۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 81581870
۰ نفر
ستاری: علوم انسانی تجاری سازی شود

قم - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینكه علوم انسانی پایه فعالیت های صنعتی، پزشكی و فنی است، خواستار تجاری سازی علوم انسانی شد.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز پنجشنبه در دیدار رییس و اساتید پردیس فارابی دانشگاه تهران، تجاری سازی علوم انسانی را برای مواجهه با رشد فرهنگی غرب مهم ارزیابی كرد و افزود: ستادی برای تجاری سازی علوم انسانی راه اندازی شده تا موانع پیش رو رفع شود و دانشگاه های قم باید در این مسیر پیشرو باشند.

وی گفت: دانشگاه های ما درصدی از منابع خود را از فروش تكنولوژی كسب كنند كه توسط دانشجویانی ایجاد می شود كه باید توسط دانشگاه ها حمایت شده و دانشگاه ها خود را نسبت به دانشجو متعهد بدانند.

وی با بیان اینكه پارك های علم و فناوری سیستم حمایتی است و دانشجو را وارد فعالیت های واقعی در عرصه تجارت صنعت می كند، افزود:‌ پارك ها ریسك كار تجاری سازی فعالیت صنعتی سازی را كم می كنند.

ستاری با بیان اینكه ما دارای فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی با سابقه چند هزار ساله هستیم، افزود: نباید در عرصه صنایع دستی، فیلم سازی، شبكه های اجتماعی و سایر عرصه های اجتماعی به كشورهای دیگر و مخصوصا غرب بازنده باشیم.

وی با انتقاد از اقتصاد نفتی در كشور، گفت: بیش از 100 سال است كه نفت تمام فكر و ذهن كشور را گرفته است و رانت ناشی از آن همه بخش ها را تحت تاثیر قرار داده، در حالی كه باید ذهن دانشگاه و مدیران را از نفت خالی كرده و تلاش كنیم با فكر، ذهن و خلاقیت خود ثروت تولید كنیم.

وی ادامه داد: تمام شركت های بزرگ و معتبر دنیا بدون تجهیزات عظیم و تنها با فكر و خلاقیت رشد كرده و امروز نام آور شده اند و این نشان می دهد كه هیچ چیز مانع پیشرفت انسان نیست.

ستاری همچنین گفت: 13 ستاد فناوری از جمله ستاد نانو، بایو، بنیادی، هوا و فضا در معاونت فناوری ریاست جمهوری وجود دارد كه دانشگاه های كشور از جمله قم می توانند با آن ها همكاری داشته باشند.

وی افزود: خوشبختانه امروز اقتصاد دانش بنیان به یك دیالوگ در كشور تبدیل شده و این در واقع نوعی تقابل با اقتصاد نفتی است.

وی همچنین با بیان اینكه مالكیت فكری در بعد اختراع نداریم، افزود: بحث مالكیت فكری كه پایه اقتصاد دانش بنیان و زمینه تجاری سازی علوم است، در دولت مطرح شده و به زودی مجلس نیز وارد این مقوله می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز پنجشنبه با سفر به شهر قم، ضمن بازدید از پردیس فارابی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشكی، دانشگاه قم، پارك علم و فناوری، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در جلسه هم اندیشی در استانداری قم شركت خواهد كرد.ك/3

/6139/ 2085/ 1175/1352