باقرزاده:نتایج قهرمانی آسیا ملاك اعزام شمشیربازان به رقابت های جهانی است

تهران - ایرنا - رئیس فدراسیون شمشیربازی گفت:‌ ایران در رقابت های شمشیربازی قهرمانی آسیا با تیم كامل حضور خواهد یافت و نتایج این رقابت ها ملاك تصمیم گیری برای اعزام شمشیربازان به مسابقات جهانی است.

فضل اله باقرزاده روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت:‌ كاروان اعزامی شمشیربازی ایران به رقابت های قهرمانی آسیا در سه اسلحه فلوره ، اپه و سابر هستند و در صورتی كه این شمشیربازان جزو هشت نفر اول این رقابت ها قرار گیرند، به رقابت های جام جهانی و قهرمانی جهان اعزام می شوند.

رقابت های شمشیربازی قهرمانی آسیا از چهارم تا دوازدهم تیرماه به میزبانی سنگاپور در دو گروه زنان و مردان برگزار می شود.

وی ادامه داد:‌ به نظر می رسد شمشیربازان اسلحه سابر (مردان ) بتوانند در جام جهانی اسپانیا سهمیه المپیك كسب كنند.

باقرزاده با بیان اینكه برنامه های داخلی از جمله رقابت های قهرمانی كشور، لیگ ها و دوره های آموزشی به صورت منظم در سال جاری برگزار خواهند شد، گفت: ‌اما مهم ترین مساله برای این فدراسیون در سال جاری پیگیری مسابقات جهانی و آسیایی برای كسب سهمیه المپیك است.

وی ادامه داد:‌ شامگاه سه شنبه تیم های ملی شمشیربازی مردان در سه اسلحه فلوره ، اپه و سابر راهی رقابت های جام جهانی در روسیه ، فرانسه و اسپانیا شده اند و برای افزایش شانس كسب سهمیه از سوی ملی پوشان اسلحه اپه آنان پیش از آغاز رقابت ها اردوی مشتركی با تیم ملی فرانسه خواهند داشت .

به گفته باقرزاده تیم ملی فرانسه عنوان نخست رنكینگ جهان را در اختیار دارد.

وی هدف اصلی اعزام تیم های ملی به رقابت های جام جهانی در سال جاری را كسب سهمیه المپیك عنوان كرد و گفت:‌ ما شانس زیادی برای كسب سهمیه در مسابقات جهانی از سوی شمشیربازان اسلحه سابر داریم و البته در دو اسلحه اپه و فلوره نیز شانس داریم اما برای كسب امتیاز جهانی و كسب سهمیه قطعا كارشان بسیار سخت خواهد بود.

رئیس فدراسیون شمشیربازی با بیان اینكه اردوهای تیم های ملی شمشیربازان زن و مرد در هر سه اسلحه به صورت دائمی برگزار می شود ، گفت:‌ به منظور افزایش آمادگی تیم های ملی شمشیربازی زنان در سه اسلحه سابر ، اپه و فلوره برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا ، اردوی مشتركی برای این تیم در كشور آذربایجان در نظر گرفته ایم كه البته قرار بود این اردو در قزاقستان برگزار شود كه به دلیل سفر برون مرزی تیم این كشور برنامه با تغییراتی در آذربایجان برگزار خواهد شد.

باقرزاده در خصوص مربیان تیم های ملی نیز گفت:‌ در خصوص تیم های ملی زنان متاسفانه بهترین مربیان شمشیر بازی سه اسلحه مرد هستند و مربیان خوبی در بین زنان این رشته وجود ندارد و این مانع از جذب مربی خوب خارجی برای تیم های ملی زنان می شود .

وی ادامه داد: ‌از زمان حضور پیمان فخری به عنوان سرمربی تیم سابر این تیم توانسته است نتایج خوبی در میادین بین المللی كسب كند و در دو اسلحه فلوره و اپه به دلیل مشكلات نتوانستیم مربیان خارجی خود را حفظ كرده و پس از تسویه آنان را روانه كشورهایشان كردیم .

باقرزاده بار دیگر تصریح كرد :‌در صورتی كه شمشیربازان نتوانند نتایج خوبی در قهرمانی آسیا كسب كنند ما نمی توانیم اعتبار اندك فدراسیون را برای اعزام تیم های فلوره و اپه هزینه كنیم به این بهانه كه آنان باید تجربه كسب كنند تا شاید در آینده نتیجه ای هم كسب كنند.

وی با بیان اینكه شانس كسب سهمیه المپیك آخر فروردین ماه 95 پایان می یابد ، گفت:‌ كشورهایی كه نتوانند در رقابت های جهانی یا قاره ای سهمیه كسب كنند آخرین فرصت كسب سهمیه رقابت های زون آسیا است.

وی با اشاره به اینكه هنوز میزبان این رقابت ها در آسیا مشخص نشده است ،‌گفت:‌ هدف ما از شركت تیم های اسلحه فلوره و اپه افزایش رنك و امتیاز آنان است كه در صورتی كه نتوانیم در رقابتهای جهانی یا آسیایی سهمیه ای كسب كنیم با داشتن امتیاز كافی در رقابت های زون آسیا شركت كرده و از این فرصت برای كسب سهمیه استفاده كنیم.

ورزشی (4)**1828**1379