رییس اتاق بازرگانی ایران :نباید همه امیدمان را به رفع تحریم ها گره بزنیم

مشهد - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی ایران گفت : نباید همه امید خود را بر رفع تحریم ها گره بزنیم و انتظار داشت در صورت توافق و رفع محدودیت ها همه مسائل و مشكلات رفع می شود.

غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد با تاكید بر اینكه بسیاری از مشكلات و معضلات كنونی اقتصاد كشور ارتباطی به تحریم ها ندارد، افزود: در عین حال رفع تحریم ها می تواند در اقتصاد و تعامل با اقتصاد جهانی گشایش ایجاد كند.

وی با بیان اینكه در كنار تلاش شرق برای توسعه حضور خود در ایران این روزها غربی ها نیز اقبال گسترده ای به این امر دارند، اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران باید با مدیریت درست و ایجاد رقابت بین دو گروه، منافع اقتصادی كشور را حاصل كرده و امور را با تدبیر پیش ببرد تا دچار شتابزدگی نشویم.

وی ادامه داد : اتاق بازرگانی برای شرایط انجام توافق و نیز عدم انجام آن برنامه ریزی و پیش بینی های لازم را در حوزه اقتصاد انجام داده است.

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در این زمینه گفت: اگر بیانات و راهبردهای مورد تاكید معظم له را اجرا كنیم مشكلی نخواهیم داشت.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: هر آنچه كه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در حوزه مباحث اقتصادی ارائه كرده اند، باید تبیین شود زیرا در هر مساله قبل از آن راه حل را ارائه داده اند اما ما تنها وصف این مباحث را ترویج می كنیم و عمل ما روشن نیست.

وی با انتقاد از آنچه عدم شفافیت قوانین، تعدد مقررات و آیین نامه های دست و پاگیر و محدود كننده دانست، گفت: باید فضای كسب و كار را در كشور ارتقا داد تا منجر به جذب سرمایه ها، افزایش سرمایه گذاری ها و كاهش هزینه های كسب و كار شود.

شافعی افزود: در این میان هر قدمی كه در جهت مقررات زدایی در كشور برداشته می شود، دیواری از فساد فرو می ریزد.

وی با بیان اینكه فقط در حوزه وزارت اقتصاد و دارایی سه هزار مورد مقررات وجود دارد، گفت: به منظور مقررات زدایی كمیته ماده 706 در اتاق بازرگانی ایران شكل گرفته كه در آن وزرا، مسوولان بخش های مختلف و نمایندگان مجلس نیز حضور دارند.

شافعی ادامه داد: این كمیته صرفا به شناسایی قوانین مزاحم و مخل تولید و خلاء های قانونی برای تدون قوانین جدید و حذف قوانین غیر ضروری می پردازد و تلاش شده با تقویم زمانی مشخص اثرگذاری خوبی در بر داشته باشد.

وی اظهار كرد: اقتصاد ما در طول سال های گذشته بیمار و ناسالم بوده و اكنون مسوولان در صدد سامان دادن این بخش و حل این مشكل هستند كه برگزاری كنفرانس ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد با حضور سه قوه در این راستا بود.

1906 / 6053 **1917