جمهور پنجشنبه هفته گذشته در نشست خبری پایان سفر به استان فارس، در پاسخ به سؤالی پیرامون انتشار «فكت‌شیت ایرانی» گفت: فكت‌شیت ایرانی قبل از آمریكا منتشر شد. شبی كه تفاهم بین ایران و 1+5 انجام شد و بیانیه‌ای كه در لوزان اعلام شد، یك ساعت قبل آن خبرگزاری‌ها فكت‌شیت ایرانی را منتشر كردند؛ همه خبرگزاری‌های ما یك فكت‌شیت را اعلام كردند و همان را هم رسانه‌های خارجی اعلام كردند.

وی تأكید كرد: نمی‌دانم برخی حافظه‌شان ضعیف شده است چرا كه قبل از آمریكایی‌ها ما فكت‌شیت خود را اعلام كردیم. بنابراین ما اعلام كردیم و روشن است، منتها برخی شبهه‌‌ای ایجاد و مسائلی را مطرح كردند، ضمن اینكه ما نظرات خود را به ‌صراحت گفتیم. وزیر امور خارجه ما و رئیس سازمان انرژی اتمی به‌تفصیل نظرات ایران را اعلام كردند، حال اگر می‌خواهید مصاحبه‌های آنان را دوباره منتشر كنید تا فكت‌شیت دوم منتشر شود.

این روزنامه عكس نخست خود را به شور ملكوتی اعتكاف در سراسر كشور با تیتر حضور 700 هزار عاشق پاكباخته در خلوت راز با خدای بی‌نیاز اختصاص داده است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

آیین معنوی اعتكاف روز شنبه همزمان با سالروز ولادت باسعادت حضرت علی(ع) و با حضور گسترده و پرشور مردم در مساجد سراسر كشور آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسین روحانی‌نژاد، معاون فرهنگی این سازمان گفت: در 5500 مسجد در سال جاری اعتكاف را خواهیم داشت و با توجه به عدم تلاقی با ایام امتحانات، پیش‌بینی می‌كنیم امسال حضور دانش‌آموزان و دانشجویان چشمگیرتر باشد. آمار اولیه از حضور 700 هزار معتكف در مراسم اعتكاف امسال حكایت دارد.

به گزارش ایرنا، آیین معنوی اعتكاف امسال با شكوه خاص و با حضور گسترده مردم به‌ویژه جوانان، نوجوانان و دانشجویان در مساجد استان تهران آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، مردم مومن و خداجوی استان تهران همزمان با اذان صبح دیروز با حضور در مساجد منتخب محل برگزاری آیین اعتكاف در سطح شهرستان‌های مختلف استان، ضمن دوری از تعلقات دنیوی، برای نزدیك شدن به لطف و مرحمت الهی و كسب سعادت دنیا و آخرت با خالق هستی به راز و نیاز پرداختند.

روزنامه كیهان در ستون یادداشت خود به قلم سعدالله زارعی به مسائل كشور عربستان با تیتر عربستان درگیر بحران بقا پرداخته است .

در بخشی از این یادداشت آمده است:

تغییرات عربستان در حین جنگ با یمن استفاده از فرصت است و یا نتیجه شكست آل‌سعود در این جنگ؟ تغییرات عربستان ممكن است استفاده آمریكا از فرصت جنگ برای بازسازی رژیم ایستای عربستان باشد. طبعاً وقتی جنگی وجود دارد، می‌توان با استناد به آن دست به اقداماتی زد كه در شرایط دیگر امكان آن وجود ندارد. بر این اساس پیرامون وقوع جنگ یمن یك سؤال اساسی وجود دارد آیا جنگ یمن برای تغییرات در عربستان رقم خورد و یا اینكه تغییرات در عربستان نتیجه جنگ یمن می‌باشد؟

تغییرات سیاسی عربستان كه دو پست حساس ولیعهد و وزیر امور خارجه را نیز در بر گرفت به حكومت «سلمان بن عبدالعزیز» امكان داد تا از قدرت شاهزادگانی كه روی سنت‌های به جای مانده از بنیانگذار سعودی تأكید می‌كردند بكاهد و نوعی تغییرات مدیریت شده را به پیش ببرد. تغییراتی كه در همان روز انتصاب سلمان به مقام پادشاهی در درون حكومت روی داد و به بركناری شخصیت كهنه‌كاری چون «تویجری» منجر شد، نوعی اقدام پیشدستانه برای مهار مخالفت‌های درونی با سیاست‌های سلمان به حساب آمد اقدام سلمان در زمانی كه هیات‌های سیاسی برای شركت در مراسم تدفین «عبدالله» به ریاض آمده بودند، غیر اخلاقی و شتابزده بود و از این رو پس از آن، ناظران سیاسی وقوع تغییرات گسترده‌تر در آینده را پیش‌بینی كردند.

اما بركناری ولیعهد، وزیر امور خارجه، رئیس رادیو تلویزیون و چهار وزیر دیگر شامل بهداشت، كار، آموزش و حقوق بشر در روز چهارشنبه گذشته و كمتر از 100 روز پس از تغییرات اولیه و در اثنای جنگ یمن، تغییرات به وجود آمده را غیر طبیعی می‌نماید. در این بین بركناری «مقرن بن عبدالعزیز» كه حدود سه ماه پیش به این سمت انتخاب شده بود، از حساسیت بیشتری برخوردار است. انتخاب محمد فرزند سلمان، پادشاه عربستان به جای او به رغم آنكه تنها 27 سال دارد نیز خود بر حساسیت موضوع افزوده است.

این روزنامه همچنین در ستون اخبار ویژه خود به انتقاد از سیاست خارجی دولت یازدهم با تیتر با دوستان اهانت با دشمنان مماشات؟! پرداخته است.

در بخشی از این مطلب آمده است:

براساس «سیاست‌ خارجی مدارا با دشمنان»، معنای دقیق مدارا با دشمن جنایتكار جمهوری اسلامی ایران، یعنی رژیم صهیونیستی كه در فقه‌شیعه از آن با عنوان «كافر حربی» یاد می‌شود، چگونه معنا پیدا می‌كند و باید با آن چه كرد؟

وبسایت مشرق با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در شیراز مبنی بر اینكه «سعدی و حافظ نه تنها پاسداران زبان پارسی و ادب و فرهنگ بودند، بلكه دین، زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند و حافظ شیرین سخن كه گفت آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا، خط سیاست داخلی و خارجی ما را ترسیم كرد.» نوشت: بدون تردید شعار با دوستان مروت یكی از بهترین شعارها و سیاست‌هایی است كه می‌توان برای سیاست داخلی كشور و در برابر «خودی‌ها» به كار برد؛ خودی‌هایی كه معتقد به قانون اساسی كشور و نظام جمهوری اسلامی هستند. اما ای كاش جناب آقای رئیس‌جمهور به صراحت می‌گفتند كه منظورشان از «دوستانی» كه به آنها مروت داشته‌اند چه كسانی هستند؛ طبیعی است كسانی را كه معتقد به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی این كشور هستند باید در دایره دوستان به حساب آورد، اما آیا رفتار جناب رئیس‌جمهور با منتقدان داخلی خود، به‌سان «مروت» بوده است؛ بگذریم از انواع انگ‌زنی‌ها به جریانی كه گاه به خاطر منافع و عزت ملی از رئیس‌جمهور خودشان و یا دولت وی انتقاد كرده‌اند؛ بی‌سواد، بی‌شناسنامه و ....

روزنامه آمریكایی آبزرور: ایران با بستن تنگه هرمز می‌تواند جهان را به زانو درآورد، وزیر خزانه‌داری آمریكا: بهترین تضمین برای پایبندی ایران به توافق حفظ فشار تحریم‌هاست، گسترش اعتراضات به 10 شهر آمریكا، 12 هزار واحد مسكن مهر پرند در انتظار اقدامات وزیر نیرو و 123 كارشناس نظامی آمریكا برای آموزش تروریست‌ها وارد تركیه شدند از دیگر عناوین روزنامه كیهان در شماره امروز به شمار می رود.

شبس**1708**1565