محكومیت نسل كشی ارامنه  جلوی خشونت های صد سال اخیر را می گرفت

تهران - ایرنا - نماینده ارامنه تهران و شمال كشور در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر محكومیت بین المللی نسل كشی ارامنه اتفاق می افتاد، جلوی بسیاری از جنگ ها و خشونت های صد سال اخیر گرفته می شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا كارن خانلری عصر پنجشنبه در آیین یكصدمین سالگرد نسل كشی ارامنه در آوریل 1915 توسط تركیه عثمانی گفت: آنجه اكنون ارامنه مطالبه می كنند قبول نسل كشی و ادای پیامدهای حقوقی آن توسط دولت تركیه است.

وی افزود: آنچه مد نظر ارامنه جهان است همان رفتاری است كه برخی از دولت ها در مقابل نسل كشی ها انجام دادند همچون كاری كه دولت آلمان با پرداخت غرامت به یهودیان انجام داده است.

وی در ادامه موضع گیری دولت ایران را در قبال نسل كشی ارامنه مطلوب دانست و گفت: دولت ایران در همان سال 1915 پذیرای مهاجران اجباری ارمنی به خاك كشورش بود و آنان را با آغوش باز پذیرفت و سكنی داد.

وی همچنین واكنش مسوولان جمهوری اسلامی را در این زمینه تشریح كرد و گفت: امام خمینی(ره) پس از انقلاب ، قتل عام ارامنه را محكوم كردند و فرمودند ایران كشوری نیست كه به قتل عام این مردم بپردازد و ارمنیان حق زیستن ، اشتغال مانند دیگر شهروندان ایرانی دارند.

وی با اشاره به پروتكلی كه دولت تركیه در سال 2009 با كشور ارمنستان منعقد كرد گفت: این پروتكل ربطی به گذشتن از مطالبات ملی در خصوص نسل كشی ارامنه ندارد .

خانلری در ادامه این برنامه كه باحضور خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران مبنی بر اینكه ارمنستان اهرمی قوی برای وادار كردن دولت تركیه به قبول نسل كشی ندارد گفت: فشار و محكومیت های بین المللی اهرمی قوی برای واداشتن دولت تركیه به پذیرش این موضوع است.

به گفته برگزاركنندگان آیین یكصدمین سالگرد نسل كشی ارامنه در آوریل 1915 در كلیسای سركیس مقدس تهران، این آیین بخشی از مراسم ادای احترام به قربانیان نسل كشی ارامنه توسط عثمانی ها است كه به طور همزمان در كشورهایی كه ارامنه در آن ساكن هستند برگزار شده است.

اجتمام(3(3377**1540** 1418