۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۳۹
کد خبر: 81582447
۰ نفر
وزیر صنعت: صادرات مواد خام تا سه سال آینده متوقف می شود

شاهرود - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات مواد خام از كشور تا سه سال آینده متوقف خواهد شد.

محمدرضا نعمت زاده روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث كارخانه ذوب فولاد در شاهرود افزود: صدور مواد خام از كشور باید با سرمایه گذاری برای فرآوری آن، متوقف شود.

وی فولاد را از صنایع محوری كشور برشمرد و تصریح كرد: امروز میزان تولید فولاد كشور حدود 18 میلیون تن است كه این ظرفیت با سرمایه گذاری بیشتر طی 10 سال آینده به 50 میلیون تن خواهد رسید.

وی افزود: سال گذشته دو و نیم میلیون تن فولاد به خارج از كشور صادر شد در حالی كه در سالهای پیش از آن، وارد كننده فولاد بودیم.

نعمت زاده ابراز امیدواری كرد: با سرمایه گذاریهای جدید، ایران اسلامی در آینده به یكی از صادركنندگان فولاد تبدیل شود و میزان صادرات فولاد كشور به 10 میلیون تن برسد.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی احداث كارخانه ذوب فولاد شاهرود، گفت: هر چند ظرفیت فولاد شاهرود كم است ولی در مراحل بعدی این واحد تولیدی توسعه پیدا می كند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: امروز نرخ بین المللی فولاد حداقل است و كاهش قیمت فولاد هر چند سال تكرار می شود و شرایط امروز چندان امیدواركننده نیست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان نیز در این آئین گفت: از حدود 2 هزار واحد صنعتی و تولیدی در این استان 262 واحد در شاهرود قرار دارد.

بهروز اسودی اضافه كرد: 11 درصد اشتغال و 12 درصد سرمایه گذاری استان سمنان در بخش صنعت و معدن، مربوط به واحدهای تولیدی و صنعتی شاهرود است.

كارخانه ذوب فولاد شاهرود طی دو سال آینده با سرمایه گذاری 530 میلیارد ریال و پنج میلیون و 120 هزار دلار برای 240 نفر اشتغال ایجاد می كند.

رییس مجلس شورای اسلامی به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت روز پنجشنبه پس از حضور در این آئین، در شورای اداری استان سمنان و اختتامیه اجلاسیه شهدای شهرستان شاهرود حضور می یابند.

7358/2047/6103/1772

سرخط اخبار اقتصاد