۳ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۷:۵۶
کد خبر: 81581719
۰ نفر
افزایش واردات نفت چین از ایران در ماه مارس

پكن - ایرنا - واردات نفت چین از ایران در ماه گذشته میلادی (مارس) به شكل كم سابقه ای با 15 درصد افزایش از مرز 630 هزار بشكه در روز گذشت.

به گزارش ایرنا، اداره كل گمرك چین در گزارشی اعلام كرد كه این كشور ماه مارس (اسفند - فروردین) امسال از ایران روزانه 638 هزار و 600 بشكه نفت وارد كرده است كه به نسبت یك سال قبل از آن 15 درصد رشد نشان می دهد.

با این حساب چین در ماه مارس دو میلیون و 710 هزار تن نفت از ایران وارد كرده است.

این در شرایطی است كه بیشترین ركورد چین در واردات نفت در سال 2014 میلادی بود كه به 555 هزار بشكه واردات از ایران رسید.

پیشتر اعلام شده بود كه شركت های نفتی دو كشور برای صادرات بیشتر نفت خام به چین به توافق رسیده اند و شركت دولتی «جوهای جنرونگ» چین امسال خرید خود از ایران را افزایش خواهد داد.

پیش بینی می شود كه واردات نفت چین از ایران در سال جاری میلادی حتی به 660 هزار بشكه در روز هم برسد.

شركت های نفتی چین در حال تجدید نظر در قراردادهای خرید از ایران برای افزایش واردات و سرمایه گذاری در بازار نفت و گاز ایران هستند.

داده ها حاكی است كه واردات ماه مارس (اسفند - فروردین) از ایران 20 درصد از فوریه (بهمن - اسفند) بیشتر بوده و بالاترین رقم واردات نفت چین از ایران از ماه می (اردیبهشت - خرداد) سال گذشته است.

چین در ماه گذشته میلادی (مارس) روزانه 952 هزار بشكه نفت از عربستان و نزدیك به 690 هزار بشكه نفت از روسیه وارد كرد كه اولین و دومین صادر كننده نفت به این كشور هستند. روسیه سال گذشته پس از عربستان و آنگولا به سومین صادر كننده بزرگ نفت به چین تبدیل شده است.

با این حال چین همچنان بزرگترین خریدار نفت خام ایران محسوب می شود.

آساق*231*1597

سرخط اخبار جهان