۵ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 81583707
T T
۰ نفر
آلودگی هوا سبب كوچك شدن مغز می شود

تهران-ایرنا-مطالعه جدید محققان آمریكایی نشان می دهد كه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا حتی اگر میزان آلودگی كم باشد، سبب كوچك شدن مغز و تحلیل قوای شناختی می شود.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، آلودگی هوا حتی به میزان كم به عنوان یك عامل خطر ساز برای افزایش سكته مغزی شناخته شده است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد كه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا به ساختار مغز آسیب می زند و قوای شناختی مغز را در میانسالی و بزرگسالی ضعیف می سازد.

محققان علوم پزشكی آمریكا در این مطالعه با بررسی بیش از 900 نفر متوجه شواهدی از كوچك شدن مغز و علائمی از سكته مغزی در افرادی شدند كه در نزدیكی خیابان های اصلی شهر، بزرگراه ها زندگی می كردند و یا محل زندگی آنها در حوالی كارخانجات و نیروگاه ها قرار داشت.

محققان متوجه شدند كه آلاینده های هوا كه از منابع مختلفی مانند نیروگاه ها، كارخانه ها، خودروها و سوخت چوب حاصل می شود می تواند به اعماق ریه نفوذ كرده و سبب بروز حوادثی چون حملات قلبی و سكته مغزی شود.

محققان در این مطالعه، افرادی را مورد بررسی قرار دادند كه نشانی از بیماری آلزایمر و سكته مغزی در آنها مشاهده نمی شد.

نتایج این مطالعه نشان داد كه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، حتی اگر میزان آلودگی كم باشد به بروز بیماری های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن می شود.

محققان متوجه شدند: افرادی كه در مناطق آلوده زندگی می كنند،‌ مغزهای كوچك تری خواهند داشت و خطر ابتلا به سكته های مغزی در آنان بیشتر از دیگران خواهد بود.نتایج این مطالعه در مجله Stroke منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1440

سرخط اخبار جامعه