طوفان قاطعیت در كوه های یمن فرونشست/ رویكرد انسان دوستانه و دیپلماسی فعال ایران برای حل مناقشه یمن

تهران- ایرنا- سرانجام تجاوز نظامی موسوم به طوفان قاطعیت پس از نزدیك به یك ماه و كشته شدن حدود یك هزار تن از مردم بی گناه و غیر نظامی یمن ، در كوه های این كشور فرو نشست و عربستان در تحقق اهداف اولیه عملیات در این كشور ناكام ماند .

اكنون ریاض با بیانیه رسمی درصدد تعریف اهدافی جدید است تا از تركش های این ناكامی و انتقادات هم پیمانانش در امان باشد.

رسانه های عربستان دوشنبه شب در خبری فوری از ریاض از پایان بمباران یمن توسط نیروی ائتلاف تحت رهبری ریاض خبر دادند و در عین حال اعلام كردند كه این كشور ، عملیات جدید 'اعاده امید' با اهداف تداوم حفاظت از غیرنظامیان ، تداوم مبارزه با تروریسم و تداوم تسهیل خروج اتباع خارجی از یمن و افزایش امدادرسانی و كمك های پزشكی به مردم یمن را شروع خواهد كرد كه در واقع این مساله نوعی فرار به جلو در زمینه مناقشه یمن محسوب می شود.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران،با رویكرد انسان دوستان تلاش كرد كه جامعه بین الملل را نسبت به عوارض و فاجعه انسانی حمله به یمن حساس كند و در این راستا تلاش دیپلماتیك و رایزنی های گسترده ای را با كشورهای اسلامی و منطقه آغاز كرد و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با یوسف بن علوی وزیر مسوول در امور خارجی سلطنت عمان گفت كه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب طرح 4 ماده ای خود آمادگی دارد هر گونه كمك لازم را برای توقف عملیات نظامی و آغاز گفت و گوهای بین همه طرف های یمنی انجام دهد.

در همین راستا ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در همان دقایق اول از اعلام اتش بس و توقف حمله هوایی عربستان به یمن استقبال كرد و گفت كه ما پیش از این نیز اعلام كرده بودیم كه بحران یمن راه حل نظامی ندارد و بطور قطع برقراری آتش بس و توقف كشته شدن انسان های بیگناه و بی دفاع یك گام به پیش است.

ایران ابراز امیدواری كرد در اسرع وقت اقدامات برای ارسال كمك های انساندوستانه انجام شود و شرایط برای انجام گفتگوها میان همه احزاب و گروه های یمنی به منظور تشكیل دولت فراگیر از سر گرفته شود .

ماجد حاتمی كارشناس امور خاورمیانه در گفت وگو با ایرنا گفت : اهداف اعلام شده اولیه عربستان در آغاز این عملیات جنگی، خلع سلاح انصار الله، عقب نشینی آنان از همه استان های جنوبی بویژه صنعا وبازگشت عبدربه منصور رییس جمهوری فراری به قدرت به عنوان رییس جمهوری قانونی بوده كه پس از نزدیك به یك ماه حملات هوایی و بمباران مناطق مختلف بدون دستیابی به اهداف فوق، ناگزیر به توقف حملات شده است.

وی در ادامه اظهار كرد : بمباران هوایی یمن، بیشتر به خاطر تقویت نیروهای القاعده و داعش برای تصرف مواضع ارتش و انصار الله بود كه این موضوع نیز به منصه ظهور نرسید.

همچنین عربستان دربرنامه های خود قصد داشت با كمك نیروهای زمینی ارتش پاكستان و مصر، بخشی از خاك یمن را تصرف كند كه با عدم موافقت این دو كشور برای ورود به خاك یمن، در این طرح نیز شكست خورد و نه تنها هدفی را محقق نكرد بلكه روابط حسنه خود را با پاكستان به خطر انداخت.

امروز كه هیچ یك از این اهداف محقق نشده است، وزارت دفاع عربستان طی بیانیه ای، اهداف اعلام شده قبلی را فراموش كرده و دوركردن تهدید انصار الله ازعربستان و كشورهای حوزه خلیج فارس ، نابود كردن موشك ها ونیروی هوایی یمن را هدف اصلی عنوان می كند. این در حالی است كه همه می دانند یمن از حیث ادوات نظامی هوایی، كشوری بسیار فقیری است.

بسیاری از كارشناسان عربی و غربی از پیش شكست و یا غیر قابل دسترس بودن اهداف مورد نظر عربستان را پیش بین كردند لذا بی اغراق نیست كه اگر بگوییم تمامی كارشناسان صاحب نظر ضمن این پیش بینی معتقد بودند كه این حمله اگر ادامه یابد می تواند تكرار سناریوی عراق در حمله به كویت باشد كه سرانجام به سقوط صدام دیكتاتور معدوم منجر شد.

این ناكامی برای انصار الله پیروزی محسوب می شود و مهمترین عوامل این پیروزی، انسجام و اتحاد ملت یمن پیرامون رهبری انصار الله و ارتش، همچنین مقاومت در برابر تجاوز هوایی آل سعود محسوب می شود.

حاتمی در پایان گفت كه سخنرانی چالشی عبدالملك الحوثی در روز یكشنبه گذشته و نبود هیچ نشانه ضعف و خللی در اراده وی در مقاومت در برابر عربستان سعودی و تهدید آنها به پاسخ دادن روی زمین نشانگر شرایط و چشم انداز حمله عربستان به این سرزمین عربی تلقی كرد.

شبك**1983/1859 **1917