33 هزار روستا و آبادی خالی از سكنه شده اند

كرمان - ایرنا - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: حدود 33 هزار روستا و آبادی در كشور خالی از سكنه شده اند و نباید كاری كنیم كه به تخلیه روستاها كمك شود.

به گزارش ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصر چهارشنبه در نشست كارگروه بانوان و خانواده استان كرمان با محوریت اشتغال و كارآفرینی در استانداری افزود: 64 هزار روستا داریم كه از این تعداد حدود 39 هزار روستا بالای 20 خانوار و مابقی كمتر از 20 خانوار هستند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب بر تثبیت جمعیت و مهاجرت معكوس تاكید دارند كه ما به دنبال اجرای این امر هستیم.

وی بیان كرد: در برنامه ششم توسعه اولین بار است كه دولت 29 شورا را برای تدوین برنامه تعیین كرده كه یكی از آنها شورای توسعه روستا، عشایر و افراد كم درآمد است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به جمعیت 21 میلیون و 500 هزار نفری روستایی و عشایری كشور گفت: بی توجهی به روستاها و عشایر به معنای افزایش حاشیه نشینی شهرهاست.

وی افزود: هر یك از ما كه به عنوان مسوول بر صندلی تكیه زده ایم باید جوابگوی این مشكلات باشیم و مردمی كه می بینند و به دلیل مسوولیت نظارت، نمی گویند باید جوابگو باشند.

رضوی تصریح كرد: توسعه با همكاری همه انجام می شود، هنگامی كه همه با هم باشند توسعه اقتصادی نیز فراهم می شود و برای رفع مشكلات اقتصادی باید بخش خصوصی بزرگ و دولت كوچك شود و این تدبیر دولت تدبیر و امید است.

وی گفت: اعلام كرده ایم برای تحقق فرمان رهبری و اجرای فرمان امام راحل، مردم را در اقتصاد وارد كنیم و از مجلس تشكر می كنیم كه در بودجه 94 دو كمك خوب برای روستاها در نظر گرفت.

وی اظهار كرد: مجلس دو هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار روستایی را به سه هزار و 500میلیارد ریال رساند و 500 میلیون دلار برای آب روستاها اختصاص داد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: اعتبارات مختص روستاها در سال جاری نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش یافته و این توجه ویژه به روستاهاست و مبنا را برای توسعه روستا و مشاركت مردم قرار داده ایم.

وی گفت: زنان در فعالیت اقتصادی روستاها نقش بزرگی داشته اند و مردم روستا فرهنگ مشاركتی دارند.

رضوی ادامه داد: با توجه به اینكه اكنون افراد تحصیلكرده در روستاها وجود دارند دیگر مشكل مدیریتی چندانی وجود ندارد.

وی گفت: در طرحی عنوان كرده ایم كه هر خانوار روستایی 20 میلیون ریال آورده بیاورد و در شركت های 200 خانواری عضو شود، دولت چهار برابر به آن شركت تسهیلات با نرخ سه درصد می دهد.

وی افزود: مردم طرح را تعریف می كنند در غیر این صورت استان و شهرستان باید طرح را تعریف كند و در این طرح سهم آورده مردم و پرداخت تسهیلات در همه روستاهای كشور در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: به هیچ وجه بنا نداریم پول نذری به كسی بدهیم، پول با نظارت به فردی داده می شود كه شغل پایدار، خانواده فعال و ماندگار روستایی ایجاد كند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه امام خمینی (ره) ملت مطالبه گر می خواست گفت: ملت مطالبه گر ملت توسعه طلب است و ملتی كه تقاضاگر باشد و عاجزانه خواهش كند، عقب افتاده است.

وی اضافه كرد: به فرموده امام راحل مردم حق دارند همه ما را از اعضای قوه مقننه و مجریه استیضاح كنند.

رضوی گفت: امام راحل مردم را از طریق شجاع ترین، صبورترین و خالص ترین ها دنبال كرد و به میدان آورد كه اینها زنان جامعه بودند و امام بارها فرمودند اگر شما زن ها نبودید، مردها اینگونه به میدان نمی آمدند.

وی اظهار كرد: امام جوانان را نیز بسیار باور داشت، میانگین سنی شهدای ما قبل و بعد از انقلاب زیر 30 سال است.

وی افزود: اگر بخواهیم به توسعه یافتگی مطلوب برسیم باید به فرموده رهبر معظم انقلاب در پیام اقتصاد مقاومتی عمل كنیم كه فرمودند قوای سه گانه موظف هستند با برنامه ریزی و زمان بندی مشخص زمینه و فرصت مناسب برای حضور مردم و فعالان اقتصادی را فراهم كنند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بیان كرد: نرخ رشد اقتصادی ما قرار بود در برنامه پنجم توسعه، هشت باشد كه متاسفانه تا رسیدن به این نرخ فاصله بسیار داریم و همچنین قرار بود نرخ بیكاری و تورم تك رقمی باشد.

وی گفت: بزرگترین علت اینكه تا رسیدن به اهداف فاصله داریم این است كه هم مردم را در فعالیت های اقتصادی وارد نكردیم و هم به مردم در مدیریت اقتصادی باور نداشتیم.

وی بیان كرد: به یقین مشاركت اقتصادی و فراهم آوردن برنامه مشاركت اقتصادی مردم برای برخی سخت است و عده ای كه آن را باور دارند، آن را كار سختی می دانند و وارد نمی شوند.

رضوی اظهار كرد: ما مردم را به سمتی سوق می دهیم كه از دسترنج خود درآمد كسب كنند و منتظر پیامك واریز یارانه نباشند.

وی همچنین امروز چهارشنبه به همراه استاندار كرمان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان از بخش شهداد در شهرستان كرمان بازدید كرد.

7443/3028/1772