توقف تجاوزعلیه یمن، شكستی دیگر برای سعودی ها

بیروت – ایرنا - به دور از نگاه رسانه ها و محافل دیپلماتیك، در 24 ساعت گذشته یك زنجیره تحولات میدانی رخ داد كه نتیجه آنها آل سعود را مجبور كرد تا تصمیم بگیرد تجاوز گسترده نظامی خود علیه ملت یمن را متوقف كند.

به گزارش ایرنا، رسانه های لبنانی در شماره روز چهارشنبه خود با اهتمام ویژه به نقش جمهوری اسلامی ایران و اظهارات حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ساعاتی قبل از اعلام توقف جنگ علیه یمن، افزودند: درها همچنان به روی جنگ باز هستند و به همین دلیل تصمیم قطعی برای توقف بمباران ها مانند دستیابی به آتش بس نیازمند تحكیم و تثبیت و برداشتن گام هایی میدانی و سیاسی است.

روزنامه الاخبار به نقل از منابع بسیار آگاه نوشت كه در یك دو روز گذشته تحولاتی رخ داد و به تصمیم آل سعود منجر شد كه اهم آنها بدین شرح است:

- تهران نشانه ها و پالس هایی از تصمیم سعودی ها برای گسترش دایره بمباران های بی هدف در یمن دریافت كرد و از سوی دیگر آمارها حاكی از افزایش شمار قربانیان در بیشتر مناطق یمن ناشی از حملات و بمباران های وحشیانه بود.

- براین اساس ایران تصمیم گرفت تا نیروی دریایی خود را به سرعت عازم دریای سرخ كرده و مقابل خلیج عدن مستقر كند و بدنبال آن آمریكا تحرك دریایی خود را برای مقابله با آنچه احتمال دخالت ایران خواند، سرعت بخشید.

- تهران به پایتخت های اروپایی ابلاغ كرد در مقابل اقدامات سعودی ها دست بسته نخواهد ماند و به همین دلیل اروپایی ها تماس های فی مابین و همچنین با آمریكا را شتاب بخشیدند و سرانجام پیام های اعتراضی را در خصوص زیاده روی در استفاده از قدرت و بمباران مناطق مسكونی برای سعودی ها فرستادند به ویژه اینكه تعداد قربانیان ازمیان شهروندان یمنی رو به افزایش گذاشته بود.

- دستگاه های نظامی و امنیتی كشورهای عضو ائتلاف ضد یمن و كشورهای غربی متوجه شدند كه بیش از 15 بار تلاش برای ترور رهبران و فرماندهان جنبش انصارالله و در راس آنها عبدالمالك الحوثی شكست خورده و اهدف آنچه بمباران مخازن سلاح خوانده شده ، تحقق نیافته است.

- بخشی ازنیروهای كمیته های مردمی یمن به سوی مرزهای عربستان به حركت درآمدند و چند عملیات غافلگیركننده آنها در داخل خاك عربستان به هلاكت چند نظامی سعودی منجر شد و ادامه این عملیات سعودی ها را مجبور كرد تا برای جلوگیری از درز اخبار یك طرح كنترل امنیتی و سانسور شدید رسانه ای وضع كنند.

- در این چارچوب وزارت كشور عربستان وضعیت آماده باش كامل اعلام كرد و تدابیر لازم را برای مقابله با هرگونه رویارویی احتمالی زمینی در نظر گرفت.

- براین اساس سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی دستور داد تا گارد ملی آماده شود و به سمت مرزهای با یمن حركت كند.

- نیروی دریایی آمریكا دریافت تحرك نظامی دریایی ایران نشانگر آمادگی آن برای اقداماتی معین است و به همین دلیل آمریكایی ها به سرعت با مقامات جمهوری اسلامی ایران تماس گرفته و موضع آنان را جویا شدند.

- پاسخ ایرانی ها این بود كه برای مقابله با تجاوز سعودی ها دست بسته نخواهند بود.

- آمریكایی ها با دریافت جزئیات بیشتری از تصمیم های تهران از جمله جلوگیری از سفر شهروندان ایرانی به عربستان كه به توقف سفر عمره محدود نمی شود، قبل از سعودی ها با سیگنال های میدانی ایران آشنا شدند.

- صبح دیروز جان كری وزیر امور خارجه آمریكا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی تماس گرفت و گفت كه آمریكا مصلحت نمی بیند دایره بحران در منطقه گسترش یابد.

- كری اعلام كرد كه به سرعت با سعودی ها برای توقف جنگ در مقابل همكاری برای شروع روند سیاسی تماس می گیرد.

- عصر دیروز ایرانی ها تماس هایی دریافت كردند كه تاكید داشت سعودی ها با توقف بمباران های هوایی و پایان توفان قاطعیت موافقت كرده اند اما این تصمیم به معنای توقف همه جانبه جنگ نیست.

- سعودی ها گفته اند كه اگر مجبور شوند عملیات بمباران كاروان ها و محل تجمع حوثی ها را در جنوب یمن از سر می گیرند زیرا به همپیمانان خود در این منطقه به ویژه عبدربه منصورهادی رییس جمهوری مستعفی و فراری تعهداتی دارند كه از جمله آنها بازگرداندنش به عدن است.

- شامگاه دیروز و بعدز صدور بیانیه نخست سعودی ها مبنی بر پایان عملیات نظامی ، انصارالله به سرعت به عمانی ها اعلام كرد كه سعودی ها به طور یك جانبه توقف تجاوز علیه یمن را اعلام كرده اند و دیگران ملزم به رعایت آن نیستند.

- انصارالله با تاكید بر مخالفت قاطع خود با هرگونه دخالت خارجی در گفت وگوهای داخلی یمنی ها، خاطرنشان كرد: سعودی ها آنچه را كه با قدرت نظامی نتوانستند محقق سازند قطعا در مذاكرات سیاسی به آن دست نخواهند یافت.

روزنامه الاخبار به نقل از منابع بسیار آگاه ادامه داد : تحولات دیگری نیز به طرف سعودی فشار وارد كرد تا تجاوز علیه یمن را متوقف كند و از جمله آنها این بود كه فرماندهی نظامی ائتلاف ضد یمن اعلام كرد بانك اهداف نظامی به آخر رسیده و شرایط سخت شده است و ضرورت ورود به عملیات زمینی باید بررسی شود.

این در حالی است كه مصر، پاكستان ، اردن و سودان تاكید كرده بودند هرگز در جنگ زمینی مشاركت نمی كنند.** آیا جنگ به صور كامل متوقف شده است؟

بیشتر طرف ها معتقدند كه جنگ به طور كامل متوقف نشده است و برهمین اساس حوثی ها بر ضرورت پایان سریع محاصره هوایی و دریایی یمن و توقف كامل هرگونه بمباران مناطق جنوبی توسط نیروهای سعودی تاكید و اعلام كرده اند احدی حق ندارد مانع سیطره كامل ارتش یمن برهمه خاك یمن شود.

السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت: هزاران قربانی غیرنظامی و دهها هزار آواره و ویران كردن زیرساخت های یمن ، اینها موفقیت های توفان قاطعیت در حدود چهار هفته گذشته است كه به متلاشی شدن آن قبل از دستیابی به اهداف اعلام شده اش منجر شد.

السفیر افزود: در بیست و هفتمین روز تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن ، توفان قاطعیت آنها فروكش كرد و همه چیز حاكی است كه آل سعود به بن بست رسیده و نتوانسته است اهداف اعلام شده خود را مانند تسلیم شدن انصارالله و آنچه بازگشت مشروعیت به یمن می خواندند، محقق سازد.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد:نشانه ها حاكی است كه جنگ به طور كامل و رسمی متوقف نشده و حل وقصل های سیاسی در نشست هایی پشت درهای بسته صورت می گیرد و نتایج آن در پایتخت یك كشور اعلام خواهد شد.

رسانه های لبنانی با اهتمامی ویژه، اظهارات حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه ساعاتی قبل از توقف تجاوز سعودی ها علیه یمن از آن خبر داده بود، مورد توجه قرار دادند.

السفیر نوشت: ایران نخستین كشوری بود كه از توقف تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن خبر داد و نخستین كشوری هم بود كه از آن استقبال كرد.

احمد عسیری سخنگوی رسمی ائتلاف ضد یمن به سركردگی سعودی ها اعلام كرد كه در 27 روز مناطق مختلف یمن 2415 بار بمباران شده است.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد: آمارهای اولیه حاكی هستند تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن به كشته شدن 942 و زخمی شدن3500 یمنی منجر شده است كه بسیاری از آنها زنان و كودكان هستند.

السفیر تاكید كرد:در حالی سعودی ها مجبور شدند تجاوز علیه یمن را متوقف كنند كه ملك سلمان ساعاتی قبل از اعلام آن دستور داده بود گارد ملی به فرماندهی متعب بن عبدالله برای آنچه حمایت از مرزهای عربستان با یمن خوانده شده است، عازم منطقه شود.

این روزنامه لبنانی با اشاره به شرح وظایف گارد ملی سعودی ها كه متعب بن عبدالله از سال 2010 فرمانده آن است، تصریح كرد كه دستور پادشاه سعودی برای اعزام آن به مرزهای با یمن تردید آمیز است به ویژه اینكه تاكنون سعودی ها دلیل اتخاذ این تصمیم را اعلام نكرده اند.

السفیر نوشت: سعودی ها در حالی توقف تجاوز علیه یمن را اعلام كردند كه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس دو روز قبل در نشست خود در نیویورك اعلام كرده بودند تا زمانیكه حوثی ها به تصمیم شورای امنیت تن ندهند و از مناطقی كه تحت سیطره آنها است، خارج نشوند، توفان قاطعیت متوقف نمی شود.

عبدالله المعلمی سفیر سعودی ها در سازمان ملل متحد بعداز دیدار با بان كی مون دبیركل این سازمان كه خواستار توقف تجاوز علیه یمن شده بود، گفت كه ما هم خواستار توقف سریع عملیات جنگی هستیم اما شرط و شروطی دارد.

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن اعلام كرده است كه شورای امنیت به زودی برای بازنگری در موضع خود نسبت به بحران یمن تشكیل جلسه خواهد داد.

خاورم ** 1324

.