امكان افزایش مبادلات تجاری ایران و پاكستان تا پنج برابر

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با وزیر بازرگانی پاكستان بر وجود ظرفیت های لازم برای افزایش روابط تجاری دو كشور از یك میلیارد دلار فعلی به 5 میلیارد دلار تاكید كرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از شبكه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا با اشاره به توفیقات بدست آمده در كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری، ابراز امیدواری كرد هرچه زودتر قدم های موثری در جهت اجرای این توافقات برداشته و از مرحله مذاكره به اجرا در بیاید.

وی با اشاره به نقش صلح، ثبات و آرامش در منطقه، تصریح كرد: همكاری های دو ملت ایران و پاكستان می تواند نقش مهمی در امنیت، آرامش و مبارزه در منطقه داشته باشد.

طیب نیا در بخش دیگری از این دیدار با بیان آنكه ما علاقه مند به توسعه روابط تجاری با پاكستان هستیم، تأكید كرد: مبادلات مرزی بین استان های همجوار نقش مهمی در توسعه این روابط خواهد داشت و قطعاً به سود دو كشور خواهد بود.

وزیر اقتصاد در پایان گفت: ما برای توسعه روابط با پاكستان هیچ گونه محدودیتی نداریم و می توانیم در زمینه خدمات، فنی، مهندسی و تجاری سرمایه گذاری كنیم.

وزیر بازرگانی پاكستان نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این ملاقات، گفت: دو وزارتخانه های دارایی ایران و پاكستان باید مكانیزم ها و راهكارهای انجام روابط تجاری و اقتصادی دو كشور را ترسیم كنند.

خرم دستگیرخان افزود: وقتی از صمیمیت و همبستگی تجاری با ایران حرف می زنیم صرفا مبادله كالا نیست بلكه سرمایه گذاری در زمینه توسعه مواصلات جاده ای، هوایی و حتی مخابرات نیز می تواند در چارچوب گسترده تر مورد ملاحظه قرار گیرد.

وی همچنین خواستار توسعه و تكمیل خط 700 كیلومتری لوله گاز از 'گوادر' پاكستان به ایران و انتقال گاز به ایران از سوی دو طرف شد.

اقتصام(1)9141**1558