تقی خانی : به جمع بندی برای نامزدی در انتخابات فدراسیون پزشكی نرسیدم

تهران – ایرنا – سرپرست جدید فدراسیون پزشكی ورزشی كه 26فروردین ماه به جای علیرضااسدی به این سمت منصوب شد،گفت: هنوز به جمع بندی برای نامزدی در انتخابات ریاست این فدراسیون نرسیده ام و یكی از مهم ترین اهداف من برگزاری این انتخابات به شكلی كاملا صالح و سالم است .

محمد تقی خانی كه عنوان قائم مقامی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ را در اختیار دارد، به ایرنا افزود: ‌از مدتها پیش وزیر ورزش و جوانان از من خواسته بود كه به عنوان سرپرست تصدی فدراسیون پزشكی ورزشی را بپذیرم اما با توجه به اینكه در دانشگاه تدریس می كنم ، این موضوع را نپذیرفتم و علیرضا اسدی را شخصا به وزیر ورزش پیشنهاد كردم.

مشاور وزیر ورزش وجوانان ادامه داد:‌ اما این بار وزیر خیلی تاكید كردند والبته با توجه به اینكه بیش از 25 سال در این حوزه فعالیت كرده ام ،‌ این پست را پذیرفتم و تلاش خواهم كرد طی سه ماه آینده شرایط را برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون پزشكی ورزشی فراهم كنم.

تقی خانی در خصوص برنامه هایش گفت:‌ یكی از مهم ترین وظایف فدراسیون پزشكی ورزشی توجه به سلامت ورزشكاران است تا كمترین صدمه را ببینند و پس از سلامت بحث درمان مطرح می شود .

وی ادامه داد:‌همچنین ما باید همیشه در شرایطی باشیم كه اگر ورزشكاری آسیب یا جراحتی برداشت بتوانیم بیشترین خدمات را به وی ارایه كنیم .

سرپرست جدید فدراسیون پزشكی ورزشی خاطرنشان كرد:‌ هر یك از فدراسیون های ورزشی با گروه خاصی سرو كار دارند و این درحالی است كه فدراسیون پزشكی ورزشی یك فدراسیون چند بعدی است و با تمامی ورزشكاران رشته های مختلف از جمله والیبال ،‌فوتبال وتكواندو سر و كار دارد .

تقی خانی ادامه داد:‌ برای اینكه پزشكی ورزشی بتواند در ابعاد مختلف خدمات مناسبی را در اختیار ورزشكاران قرار دهد نیاز به ساختاری مناسب دارد كه این مساله نیز با مطالعه جدی امكانپذیر است.

به گفته وی برای ایجاد یك ساختار مناسب باید كارگروهی درفدراسیون تشكیل شود تا شاكله اصلی ساختار این فدراسیون تعیین شود.

مشاور وزیر ورزش وجوانان گفت‌: باید وظایف كمیته های پزشكی هریك از فدراسیون های ورزشی مشخص شود تا فعالیت آنان با فدراسیون پزشكی ورزشی موازی كاری نباشد و اگر قرار است همان كاری را كه ما می كنیم آنان نیز انجام دهند، بهتر است كمیته های پزشكی كارها را انجام دهند .

وی اضافه كرد‌: امیدوارم با فدراسیون ها در خصوص انتخاب روسای كمیته های پزشكی به تعامل برسیم تا افرادی انتخاب شوند در این زمینه تخصص داشته وطبق سیاست های فدراسیون پزشكی ورزشی فعالیت كرده به خوبی كارهای پزشكی را در فدراسیون ها مدیریت كنند.

سرپرست جدید فدراسیون پزشكی ورزشی اضافه كرد:‌ حدود 25 سال پیش كه هنوز ستاد ملی مبارزه با دوپینگ راه اندازی نشده بود ، ما تصمیم گرفتیم آزمایشگاهی برای انجام تست دوپینگ راه اندازی كنیم و با وجود تمایلی كه كمیته بین المللی المپیك (IOC) به این مساله در ایران نشان داد، متاسفانه به دلیل نبود درك كافی از بحث كنترل دوپینگ و عدم حمایت از این برنامه آزمایشگاه هرگز فعال نشد.

وی ادامه داد:امروزفضای ورزشی دركشور ناسالم است، زیرا وقتی یك نوجوان 14ساله برای انجام فعالیت های ورزشی وارد این فضا می شود خیلی زود آلوده شده و صدمه می بیند.

تقی خانی گفت:‌نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد وسالم سازی محیط های ورزشی ازمهم ترین وظایف پزشكی ورزشی است.نباید بگذاریم نوجوانان وجوانان ما در فضا و محیط های ورزشی آلوده شوند، بنابر این باید پیشگیری ها قبل از هر كاری انجام شود و با كنترل در بخش تهیه و توزیع مكمل های غذایی و دارویی می توانیم پیشگیری كاملا مناسبی داشته باشیم .

**مشاور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری : به گودرزی قول راه اندازی آزمایشگاه دوپینگ را داده ام

وی راه اندازی آزمایشگاه بین المللی واستاندارد دوپینگ در كشور را موضوع قولش به وزیر ورزش وجوانان عنوان كردوگفت:‌یكی از مهم ترین اهداف من در دوره سرپرستی ام در فدراسیون پزشكی ورزشی ، راه اندازی این آزمایشگاه است.

سرپرست جدید فدراسیون پزشكی ورزشی ادامه داد: برای تعمیرات و نوسازی و تامین تجهیزات جدید برای این آزمایشگاه به حدود 80 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

تقی خانی ادامه داد:‌درصورتی كه عزم ملی،‌سیاسی ومالی برای این مساله وجود داشته باشد طی شش ماه آینده كارهای لازم براساس استاندارد های وادا (آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ ) برای بازسازی و تجهیز این آزمایشگاه انجام خواهد شد تا بتوانیم از نمایندگان وادا برای بازدید از این مركز دعوت كرده و تایید آنان را نیز بگیریم .

مشاور وزیر ورزش و جوانان گفت:‌در صورت راه اندازی این آزمایشگاه ، ایران می تواند مركز آزمایش دوپینگ در منطقه نیز باشد.

تقی خانی وجود تست های مثبت ورزشكاران را دلیل ناآشنا بودن اعضا كادرفنی با علوم روز ورزشی دانست وگفت:‌ در اغلب مواقع عدم آشنایی بدنسازان ، متخصصان تغذیه ، تداركات و سایر اعضای كادر فنی با علوم مربوطه موجب می شود تا ورزشكاران جوان توصیه افراد سود جو یا غیر متخصص را در این زمینه بپذیرند.

وی آموزش مسئولان ومربیان تیم های ورزشی را از دیگر برنامه های فدراسیون پزشكی ورزشی عنوان كرد و گفت:‌ استفاده از داروها و مكمل ها در بیشتر اوقات لازم و قانونی است اما متاسفانه بسیاری از اعضای كادر فنی نمی دانند از این داروها یا مكمل ها چه زمان و تا چه اندازه باید استفاده شود.

تقی خانی از برگزاری كنگره مكمل های غذایی درمرداد ماه سال جاری خبر داد وافزود:‌ امسال این كنگره به مكمل های ورزشی اختصاص دارد و كلاس ها طوری طراحی شده مدارك شركت كننده پس از ارزیابی به آنان ارایه شود.

پس ازبركناری لطفعلی پوركاظمی ، علیرضا اسدی پنجم آبان ماه سال گذشته به عنوان سرپرست فدراسیون پزشكی ورزشی انتخاب شد و با توجه به استعفای اسدی پیش از شش ماه تعیین شده ،‌ گودرزی محمد تقی خانی را به عنوان سرپرست دوم این فدراسیون انتخاب كرد .

تقی خانی دانش آموخته رشته علوم آزمایشگاهی تشخیص پزشكی (كارشناسی)، بیوشیمی بالینی (كارشناسی ارشد)، بیوشیمی بالینی (دكترای تخصصی) است و دوره تخصصی خون و هورمون‌ها را به ترتیب در دانشكده پزشكی دانشگاه تهران، دانشگاه‌های مورگان، میامی، اوهایو امریكا گذرانده است.

ورزشی (4)**1828**1590