روحانی: با پشتیبانی رهبری و مردم تحریم ها در شورای امنیت لغو خواهد شد

شیراز- ایرنا - حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری درجمع مردم شیراز گفت: در آینده ای نه چندان دور با حمایت مردم و رهبری در همان شورای امنیت قطعنامه ها را ملغی خواهیم كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران در اجتماع عظیم مردم شیراز در صحن مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با سلام به روان مطهر حضرت احمد ابن موسی حضرت شاهچراغ (ع) سخنان خود را آغاز و بیان كرد: ما امروز در پناه حضرت شاهچراغ (ع) آثار معنویت را دراین شهر با شكوه شیراز مشاهده می كنیم .

وی ادامه داد : قبل از هر چیز باید از صمیمیت و مهربانی و وفاداری مردم استان فارس و به ویژه شیراز كه در مسیر راه از فرودگاه تا حرم مطهر این همه احساسات و عواطف و لطف خودشان را نسبت به دولتی كه خادم آنها است ابرازداشته اند صمیمانه تشكر كنم .

رییس جمهوری اسلامی گفت: ایام میلاد با سعادت حضرت جواد (ع) است و در آستانه میلاد مولای متقیان هستیم و شیراز شهر عاشقان خاندان رسالت و فارس استان دلاور و باوفای به قرآن و اهلبیت دارد و من به همه شما دراین ایام تبریك می گویم .

دكتر روحانی گفت: شیراز شهر خاندان رسالت و حرم سوم اهلبیت عصمت و طهارت و شهر فرهنگ و اداب و هنر و شهر سعدی و شهر حافظ است و استان فارس استان تمدن باستان ایران و آثار مایه فخر ملت ایران است .

وی در حالی كه شاهد ابراز احساسات مردم از شنیدن نام تخت جمشید و پاسارگاد بود گفت : آثار تمدنی و معماری فرزندان این مرز و بوم قرنها پیش در تخت جمشید و پاسارگاد به یادگار مانده است.

رییس جمهوری فارس و شیراز را دیار معنویت ادب فرهنگ و تمدن باستان دانست و گفت : بزرگان این سرزمین شیراز و فارس را پایتخت همه عاشقان زبان پارسی قرار داده اند ، از شبه جزیره هند تا آسیای صغیر از سواحل خلیج فارس تا دشت های آسیای میانه همه جا عاشقان زبان قند پارسی شیراز و پارس را پایتخت فرهنگ خود می دانند .

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار كرد: شهریاران سخن حافظ و سعدی در قرون میانی در شیراز، رنسانس بزرگ فكری و معنوی را به وجود آوردند، آنها نه تنها پاسدار زبان فارسی و ادب بودند بلكه درس زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند.

رییس جمهوری گفت : اینجا جایی است كه ابنای رودكی در ماوراء النهر و تركستان ، شاگردان مولوی در قونیه ،یاران اقبال لاهوری در پاكستان، بیدل دهلوی در هند و هركه می خواست با زبان ادب و فرهنگ شعر بسراید به زبان پارسی سخن گفت.

وی به شعر با دوستان مروت با دشمنان مدارا از حافظ لسان الغیب اشاره كرد و گفت: با دوستان مروت خطی است در داخل این سرزمین وجود دارد و این همان همدلی و همزبانی است .

** مردم به مذاكره كنندگان و سیاستمداران خود افتخار می كنند

رییس جمهوری گفت: من از شیراز به تیم هسته ای در نیویورك پیام می فرستم كه به احساسات مردم و عشایر غیور فارس نگاه كنید و ببینید كه مردم به مذاكره كنندگان و سیاستمداران خود عشق می ورزند و به خادمان این ملت احترام می گذارند.

حجت الاسلام روحانی افزود: امروز تیم مذاكره كننده هسته ای ،در دل دنیای غرب از حقوق شما ملت بزرگ دفاع می كند و با قدرت و منطق و با استدلال حقوقی ،به حول قوه الهی انشاءالله همه قطعنامه های نا به حق شورای امنیت سازمان ملل را لغو خواهیم كرد.

وی بیان كرد: در آینده ای نه چندان دور با حمایت مردم و رهبری در همان شورای امنیت قطعنامه ها را ملغی خواهیم كرد.

رییس جمهوری متذكر شد:هنر این نیست كه كه در گوشه ای پشت تریبون شعار بدهیم ،بلكه هنر این است كه در همان سازمان ملل قطعنامه ها را لغو كنیم.

دكتر روحانی ادامه داد: اگر امروز با پنج +یك مذاكره می كنیم ،می خواهیم به دنیا بگوییم ،ایران اهل استدلال و منطق است و از سانتریفوژ مهم تر ،قدرت تیم مذاكره كننده ایرانی است و به دانشمندان هسته ای افتخار می كنیم و به سیاستمداران ایرانی همچنان افتخار می كنیم.

وی اضافه كرد:عیاران سخن سعدی و حافظ در قرون میانی، در این سرزمین رنسانمس بزرگ فكری و معنوی به وجود آوردند و سعدی و حافظ نه فقط پاسدار فرهنگ و ادب، بلكه درس زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند .

به گفته رییس جمهوری آن كسی كه گفت آسایش دوگیتی تفسیر این دوحرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا ،یعنی حافظ شیرین سخن، خط سیاست داخلی و خارجی ما را ترسیم كرد.

دكتر روحانی بیان كرد:با دوستان مروت خطی است در داخل این سرزمین و همان همدلی و همزبانی و امسال سال وحدت و برادری و دوستی و محبت و انسجام ملی است و به ویژه در فارس و شیراز اعتدال بهار در بهار ملموس است و اعتدال خلق و خوی ایرانی در شیراز بهتر هویدا و آشكار است.

وی شیراز را شهر محبت و مهمان نوازی معرفی كرد و یادآور شد: اگر دو نفر ،پنج نفر ،10نفر كاری بر خلاف ادب در گوشه ای از خیابان نشان دادند آنها شیرازی نبودند و شیراز ،شیرازِ محبت و صفا و برادری و احترام به بزرگان ،احترام به شهیدان است و شیراز معلم و علامه بزرگ استاد مطهری را دوست دارد و به شهید بهشتی ها و شهید دستغیب ها و همه بزرگان دین و معنویت عشق می ورزد .

رییس جمهوری اضافه كرد:همه شیراز بزرگ را می شناسند و اگر امروز دنیا همین خط و بیان حافظ را به عنوان تیتر سیاست خارجی قرار داده بود كه با دوستان مروت با دشمنان مدارا ،امروز دیگر افراطی گری را در منطقه مشاهده نمی كردیم ،دیگر بمباران ناجوانمردانه بر سر مردم بی گناه را مشاهده نمی كردیم و منطق دولت تدبیر و امید نیز همین است.

وی بیان كرد:برای باز كردن درهای كشور و صادرات محصولات ایرانی به جهان و رونق اقتصادی در كشور ،قبل از آۀنكه تحریم لغو شود ،دولت تدبیر و امید توانست هم تورم را مهار كند و هم رشد تولید را آغاز كند و اگر تحریم لغو شده بود و بعد تورم را شكسته بودیم می گفتند دولت چشمش به بیرون است.

دكتر روحانی اضافه كرد:ما به حول قوه الهی و به كمك شما مردم فهیم و به امید حق و خاندان رسالت و توجهات حضرت ولی عصر (عج)،رشد اقتصادی ر ا پیش رو خواهیم داشت و راه را برای رشد و رفاه عمومی آماده می كنیم .

وی یادآور شد:سال گذشته هشت میلیون و 500 هزار نفر را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دادیم و این ها همه برای وحدت و حمایت مردم بود.

رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: درس اعتدال و سیاست خارجی را از حافظ آموختیم و درس محبت و همدلی را از سعدی آموختیم كه گفت :بنی آدم اعضای یكدیگرند كه در آفرینش زیك پیكرند و ما همان راه را ادامه می دهیم و اینجا سرزمین احمد بن موسی (ع)و سعدی و حافظ و ادب و فرهنگ و همه زیبایی هاست.

دكتر روحانی اضافه كرد:حافظ به ما نشان داد، دین با ریا جفت نمی شود و سعدی به ما یاد داد كه دولت و راه دولتمردان با ظلم جفت نمی شود و ما امروز همان راه و مسیر را ادامه خواهیم داد و بی جهت نیست كه گفته اند خوشا شیراز و وضع بی مثالش و از هر نظر شیراز بی نظیر و برترین است.ك/3

* تصمیم های اقتصادی دولت

رییس جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش در شیراز بیان داشت : مجموعا برای سال 94 و 95 برای تعداد 92 طرح و پروژه 953 میلیارد تومان اعتبار مد نظر داریم و همه این طرح ها در سال جاری و سال آتی تكمیل و به اتمام می رسد.

حجت الاسلام روحانی همچنین از تصمیم دولت در آغاز امسال برای صندوق توسعه سخن گفت و افزود: این صندوق تسهیلات را تصویب كرد ، سود تسهیلات از 14 تا 16 درصد تعین شده و آنچه شورای پول و اعتبار تصویب كرد علامتی بود برای رونق اقتصادی در این كشور كه بزودی آماده خواهد شد .

رییس جمهوری گفت : استان فارس آمادگی زیادی برای بخش كشاورزی دارد اما با مشكل فراوان كمبود آب مواجه است ، در سال 94 و در سال 95 علاوه بر تعدادی از شهرها 369 روستا توسط وزارت نیرو آبرسانی می شود و همچنین سدهایی كه در برنامه بوده امسال و سال دیگر از جمله سد چشمه عاشق و تنگ براق به پایان می رسد.

روحانی با بیان اینكه فارس 10 درصد محصول غذایی كشور را تامین می كند گفت : با كمك مردم و مدیریت منابع آب باید صرفه جویی كنیم در آبخیزداری و آبخون داری تلاش بیشتر كنیم.

وی همچنین برنامه های جهاد كشاورزی برای توسعه كشاورزی را یادآور شد و گفت : اعتبارت خوبی برای احیای زمین های زراعی فارس اختصاص داده شده است و همه باید كاری كنیم كه دریاچه ها و تالابهایی كه با صدای رسا ما را فرا می خوانند یاری كنیم و برای احیای آنها بكوشیم .

رییس جمهوری اسلامی همچنین گفت : مردم و وزارت نیرو و همه باید دست به هم بدهیم و با محیط زیست و همه سازمان های مردم نهاد باید دریاچه ها را احیا كنیم ، تالابها را احیا كنیم ، قدم به قدم حركت كینم ، دولت دراین مسیر قدم های لازم را بر خواهد داشت.

وی با بیان اینكه فارس جزو استان هایی است كه در ردیف پایین گاز رسانی است گفت : 46 درصد گاز رسانی در روستاها انجام شده و در سال 94 و 95 در 700 روستا گاز رسانی انجام می شود و به اتمام خواهد رسید .

وی همچنین با بیان اینكه 9 شهر فارس امسال گاز رسانی می شود گفت : با این گاز رسانی ها رده فارس در گاز رسانی به 82 درصد می رسد.

رییس جمهوری به بخش نفت و گاز و صنعت اشاره كرد و گفت : در زمینه پتروشمیی اقدامات اساسی داریم ،سرمایه گذاری 900 میلیون دلار اعتبار در پالایشگاه پارسیان مد نظر است كه تا پایان سال 95 این طرح را به سرانجام می رسانیم .

وی همچنین گفت : احداث و تكمیل پالایشگاه دوم پارس با 120 هزار بشكه دنبال می شود ، این طرح مشكل زیست محیطی داشته كه در جلسات این مشكلات حل و فصل شده است.

روحانی ادامه داد : بزرگترین طرح آلومینیوم كشور نیز در صنعت این استان در جنوب فارس با اعتبار یك میلیارد و دویست میلیون اعتبار پیش بینی شده است و محقق خواهد شد كه این طرح در سال 96 به بهره برداری می رسد.

روحانی اضافه كرد : نیروگاه سیكل تركیبی در لامرد نیز با 550 میلیون دلار احداث می شود و همچنین برای اكتشاف معادن در منطقه بهرام گور كه منطقه ای است با معادن غنی و در قدم اول پنج هزار كیلومتر از آن آزاد شده برای اكتشاف با هماهنگی محیط زیست كار دنبال می شود .

روحانی به موضوع رونق بانكهای استان فارس هم اشاره كرد و گفت : برای اینكه صنعت استان پیشرفت كند با هماهنگی های اقتصادی چهار هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بانكها مد نظر است و تسهیلات بانكی به صورت تدریجی برای صنعت فارس هزینه می شود .

رییس جمهوری رونق بخش گردشگری را نیز مورد تاكید قرار داد و گفت : در زمینه گردشگری برای فارس برنامه داریم و آن را تقویت می كنیم ، توسعه گردشگری وضع اقتصادی ما را متحول می كند، بیكار ییرا مهار می كند ، 140 میلیارد تومان برای بخش خصوصی برای احداث 16 واحد اقامتی و هتل دراین استان مد نظر قرار دادیم كه در سال 94 و 95 تكمیل می شود .

وی همچنین احداث شش موزه دراین استان در سال 94 و 95 را یادآور شد.

رییس جمهوری گفت : همچنین كار فاینانس لازم برای خط دو مترو شیراز به مبلغ 450 میلیون دلاردر نظر گرفته شده است .

روحانی با بیان اینكه دولت برای توسعه دو سال آینده فارس مصمم است گفت : ما شاهد تحول بزرگی دراین استان خواهیم بود برای تامین آب شیراز و سد درود زن و آزاد راه شیراز به اصفهان كه تا امروز 23 درصد پیشرفت دارد هم برنامه داریم ، این آزاد راه می تواند فاصله شیراز تا اصفهان را 100 كیلومتر كوتاه كند.

رییس جمهوری با بیان اینكه راه آهن شیراز اصفهان هم متاسفانه مشكلاتی دارد گفت : دستور داده شد مشكلات تا سال 95 رفع شود و موارد تكمیل شود.

سفر دوروزه استانی رییس جمهوری و هیات دولت چهارشنبه نهم اردیبهشت 94 آغاز شد.

6113 / 2027 / 6122