۸ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۵۰
کد خبر: 81587837
۰ نفر
هشدار: دام فیشرها برای سرقت اطلاعات بانكی كاربران

تهران-ایرنا- سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی هشدار داد: هنگام خرید از حراج های آنلاین روز پدر كه اكثرا قیمتی پایین تر از قیمت واقعی ارائه می كنند، مراقب باشید تا طعمه فیشرها(طراحان صفحات فیشینگ) برای سرقت اطلاعات بانكی نیافتید.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش با اشاره به نزدیك شدن ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، افزود: در این ایام شاهد حراج از سوی فروشگاه های اینترنتی برای این روز هستیم براین اساس توصیه می شود هنگام خرید از حراج های آنلاین روز پدر كه اكثرا قیمتی پایین تر از قیمت واقعی ارائه می كنند، نباید باعث نادیده گرفتن موارد ایمنی از سوی كاربران شد.

وی با بیان اینكه به مناسبت روز پدر شاهد افزایش خریدهای اینترنتی خواهیم بود، افزود: بسیاری از كاربران با توجه به محدودیت های زمانی و مكانی تلاش دارند تا با خرید از فروشگاه های الكترونیكی كه ارسال محموله را نیز به عهده دارند، بتواند كادوی روز پدر خود را در روز ولادت حضرت علی (ع) به پدر خود تقدیم كنند.

آذردرخش اضافه كرد: خرید های اینترنتی بیشتر برای افرادی كاربرد خواهد داشت كه از خانواده خود دور هستند مثل دانشجویان یا افرادی كه در خارج از كشور زندگی می كنند.

وی در توصیه به این دسته از افراد ، گفت: مهمترین اصل در خریدهای اینترنتی، خرید از فروشگاه های دارای نماد اعتماد الكترونیك است، به تازگی مشاهده شده برخی از سودجویان سایبری با جعل نماد اعتماد الكترونیك (enamad) به دنبال سرقت اطلاعات بانكی قربانیان هستند اما كاربران باید بدانند كه مهمترین نكته برای ناكام گذاشتن فیشرها (طراحان صفحات فیشینگ) رعایت نكات ساده ایمنی همچون تایپ كردن آدرس سایت و توجه به داشتن نماد اعتماد الكترونیك است؛ پس از كپی كردن یا رفتن به لینك هایی كه در سایت های مختلف ارائه شده باید خودداری كنید.

وی گفت: كاربران برای صحت نماد این فروشگاه ها باید بر روی نماد اعتماد الكترونیك در صفحه فروشگاه اینترنتی كلیك كنند كه در این صورت صفحه ای باز می شود كه مشخصات فروشگاه اینترنتی و تاریخ اعتبار آن درج شده است.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: اگر بر روی نشان نماد اعتماد الكترونیك كلیك كنید، به سایتی با آدرس www.enamad.ir وارد می شوید، همچنین با كلیك بر روی صفحه نیز می توان از عكس نبودن اطلاعات نمایش داده شده فروشگاه اینترنتیِ دارای مجوز مطمئن شد؛ در این خصوص آدرس سایت نمایش داده شده در پروفایل نماد با آدرس فروشگاه اینترنتی باید یكی بوده و هیچ تفاوتی نداشته باشد.

آذردرخش با بیان اینكه فیشینگ فیشرها برای سرقت اطلاعات بانكی كاربران را نباید نادیده گرفت، افزود: مجرمان سایبری با ترفند حراج در فضای سایبر به دنبال طمعه و شكار رمز های عبور و اطلاعات مهم بانكی خریداران كادو برای روز پدر هستند.

این مقام مسوول همچنین در خصوص درگاه های بانكی در فروشگاه های الكترونیكی گفت: كاربران در هنگام عملیات بانكی در این درگاه ها مطمئن شوند كه درگاه بانكی واقعی است و صفحه جعلی نیست و برای اطمینان از این موضوع باید درگاه بانكی با HTTPS شروع شده باشد.

آذردرخش تاكید كرد: استفاده از صفحه كلیدهای مجازی برای وارد كردن رمز و شماره كارت های بانكی از سوی كاربران فراموش نشود.

وی با اشاره به یكی دیگر از شگرد های كلاهبرداری فروشگاه های الكترونیكی كه كالای خریداری شده را برای خریدار ارسال نمی كنند یا كالای دیگری ارسال می كنند، گفت: این امر برابر قوانین جرم است و در صورت تخلف فروشگاه های الكترونیكی با آنها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا از تمام كاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشكوك آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مركز فوریت های سایبری، لینك ثبت گزارش های مردمی اعلام كنند.

اجتمام(1)9105** 1418