بازگشت دوباره ناآرامی‌ها به هنگ كنگ/ پلیس هشت معترض را دستگیر كرد

پكن - ایرنا - در پی ارائه طرح انتخاباتی از سوی دولت هنگ كنگ، بار دیگر خیابانهای این شهر شاهد درگیری و حضور معترضین شده است.

به گزارش ایرنا، اعتراض‌ها در هنگ كنگ كه آذر ماه سال گذشته خاتمه یافته بود، از امروز و با حضور مردم در اطراف یك مركز تجاری و زدوخورد با نیروهای پلیس، وارد مرحله جدیدی شد.

این درگیری كه ابتدا با تجمع تعداد كمی از مردم از شب گذشته - یكشنبه - آغاز شده بود، عصر امروز شدت یافت به طوری كه پلیس برای متفرق كردن تجمع كنندگان مجبور به استفاده از باتوم و گاز فلفل شد.

روزنامه «استریت تایمز» روز دوشنبه در گزارشی با اعلام درگیری میان مردم و پلیس از دستگیری هشت معترض توسط پلیس خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از هنگ كنگ به نقل از تصاویر تلویزیونی اعلام كرد: درگیریهای امروز در اطراف یك مركز خرید صورت گرفته و نیروهای پلیس تلاش دارند معترضان را كه قصد مسدود كردن یكی از خیابانهای اصلی شهر را داشتند، با استفاده از باتوم و شلیك گاز اشك آور پراكنده سازند.

سخنگوی پلیس اعلام كرد كه از میان هشت معترض دستگیر شده، پنج نفر قصد حمله و آسیب رساندن به نیروهای پلیس را داشتند.

براساس این گزارش، تجمع و اعتراض دوباره مردم در خیابانها پس از آن شدت گرفت كه دولت محلی هنگ كنگ روز چهارشنبه گذشته - دوم اردیبهشت - نقشه راه خود را برای انتخابات آینده رئیس اجرایی این منطقه اعلام كرد.

معترضان می گویند، در این طرح امتیازی به آنان داده نشده و به همین دلیل اعتراض های خود را از سر گرفته اند.

همین طرح بود كه پاییز گذشته (مهر ماه 93) دهها هزار نفر را به خیابانها كشاند و آنان به مدت سه ماه در مقابل ساختمان های دولتی اردو زدند تا اینكه در نهایت مقامات هنگ كنگ مجبور به برچیدن موانع فیزیكی شدند.

در این طرح دولت مركزی چین قصد دارد برای انتخابات رئیس اجرایی هنگ‌كنگ در سال 2017 برای اولین بار حق انتخاب آزاد بدهد. این طرح قرار است براساس تصمیم شهریور ماه سال 93 كنگره ملی خلق چین اجرایی شود.

تاكنون رئیس اجرایی هنگ‌كنگ توسط هیئت‌هایی انتخاب می‌شد كه عمدتا به دولت پكن وفادار بودند. اما قرار است كه از میان كاندیداهای انتخابات سال 2017 مردم خود دست به انتخاب بزنند؛ با این شرط كه كاندیداها از پیش توسط كمیته ویژه مورد حمایت حكومت مركزی چین تعیین شوند.

«لئونگ چون یینگ» هم اكنون ریاست اجرایی منطقه هنگ كنگ را به عهده دارد.

معترضان هنگ كنگی كه از آنان به عنوان «جنبش چتر» یا «طرفدار دموكراسی» نام برده می شود، به این دلیل از دولت چین خشمگین هستند كه گزینه‌های آنان را برای انتخابات سال 2017 محدود كرده است چون پكن قصد تایید صلاحیت ها را دارد.

تظاهركنندگان كه شامل دانشجویان و اعضای جنبش نافرمانی مدنی «اشغال مركز» هستند، از پكن می‌خواهند تا از برنامه‌هایش در راستای نظارت بر كاندیداهای انتخابات سال 2017 ریاست دولت محلی هنگ كنگ منصرف شود.

هنگ كنگ شهری است جزیره ای در چین كه از سال 1842 تا 1997 جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود و در سال 1997 و پس از پایان یافتن پیمان قبلی، به جمهوری خلق چین پیوست.

این منطقه هم اكنون به مركزی مهم و اصلی در امور مالی جهان مبدل شده است.

آساق*1597