۱ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۴۲
کد خبر: 81579320
۰ نفر
اعتیاد و مرگ خاموش زنان

تهران - ایرنا - اعتیاد پدیده ای است كه هر گوشه ای از زمین برای خود جا باز كند زندگی خفقان می گیرد. ایران نیز مجزا از این زمین نیست و اعتیاد سایه سنگینش را بر زندگی زنانی كه با آن درگیر شده اند گسترانده است و هر از چندی مرگی را در خاموشی برای آنها رقم می زند.

براساس آمارها كه یك میلیون و 325 هزار نفر فرد معتاد در كشور شناسایی شده است، اكنون 10 درصد از معتادان را زنان تشكیل می دهند و متاسفانه براساس نظر كارشناسان، آمار زنان مصرف كننده موادمخدر و روان گردان ها در كشور روز به روز در حال افزایش است.

طبق آمار ستاد مبارزه با موادمخدر كه برگرفته از آمارهای پزشكی قانونی است 279 زن معتاد درسال 93 نیز جان خود را از دست داده اند كه این آمار بسیار نگران كننده است چرا كه نسبت به سال 92 این آمار 33 درصد رشد دارد.

همچنین در این مدت دو هزار و 468 نفر معتاد مرد جان خود را از دست دادند كه نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد كاهش دارد اما آمار مرگ و میر زنان با رشد چشمگیری روبه رو بوده است.

حال سخن اصلی اینجاست كه چرا میزان مرگ و میر در زنان معتاد نسبت به سال قبل آن افزایش چشمگیری دارد و چرا زنان گرایش بیشتری به اعتیاد به موادمخدر و روانگردان ها دارند.

كارشناسان معتقدند مشكلات شخصیتی، اضطراب، بیماری های جسمی، شكست تحصیلی و عشقی، و تحت فشار بودن از سوی خانواده و یا مسوولیت پذیرنبودن خانواده ها در قبال فرزندانشان از جمله دلایل گرایش زنان و دختران جوان ما به موادمخدر است.

در این باره دكتر سعید صفاتیان رییس كارگروه كاهش تقاضای اعتیاد كمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدگاه های جالبی دارد.

وی مسائلی چون افزایش شمار مراكز و تنوع مواد مخدر ، احساس ایمنی بیشتر توزیع كنندگان مواد روانگردان در آرایشگاه ها و سالن های ورزشی، ضعف های جسمانی دختران در سنین نوجوانی و گاه نیاز آنها به مصرف بیش از حد را دلایلی بر رشد لجام گسیخته مرگ و میر زنان بر اثر اعتیاد می داند.** تعداد مراكز و تنوع مواد روانگردان و مخدر در میان زنان بیشتر شده است

دكتر صفاتیان می گوید: از آنجا تعداد مراكز و تنوع مواد روانگردان و مخدر در میان زنان در چند سال گذشته بیشتر شده است متاسفانه آمار مصرف این مواد و اعتیاد زنان نیز افزایش چشمگیری دارد.

رییس كارگروه كاهش تقاضای اعتیاد كمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه می دهد: اغلب دختران 16 تا 17 ساله گرایش زیادی به موادمخدر و روانگردان ها دارند و كمتر مشاهده می شود كه یك بانوی 40 ساله به این روانگردان ها اعتیاد پیدا كند.

وی تصریح می كند: خانواده ها باید در این زمینه توجه بیشتری به فرزندان خود داشته باشند و از تمامی اقدامات به ویژه حالات روحی و روانی آنها مطلع باشند.

گفته های صفاتیان نشان می دهد كه الگوی رفتار ما با دختران نوجوان و جوان نیاز به اصلاح دارد.بی شك این اصلاح به دور از هنجارهای جامعه نخواهد بود.** توزیع موادمخدر در آرایشگاه ها و باشگاه ها

دكتر صفاتیان همچنین به توزیع موادمخدر در آرایشگاه ها و سالن ها و باشگاه های ورزشی ویژه بانوان اشاره كرد و می گوید: اغلب این مراكز غیرقانونی و غیرمجاز فعالیت دارند اما مكانی برای خرید موادمخدر دختران جوان معتاد شده است.**چندین علت گرایش زنان به موادمخدر

وی ادامه می دهد: مشكلات شخصیتی، اضطراب، بیماری های جسمی، شكست تحصیلی و عشقیو تحت فشار بودن از سوی خانواده و یا مسوولیت پذیرنبودن خانواده ها در قبال فرزندانشان از جمله دلایل گرایش زنان و دختران جوان ما به موادمخدر است.

صفاتیان تصریح می كند: این مجموعه عوامل باعث می شود كه میزان مصرف موادمخدر به ویژه روانگران ها نیز در زنان بیشتر شود.**علت مرگ و میر زنان معتاد، مصرف بیش از حد

رییس كارگروه كاهش تقاضای اعتیاد كمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علت مرگ و میر زنان معتاد را مصرف بیش از حد مواد عنوان كرد و می گوید: متاسفانه بسیاری از كسانی كه این مواد را مصرف می كنند در سنین جوانی هستند و اطلاعات درستی از نوع مواد و مضرات آن ندارند و همین موضوع باعث شده كه با مصرف زیاد آن، باعث مرگ خودشان شوند.

صفاتیان ادامه می دهد: ناخالصی های موجود در موادمخدر كه بسیار خطرناك است نیز یكی دیگر از دلایل مرگ دختران جوان و زنان معتاد در كشورمان است چرا كه آگاهی آنها در شناخت موادمخدر بسیار كم است.

وی می افزاید: همچنین برخی از دختران جوان كه وزن پایینی دارند، فشار خون پایینی نیز دارند و مصرف بیش از حد موادمخدر و روانگردان ها و ناخالصی های موجود در این مواد، باعث مرگ آنها می شود.** افزایش مصرف ماده مخدر گل در میان زنان

رییس كارگروه كاهش تقاضای اعتیاد كمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: متاسفانه مصرف ماده مخدر گل یا حشیش مصنوعی كه اثر آن 100 تا 150 برابر حشیش است در میان دختران و زنان كشور افزایش یافته است كه این موضوع بسیار نگران كننده است.

صفاتیان ادامه می دهد: اكنون بسیاری از خانواده ها نیز ارتباط مرگ و میر فرزند خود با مصرف موادمخدر و روانگردان ها را نیز متوجه شده اند و درصورت مرگ فرزندشان موضوع را به پزشكی قانونی اطلاع می دهند تا مشخص شود كه علت مرگ آنها ناشی از مصرف موادمخدر بوده است یا نه.

وی تصریح می كند: همین موضوع نیز باعث شده تا میزان مرگ و میر در میان دختران و زنان از طریق استفاده بیش از حد موادمخدر نیز بیشتر قابل تشخیص باشد.**تمایل زنان برای درمان اعتیاد بیشتر شده است

صفاتیان در ادامه با بیان اینكه البته برخی بانوان تمایل زیادی برای درمان اعتیاد خود دارند، می گوید: با توجه به اینكه مراكز خاص ترك اعتیاد ویژه زنان در كشور بیشتر شده است، مراجعه زنان نیز رو به رشد است كه این موضوع می تواند امیدواركننده باشد تا زنان به دلیل آكاهی بیشتر كمتر به سمت مصرف موادمخدر بروند و روز به روز شاهد كاهش میزان مرگ و میر در میان این قشر باشیم.

سخن آخر اینكه حال كه همه می دانند موادمخدر هرساله باعث مرگ تعدادی از جوانان كشورمان می شود اما چرا باید درس عبرتی برای دیگران نباشد كه به سمت موادمخدر نروند.

در این زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و ارائه آموزش ها به ویژه برای نوجوانان و جوانان بسیار ضروری است تا از این طریق بتوان دختران و پسران نوجوان و جوان را از بلای خانمانسوز اعتیاد دور كرد.

اما ناگفته نماند كه خانواده ها در این راستا تاثیر بیشتری دارند و باید با احساس مسوولیت بیشتر مراقب فرزندان خود جهت جلوگیری از گرایش به موادمخدر و اعتیاد و مصرف مواد روانگردان ها باشند.

به نظر می رسد باید به درك نوینی در برابر رفتارها و تصورات دختران نوجوان و جوان امروز بیابیم. دركی كه همگانی باشد و این درك شاید در كلام گفتنش ساده باشد اما بسیار بحث های جدید و كارشناسی را می طلبد تا بتوانیم نوجوانان و جوانان را از منجلاب اعتیاد دور كنیم.

افزایش 33 درصدی مرگ زنان معتاد باید برای همه ما زنگ هشداری باشد كه از مقابل مرگ های خاموشی اینچنین نگذریم.

گزارش : مهناز بیرانوند

اجتمام(5)**7268 ** 1418