۱ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 81579334
۰ نفر
نوروزي: اعتراض من فقط براي دفاع از حق كشتي است

تهران - ايرنا - دارنده مدال طلاي المپيك لندن گفت : اعتراض من فقط براي دفاع از كشتي است و هيچ خواسته اي براي خودم ندارم .

اميد نوروزي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: سالهاست كه سنگ كشتي را به سينه مي زنم ولي از من به عنوان يك معترض ياد مي شود.

وي خاطرنشان كرد :همه مردم و مسوولان مي دانند كه به دليل آن كه كشتي مدالهاي ارزشمندي را در سطح المپيك، جهان و بازيهاي آسيايي كسب كرده از اولويت زيادي برخوردار است و اگر از لحاظ مديريتي و انصاف قرار باشد اولويت بندي و تصميم گيري شود، بيشترين امكانات و بودجه را بايد در اختيار ورزش كشتي قرار دهند اما متاسفانه نه تنها وزارت ورزش و جوانان، بلكه هيچ نهاد ديگري از كشتي حمايت نمي كند.

وي اظهار داشت: هزينه سالانه فدراسيون كشتي بين 30 تا 40 ميليارد تومان است كه وزارت ورزش و جوانان اين مبلغ را هم در اختيار كشتي قرار نمي دهد و در حالي كه يك باشگاه فوتبال كه هيچ افتخار ملي هم كسب نمي كند سالانه چنين برابر اين مبلغ در اختيارش قرار مي گيرد.

نوروزي ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان بايد رشته ها و فدراسيون ها را اولويت بندي كند و بيشترين بودجه را در اختيار رشته اي قرار دهد كه بيشترين مدال و افتخار را كسب مي كند.

دارنده مدال طلاي رقابت هاي كشتي فرنگي قهرماني سال 2011 استانبول تركيه ادامه داد: همه از من به عنوان يك معترض در ورزش ياد مي كنند و دليلش آن است كه من از حق واقعي كشتي و حق كشتي گيراني كه شبانه روزي تلاش مي كنند تا پرچم مقدس كشورمان به اهتزار درآيد ، دفاع مي كنم و مشكل ديگري ندارم . اگر ورزشكاري نتيجه خوب و قابل قبولي را براي كشورمان به دست مي آورد بايد حق و حقوقش را پرداخت كنند.

وي افزود : خوشبختانه من نياز مالي ندارم ولي به عنوان كسي كه سالها در تيم ملي زحمت كشيده است ، وظيفه دارم از حق تيم ملي دفاع كنم كه متاسفانه تاكنون به نتيجه اي نرسيدم.

اين كشتي گير شيرازي خاطر نشان كرد: سابقه حضور ورزشكاران ما در بازيهاي المپيك حدود 65 سال است كه در اين مدت 13 نفر توانستند مدال طلا كسب كنند و اين سووال مطرح است كه دولت و يا وزارت ورزش و جوانان چرا نبايد از اين 13 قهرمان المپيكي حمايت مالي و معنوي داشته باشد؟ و وقتي نمي توانيم پاسخگوي تعدادي انگشت شماري از چهره هاي شاخص باشيم پس جايي براي حرف و صحبت نمي ماند.

نوروزي گفت : بايد مشكلات دروني ورزش را حل و حاشيه ها را از آن دور كنيم و براي عزت و آبروي كشور هم كه شده دست به دست هم دهيم و با مديريت خوب و يكپارچه رشته ها را اولويت بندي كنند تا بين رشته ها رقابت باشد. اين در حالي است كه كشتي 70 تا 80 درصد مدالهاي جهاني و المپيك را مي گيرد ولي يك شبه 100 تا 200 ميليارد تومان در فوتبال و ساير رشته ها هزينه مي شود بنابراين مسوولان نبايد توقعي داشته باشند كه هر زماني كه گفتند كشتي گيران در ميدان حاضر شوند.

وي گفت: 10 سال متوالي در اردوهاي مختلف تيم ملي در رده هاي مختلف سني حضور دارم اما متاسفانه هنوز يك متر زمين خاكي از دولت يا وزارت و يا هيچ نهادي نگرفتم .حقوق ثابت و شغلي هم ندارم و تنها حقوقي را كه صندوق قهرمانان پرداخت مي كند ، آن هم يك ماه پرداخت مي شودو شش ماه پرداخت نمي شود، دريافت مي كنم .*براي حضور در رقابت هاي انتخابي تابع قانون هستمنوروزي در مورد حضور در مرحله نهايي انتخابي تيم ملي كشتي فرنگي هم گفت: من هميشه پيرو قانون بودم و به تصميم فدراسيون و كادر فني احترام گذاشتم . در سالهايي كه قهرمان المپيك شدم بدون هيچ منت و مزدي و تنها به خاطر سربلندي كشور و خوشحالي مردم تلاش كردم واگر كادر فني وفدراسيون صلاح بدانند در مرحله نهايي انتخابي تيم ملي شركت مي كنم.

وي ادامه داد: مشكلي براي حضور در رقابت هاي انتخابي ندارم اما هر چيزي يك چارچوب و قانوني بايد داشته باشد و تفاوتي بين قهرمان هم قائل شوند به طوري كه فدراسيون مي تواند مانند ساير كشورها، قهرمان جهان و المپيكي را كه سال گذشته عضو تيم ملي بوده را در يك سمت و ساير نفرات هم در انتخابي شركت كند.

دارنده مدال نقره رقابت هاي كشتي فرنگي سال 2014 در تاشكند ازبكستان خاطرنشان كرد: اگر در رقابت هاي انتخابي تيم ملي يكي از قهرمانان جهان و المپيك مصدوم شود و با توجه به اينكه بعد از مرحله نهايي انتخابي تيم ملي تنها دو ماه تا رقابت هاي قهرماني جهان در آمريكا فرصت باقي است، آيا مي توان اين حادثه را جبران كرد؟

وي يادآور شد: رقابت هاي انتخابي خوب است اما در زمان خودش، چرا كه تا المپيك 2016 ريودوژانيرو برزيل 16 ماه طلايي را پيش رو داريم و در اين مدت بايد تصميمات درست را بگيريم و ضمن پشتوانه سازي بايد به جوانان ميدان داد تا خودشان را به بزرگان نزديك كنند.

اين قهرمان جهان و المپيك ادامه داد: من هم زماني در رقابت هاي انتخابي با كشتي گيراني مانند حميد باوفا و علي اشكاني در رقابت هاي انتخابي كشتي گرفتم و به مسابقات جهاني رفتم اما ضمن رعايت قانون و مقررات بايد شرايط قهرماناني كه سالها زحمت كشيدند در نظر گرفته شود تا لطمه اي نخورند.*تست بدني مهمترين هدف براي حضور در جام نيكلا پتروففرنگي كار 28 ساله تيم ملي در ادامه گفت: تمرينات تيم ملي كشتي فرنگي از اول فروردين آغاز شده است و امروز (سه شنبه) مرحله دوم اردو به پايان مي رسد. شرايط اردوها بهتر شده و اكنون در شرايط 40 درصد آمادگي هستيم . بامداد روز پنجشنبه براي حضور در جام نيكلا پتروف عازم بلغارستان مي شويم كه از نظر بدني خودمان را محك بزنيم و نتيجه آن زياد مهم نيست . بايد از الان خود را براي حضور در رقابت هاي قهرماني سال 2015 جهان در آمريكا كه كسب سهميه المپيك است، آماده كنيم.

نوروزي كه داراي مدرك فوق ليسانس مديريت از دانشگاه شيراز است در مورد اينكه تا چه سني به كشتي ادامه مي دهد ،گفت: يك كشتي گير اگر خودش را خوب حفظ كند تا 35 سالگي به راحتي مي تواند كشتي بگيرد اما متاسفانه فضاي ورزش كشورمان به گونه اي است كه قهرماني كه پاي به سن 30 سالگي مي گذارد حاشيه هاي زيادي برايش درست مي كنند كه او را دور كنند.

دارنده مدال طلاي بازيهاي المپيك لندن اظهار داشت: قهرمانان بزرگي مانند عليرضا دبير و حسن رنگرز در سن 26 سالگي خداحافظي كردند و من قصد دارم تا سن 35 سالگي و تا المپيك 2020 توكيو كشتي بگيرم.*ميزباني جام جهاني در شيراز اشتباه است

وي در مورد واگذاري جام جهاني كشتي فرنگي در سال 2016 به شيراز گفت: اين امر هنوز صد درصد نيست چرا كه شيراز از لحاظ زيربنايي مانند سالن ، خوابگاه و بودجه دچار مشكل است و هيات كشتي اين شهر هنوز در آن حد و تواني نيست كه بتواند هزينه اياب و ذهاب قهرمانان خود را پرداخت كند چه برسد به ميزباني جام جهاني و اين ميزباني به طور حتم اشتباه است.

نوروزي خاطرنشان كرد: بعد از بازگشت از بلغارستان قرار است جلسه اي را با استاندار فارس و مدير كل ورزش و جوانان برگزار كنيم كه اين ميزباني را به شهر ديگري بدهند چرا كه شرايط شيراز براي اين ميزباني ها اصلا مهيا نيست.

وي گفت :‌هيات كشتي و مسوولاني كه نتوانستند در حد يك شاخه گل به اميد نوروزي هديه بدهند چگونه مي خواهند جام جهاني را ميزباني كنند و جوابگوي دو ميليارد تومان هزينه باشد ، اين كار نشدني است.

نوروزي در عين حال افزود: جام جهاني كشتي فرنگي سال 2016 قرار است در بهمن سال 94 برگزار شود كه برگزاري در آن برهه از زمان به هيچ وجه به سود كشتي ما نيست چرا كه فقط براي كشتي حاشيه درست مي كند و استرس وارد تيم ملي مي شود در حالي كه تمام تلاشمان بايد معطوف به رقابت هاي قهرماني جهان و بازيهاي المپيك باشد چرا كه كسب يك مدال طلا در المپيك با 20 مدال طلاي قهرماني جهان برابري مي كند.

ورزشي (4)**1067**1581