مشهد - ایرنا - معاون برنامه ‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: این كلانشهر در سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام میزبان شخصیتهای فرهنگی كشورهای اسلامی خواهد بود.

محمدمهدی برادران دوشنبه شب در مراسم پایانی كارگاههای انجمن كلانشهرهای جهان(متروپلیس) در مشهد افزود: بر این اساس مشهد هر هفته از سال 2017 میلادی رایزنان و شخصیتهای فرهنگی یكی از كشورهای اسلامی را با مضامین فرهنگی میزبانی می كند.

وی گفت: اجرای برنامه می تواند زمینه ساز اعتلاء فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و توسعه مبانی دینی در بین كشورهای اسلامی شود.

آیسسكو(ISESCO) سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان كنفرانس اسلامی با عضویت 57 كشور اسلامی كلانشهر مذهبی مشهد را برای سال 1396 مصادف با سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب كرده است.

مشهد علاوه بر برخورداری از عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی میزبان اجلاس جهانی آیسسكو نیز خواهد بود.

به همین منظور سه ستاد اصلی و 10 كمیته با شرح وظایف مشخص در مشهد تعیین شده و موضوعات و برنامه های برای رسیدن به اهداف از این طریق پیگیری می شود.

معاون برنامه ‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد در ادامه پیرامون كارگاههای سازمان جهانی متروپلیس نیز گفت: برگزاری این همایشها در مشهد می تواند بسیاری از مشكلات موجود شهری را حل كند.

وی افزود: موضوع حاشیه نشینی، عدالت در شهرهای مختلف و حمل نقل با تاكید بر پردازش مسائل پیرامون قطار شهری نیز از مباحث بسیار مهمی است كه در كارگاه بعدی متروپلیس طی آبان ماه آتی مورد بررسی قرار می گیرد.

رییس شبكه جوانان انجمن كلانشهرهای جهان(متروپلیس) نیز در این مراسم گفت: مشهد دفتر منطقه‌ ای متروپلیس است كه هر ساله به ارائه دو موضوع مختلف در كارگاههای آموزشی خود می ‌پردازد.

حسین كشیری اضافه كرد: نخستین موضوعی كه در كارگاههای جوانان متروپلیس مطرح شد 'چیستی و چرایی مشاركت جوانان، بررسی امكان تاثیرگذاری و تصمیمات و اقدامات انجام شده مدیریت شهری توسط جوانان' بوده است.

وی بررسی الگوهای مختلف شهرها برای مشاركت جوانان، توسعه اجتماعی با همراهی جوانان، بررسی تغییرات اجتماعی موضوعات شهری، رویكردهای دولت محور و بازارمحور با موضوع جوانان، روابط اجتماعی مثبت، كاهش مخاطرات محلی و فعالسازی فضاهای بلااستفاده توسط جوانان را از مواردی دانست كه در این كارگاهها مورد بررسی قرار گرفت.

انجمن جهانی كلانشهرهای جهان (متروپلیس) با هدف ارائه راه حل برای مشكلات گریبانگیر كلانشهرها سال 1984 به ابتكار شهرداری پاریس بنیانگذاری شد و در سال 1985 در مونترال كانادا آغاز بكار كرد.

مشهد به عنوان دومین كلانشهر مذهبی جهان علاوه بر سه و نیم میلیون نفر جمعیت ثابت سالانه پذیرای 25 میلیون نفر زائر و مسافر از اقصی نقاط ایران و جهان است.

7498/1858