مذاكره هشت ساعته معاونان وزیرخارجه با اشمید برای نگارش توافق جامع

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی طی دو دور مذاكره كه هشت ساعت به طول انجامید نگارش متن توافق جامع را با هلگا اشمید ادامه دادند.

دور نخست این مذاكره معاونان وزیر امور خارجه و معاون هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنج ساعت و دور دوم كه با وقفه ای چهارساعته انجام شد سه ساعت طول كشید.

نگارش توافق جامع امروز ابتدا توسط كارشناسان در ساعت 9 صبح به وقت نیویورك - 17 به وقت تهران- و سپس در نشست معاونان از ساعت 10 و 30 به وقت نیویورك - 18 و 30 به وقت تهران - پی گرفته خواهد شد.

نگارش متن توافق جامع از روز چهارشنبه دوم اردیبهشت در وین با مذاكرات ایران و اروپا به سرپرستی عراقچی – اشمید آغاز شد.

نخستین موضوع كه در این متن نوشته می شود چگونگی برچیدن تحریم ها است كه عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران آن را «پیچیده» خوانده است.

نگارش متن در نیویورك از جایی شروع می شود كه در وین پایان یافته بود.

محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در دانشگاه نیویورك گفت: اگر ایران و 1 + 5 تا پایان ماه ژوئن به توافق برسند، شورای امنیت سازمان ملل چند روز بعد با یك قطعنامه تحت فصل هفتم منشور این سازمان بر آن صحه می گذارد.

طبق این قطعنامه، همه قطعنامه های قبلی از جمله قطعنامه های تحریم ملغی می شود و برای دولت امریكا هم الزام آور خواهد بود.

اروپا از مذاكرات لوزان در فروردین به این سو تلاش كرده نقشی فعال تر در مذاكرات هسته ای ایفا كند و این گفت و گو ها را از حالت دو جانبه ایران – امریكا به سه جانبه ایران – اروپا و امریكا بازگرداند.

فدریكا موگرینی هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نیویورك به جان كری وزیر خارجه امریكا گفت كه گام های نهایی در دست یابی به توافق جامع هسته ای با ایران برای اتحادیه اروپا حیاتی و همكاری در این زمینه «باعث افتخار» است.

دیپلمات ایتالیایی در گفت و گو با كری به پیشرفت هایی كه در هفته های گذشته در مذاكرات ایران و 1+5 بدست آمده اشاره كرد و همكاری در دستیابی به توافق جامع با ایران در جهت ارتقای امنیت منطقه و جهان را «باعث افتخار» دانست.

جان كری نیز گفت كه همكاری در موضوع هسته ای ایران، اولین اولویت همكاری آمریكا و اتحادیه اروپا است.

1553