زلزله نپال 17 كوهنورد اورست را به كام مرگ كشاند - آمارها همچنان رو به فزونی است

تهران - ایرنا- امدادگران نپالی روز یكشنبه اجساد 17 كوهنورد را كه در زلزله شدید نپال جان خود را در اثر ریزش بهمن از دست داده بودند، پیدا و به پایین كوه منتقل كردند.

زلزله ای به بزرگی 7.8 درجه در مقیاس امواج درونی زمین - ریشتر - حوالی ظهر دیروز - شنبه - منطقه كاتماندو پایتخت نپال را لرزاند. منابع مختلف خبری شدت این زمین لرزه را متفاوت گزارش داده اند.

خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در گزارشی از شهر «كاتماندو» پایتخت نپال نوشت: یك هواپیمای حامل 15 كوهنورد مجروح حوالی ظهر به وقت محلی در فرودگاه كاتماندو به زمین نشست.

«جلو شرپا» یكی از كوهنوردان مجروح گفت: سردرگمی زیادی در كوهستان است و شمار كشته شدگان احتمالا افزایش خواهد یافت.

وی در حالی كه سرش باندپیچی شده بود گفت: باد خیمه های كوهنوردان را با خود برد.

بر اساس این گزارش صدها كوهنورد كه تعداد زیادی از آنها اتباع خارجی هستند در كوهستان های هیمالایا سرگردان هستند.

براساس این گزارش سازمان های امدادی نپال اعلام كرده اند كه بیمارستان ها مملو از مجروحان است و كمبود دارو و تجهیزات پزشكی در بیمارستان ها مشهود است.

گزارش ها از حضور تعداد هزار كوهنورد در زمان وقوع زلزله و بهمن ناشی از لرزش زمین در كوه های هیمالیا در ارتفاعات اورست حكایت دارد.

«آنگ تشرینگ شرپا» رییس انجمن كوهنوردی نپال گفت: تاكنون اجساد 17 نفر پیدا شده و 61 مجروح نیز به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته وی، با استفاده از دو فروند بالگرد مجروحان از یك پایگاه كوهستانی به ارتفاعات پایین تر و از آنجا به كاتماندو منتقل شدند.

گفته می شود كه حدود 100 كوهنورد دیگر در اردوهای یك و دو سالم هستند، اما راه بازگشت آنها با توده های یخ مسدود شده است.

زلزله دیروز نپال، بدترین لرزش زمین در این منطقه از سال 1934 میلادی بوده است. در زلزله آن سال هشت هزار و 500 نفر كشته شدند.

هندوستان یك هواپیمای نظامی همراه با دارو و تیم پزشكی و امدادی به نپال ارسال كرده است. هندی ها همچنین 285 نفر از نیروهای ملی واكنش به فاجعه را به نپال اعزام كرده است.

گزارش چینی ها نیز حاكی است كه در منطقه تبت 17 نفر در اثر این زمین لرزه كشته شدند.

گزارش ها از ثبت تعدادی پس لرزه پس از وقوع این زلزله حكایت دارد كه قوی ترین آن پس لرزه 5.8 درجه ای حوالی ظهر یكشنبه بوده است.

آساق**1533**1545