جهانگیری: دولت خط قرمزی در مبارزه با فساد ندارد/ پشت پرده پرونده بابك زنجانی باید معلوم شود

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه مبارزه با فساد نباید سیاسی شود و برای بیرون راندن رقیب از این حربه نباید استفاده كرد، گفت: هر كجا مبارزه با فساد سیاسی شود اعتماد مردم لطمه می خورد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در نشست اعضای كارگروه های ارتقای سلامت اداری دستگاه های اجرایی این مطلب را بیان كرد و افزود: فساد چرخ حكمرانی خوب را از كار می اندازد و از همه بدتر اینكه مردم احساس بی پناهی و بی دولتی می كنند.

وی با اشاره به پرونده بابك زنجانی گفت: شما فكر می كنید اذهان عمومی بابك زنجانی و پرونده وی را فراموش می كنند؛ حدود یك میلیارد دلار نفت به او داده می شود تا بفروشد و بیش از یك میلیارد دلار پول نقد هم به او می دهند تا به صاحبان آن برساند و مجموعا حدود دو میلیارد و 700 میلیون دلار پول مملكت را می برد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: قطعا نمی تواند در یك دوره دو تا سه ساله همه این پول كلان را صرف عیش و نوش كرده باشد؛ حتما این پول در جایی است و مسوولان قضایی باید آن را بیابند.

جهانگیری تاكید كرد: پشت پرده پرونده بابك زنجانی هم باید معلوم شود كه این شخص چگونه وارد سیستم شد؛ چه كسانی از وی حمایت كردند و چرا می ترسیم اینها را مطرح كنیم. قطعا تا این موضوعات روشن نشود، بابك زنجانی ها پدید می آیند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه فساد امنیت اجتماعی را تهدید می كند گفت:‌ فساد نهادهای كشور را ناكارآمد، شكاف طبقاتی و تبعیض را زیاد می كند و نابرابری را توسعه می دهد. در مبارزه با فساد باید تمام بررسی ها با دقت انجام شود چرا كه فساد پدیده ای پیچیده است و نمی توان با چند حركت فیزیكی آن را از بین برد.

جهانگیری با بیان اینكه همه دستگاه ها باید پاسخگو باشند افزود: نمی توان پذیرفت كه این همه دستگاه نظارتی در كشور حضور داشته باشند و باز شاهد فساد باشیم. قابل قبول نیست كه در یك بانكی در كرمان حدود 625 فقره چك بلامحل از یك نفر صادر شده باشد و هیچ كس نفهمیده باشد.

وی با تاكید بر اینكه همه باید مكلف به پاسخگویی باشند افزود: مطمئن هستم كه اگر خدای ناكرده اتفاقاتی همچون مساله بابك زنجانی در این دوره به وجود آید دیگر صلاحیت مسوولیت ندارم و وزیر مربوطه هم صلاحیت ندارد.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: دستگاه های نظارتی هم به دلیل كارهایی كه نباید بكنند و می كنند و هم به دلیل كارهایی كه باید انجام دهند و نمی دهند باید پاسخگو باشند.

جهانگیری با اشاره به راه اندازی سامانه های الكترونیكی و حركت به سمت دولت الكترونیك اظهار داشت: باید خصوصی سازی جدی گرفته شود، دولت كوچك شود و مراجعات مردم به دولت كم شود و در فرایند الكترونیكی كار مردم به بهترین شكل ممكن انجام شود.

وی از همه دستگاه ها و بخش های نظارتی آنها خواست تا گلوگاه های اصلی ایجاد فساد را شناسایی كنند و با توكل به خدا از هیچ كس نترسند و در این مسیری كه رضایت خدا و مردم را در پی خواهد داشت حركت كنند.

وی با بیان اینكه در این دولت هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد وجود ندارد تصریح كرد: چرا دولت و نظام باید هزینه تخلف های احتمالی افراد منتسب به مقامات را پرداخت كنند.

جهانگیری در این بخش از سخنان خود به گزارشی از رییس مجلس شورای اسلامی كه اخیرا برای رییس جمهوری ارسال شده است اشاره كرد و با بیان اینكه با جدیت پیگیر آن هستیم، گفت: فعلا بنا ندارم از این گزارش استفاده كنم و حتما در موقع مناسب آن را بیان خواهم كرد.

جهانگیری همچنین بر شكسته نشدن قبح فساد تاكید كرد و افزود: خیلی از مجرمانی كه در زندان به سر می برند گفته اند كه فكر نمی كردیم این كارها جرم باشد و یا دستگیر شویم؛ نباید قبح فساد در كشور ریخته شود.

در مبارزه با فساد باید تریبون ها را كم كرد و نورافكن ها را زیاد؛ كه اگر افكار عمومی و ناظران راحت تر فرایند های اجرایی را مشاهده كنند، از فساد كاسته می شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین یكی از شاخص های ارزیابی مدیران اجرایی را تشكیل كارگروه مبارزه با فساد اعلام كرد و گفت:‌ در وزارتخانه ها باید با فساد مبارزه شود و البته بدون جار و جنجال.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه در سند چشم انداز توسعه، رشد هشت درصدی و ایجاد سالانه یك میلیون شغل پیش بینی شده است گفت: برای رسیدن به این هدف به منابعی حدود هزار - هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم؛ این یعنی سالانه حدود 60 میلیارد دلار؛ اما آنچه كه اكنون از فروش نفت به دست می آید، در اداره جاری كشور صرف می شود و در واقع هر چه كه می فروشیم صرف بودجه جاری می كنیم و این به دلیل آن است كه در سال های گذشته حجم دولت گسترده شده و برخی از دستگاه ها و بنگاه های اقتصادی رشد نیروی انسانی وحشتناكی داشته اند.

وی با تاكید بر اینكه نیازمند حضور جدی بخش خصوصی در سرمایه گذاری هستیم گفت:‌ برای این حضور نیازمند امنیت و اعتماد بخش خصوصی هستیم و اقتصاد ایران برای برون رفت از مشكل فعلی راهی جز میدانداری بخش خصوصی ندارد.

جهانگیری با بیان اینكه اگر قائل هستیم سرمایه گذار خارجی باید در ایران سرمایه گذاری كند لازم است رفتار خود را با سرمایه گذار داخلی اطمینان بخش كنیم ادامه داد: یكی از دغدغه های اصلی بخش خصوصی بر خلاف برخی ها كه شعار مبارزه با فساد سر می دهند و می گویند بخش خصوصی باید از صحنه خارج شود، همین مبارزه با فساد است.

جهانگیری تاكید كرد: فساد سرمایه های اجتماعی و اقتصادی را از بین می برد و بزرگترین سرمایه اجتماعی، اعتماد مردم است. فساد همچون خوره به جان این اعتماد افتاده است و توسعه كشور را مختل می كند.

سیام(3)**1429**م.ب/1449