۱ اردیبهشت ۱۳۹۴،‏ ۹:۱۷
کد خبر: 81579142
۰ نفر
مذاكرات تجاری آمریكا و ژاپن شكست خورد

تهران – ایرنا – نمایندگان آمریكا و ژاپن كه در توكیو برای رفع اختلاف بر سر تعرفه های پیمان بازرگانی فرااقیانوسی (TPP) مذاكره می كردند، روز سه شنبه بدون دستیابی به نتیجه ای، به گفت و گوهایشان پایان دادند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایكل فرامین، رایزن تجاری آمریكا و آكیرا آماری، وزیر اقتصاد ژاپن، پس از ساعت ها گفت و گو، نتوانستند راه حلی برای اختلاف بر سر تعرفه های خودرو و كشاورزی بیابند.

مذاكرات دو كشور، بخشی از گفت و گو برای تفاهم بر سر پیمان فرااقیانوسی (TPP) است.

پیمان تجارت آزاد فرااقیانوسی یك پیمان منطقه ای است كه ژاپن، آمریكا، استرالیا، كانادا، شیلی، مالزی، مكزیك، زلاند نو، پرو، سنگاپور، ویتنام و برونئی اعضای آن هستند.

این 12 كشور برای تعیین جزییات پیمان فرااقیانوسی مذاكره می كنند.

اعضای این پیمان 40 درصد از اقتصاد جهان را تشكیل می دهند و داد و ستدهایشان یك سوم از كل مبادله های بازرگانی جهان را شامل می شود.

اختلاف میان ژاپن و آمریكا، تاكنون بزرگترین مانع امضای این پیمان بوده است.

اختلاف اصلی میان ژاپن و آمریكا بر سر تعرفه های خودرو و محصولات كشاورزی است. توكیو خواستار لغو تعرفه 2.5 درصدی گمرك روی خودروهای ژاپنی است، اما آمریكا می خواهد این تعرفه به تدریج لغو شود. در مقابل، ژاپنی ها نگران این هستند كه لغو تعرفه های كشاورزی به ویژه واردات گوشت آمریكایی، به كشاورزان و دامپروران ژاپنی ضربه سنگینی وارد آورد.

آساق5**9163 **1446