۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۷:۲۴
کد خبر: 81590571
۰ نفر
روزنامه كيهان: پنجشنبه دهم ارديبهشت

تهران – ايرنا- تيتر نخست روزنامه كيهان (روز پنجشنبه) ‌در بيست و يك هزارو چهل و هفتيمن شماره اين روزنامه به سخنان رهبر معظم انقلاب در ديدار هزاران نفر از كارگران سراسر كشور با تيتر كليد مشكلات اقتصادي در لوزان، ژنو و نيويورك نيست اختصاص دارد.

به گزارش ايرنا، در بخشي از اين خبر آمده است: رهبر معظم انقلاب در ديدار با هزاران نفر از كارگران سراسر كشور اظهار داشتند: كليد حل مشكلات اقتصادي در لوزان و ژنو و نيويورك نيست، در داخل كشور است و همه بايد مسئوليت‌هاي متفاوت خود را در تقويت توليد داخلي به عنوان «تنها راه علاج مشكلات اقتصادي»، انجام دهند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي صبح ديروز در ديدار هزاران نفر از كارگران سراسر كشور با تبيين وظايف مسئولان، دستگاه‌ها و عناصر مختلف مرتبط با توليد داخلي و تأكيد بر مبارزه‌ واقعي با فساد و قاچاق، خاطرنشان كردند: كليد حل مشكلات اقتصادي مردم و معضلات جامعه‌ي كارگري، نه در خارج بلكه در داخل و «تقويت و رونق توليد داخلي» است.

دومين خبر اين روزنامه گزارشي در مورد جنگ يمن و تغييرات در حكومت آل سعود با تيتر جنگ يمن به جاي انصارالله از آل سعود قرباني گرفت! اختصاص دارد.

در بخشي از اين گزارش آمده است: تجاوز عربستان به يمن به‌جاي شكست انصارالله و ايجاد اختلاف بين انقلابيون باعث زلزله سياسي در خاندان سعودي شده و شاهزادگان را به جان هم انداخته است.

جنگ قدرتي كه با مرگ ملك عبدالله پادشاه سابق عربستان آغاز شده ديروز با اقدامات «ملك سلمان» به اوج خود رسيد.

پادشاه جديد عربستان كه از جناح سديري‌ها در خاندان آل سعود است بلافاصله پس از به قدرت رسيدن، تصفيه «غيرسديري»‌ها از قدرت را كليد زد.

به گزارش تسنيم، «سلمان‌بن عبدالعزيز» پادشاه عربستان، صبح ديروز نيز با صدور احكامي عزل و نصب‌هاي جديدي در برخي از پست‌هاي حساس سياسي و امنيتي انجام داد.

براساس اين فرامين، «مقرن‌بن عبدالعزيز»، وليعهد سعودي بركنار و شاهزاده «محمدبن نايف» با حفظ سمت در وزارت كشور به عنوان وليعهد جديد و معاون نخست وزير منصوب شد.

«ملك سلمان» همچنين در حكمي ديگر «محمدبن سلمان» فرزند خود و وزير دفاع را با حفظ سمت به عنوان «جانشين وليعهد» منصوب كرد.

به ‌دستور ملك سلمان، مراسم بيعت با وليعهد جديد و جانشين وليعهد ديروز در قصر پادشاهي عربستان برگزار شد.

ستون يادداشت روز روزنامه كيهان در شماره امروز (پنجشنبه) به حال و روز اين روزهاي اقتصاد ايران با تيتر آقايان! ضيافت تمام شد! به قلم محمد صرفي اختصاص دارد.

در بخشي از اين يادداشت آمده است:«آقايان! پولمان تمام شد، وقت آن است كه فكر كردن را آغاز كنيم.»؛ اين جمله منسوب به فيزيكدان مشهور ارنست رادرفورد است. اين عبارت فارغ از آن كه گوينده‌اش كيست، براي حال و روز اين روزهاي اقتصاد ايران بي‌مناسبت نيست. اقتصادي بيمار كه از دولتي و نفتي بودن رنج مي‌برد و اين بيماري مزمن‌تر از آن است كه به دولت فعلي يا خاصي منسوب شود. دولتي فربه كه جيبش از پول مفت نفت پر است، منطقاً چه انگيزه‌اي براي تحرك و تلاش دارد؟

تحريم‌هاي اقتصادي اگرچه عمري به اندازه عمر جمهوري اسلامي دارند اما اين تحريم‌ها از چهار سال پيش با ايجاد محدوديت‌هاي شديد نفتي و بانكي وارد مرحله تازه‌اي شد كه بنا به اعتراف مقامات غربي در طول تاريخ بي‌سابقه است. اين تحريم‌ها به مرور جيب دولت را تحت فشار قرار داد و از فربگي آن كاست و مشقت‌هايي را به وجود آورد. بسياري از كارشناسان اقتصادي -اعم از داخلي و خارجي- پيوند زدن كامل مشكلات اقتصادي ايران و تحريم‌ها را غير واقعي مي‌دانند. به اعتقاد اين عده كه استدلال‌هاي منطقي و محكمي نيز براي ديدگاه و نظر خود دارند، عوايد نفتي به مثابه مسكن بلكه مخدري قوي براي اقتصاد ايران است كه درد مزمن و كشنده بيماري اصلي را كاهش داده و باعث فراموشي آن مي‌شود بي‌آن كه درماني در پي داشته باشد. تحريم‌هاي چهار سال گذشته، عملاً راه تزريق اين مسكن را دچار مشكل كرده است.

البته نگاه ديگري هم وجود دارد. نگاهي كه وزن اصلي را در مشكلات اقتصادي به تحريم‌ها داده و چاره كار را هم در رفع آن ها مي‌داند.

عكس نخست روزنامه كيهان در شماره امروز در ارتباط با ميلاد امير مومنان و روز پدر است.

معاهده هسته‌اي دوطرفه يا حكم محكوميت ايران ؟!، حضرت امام (ره) نفرمودند ميزان حال چهار سال قبل افراد است!، مشاور جهانگيري: خودكفايي كشاورزي مزخرف است!، توافق‌هاي ژنو و لوزان كاري كردند كه تحريم‌ها نتوانست از ديگر عناوين خبري صفحه نخست شماره امروز (پنجشنبه) كيهان به شمار مي رود.

شبس**1708**1613