۳۱ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۴۳
کد خبر: 81578397
۰ نفر

گرگان - ایرنا- مدیر كل سواحل و بنادر كشور گفت: طول سواحل كشور حدود پنج هزار و 800كیلومتر است كه 890 كیلومتر آن در شمال واقع بوده و شامل ساحل استان های گیلان، مازندران و گلستان می باشد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری گلستان محمدرضا اللهیار در جلسه كارگروه ساماندهی و مدیریت بنادر و سواحل استان گلستان در گرگان اظهار داشت: چهار هزار و 900كیلومتر ساحل ایران نیز در جنوب كشور واقع می باشد.

به گفته وی از مجموع كل سواحل كشور حدود 840 كیلومتر آن پیرامون جزایر توزیع شده و استان های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در شمال و جنوب كشور هفت استان ساحلی محسوب می شوند.

مدیر كل سواحل و بنادر كشور در ادامه به ارایه نتایج مطالعات ICZM در استان گلستان پرداخت و گفت: ICZM به معنای طرح جامع مدیریت یكپارچه مناطق ساحلی كشور بوده كه با مشاركت 17 ارگان از حدود 8 سال قبل و در سه مرحله كار مطالعاتی بر روی آن انجام شده است.

اللهیار اضافه كرد: مدیریت یكپارچه مناطق ساحلی یك فرآیند مستمر و پویا بوده كه براساس آن تصمیمات لازم جهت بهره‌برداری صحیح، توسعه موزون و حفاظت از نواحی ساحلی و دریایی و منابع آن اتخاذ می‌گردد.

وی همچنین نوسانات سطح آب، فرسایش و رسوب گذاری سواحل، تجاوز به حریم دریا با احداث سازه های ساحلی، دریایی، فقدان دسترسی همگانی به دریا، آلودگی آب ها (آلاینده های خانگی، صنعتی وكشاورزی)، تهدید زیستگاه های گونه های كمیاب ونادر، نابسامانی های ناشی از تداخل وظایف و ماموریت دستگاه های مرتبط و نبود رژیم حقوقی مشخص را از جمله چالش های سواحل دریای خزر دانست.

اللهیار اضافه كرد: خزر از نظر ژئوپلتیك و ژئواستراتژیك جزو كرانه های حساس سواحل كشور محسوب می شود و خوشبختانه در گلستان در مقایسه با دیگر استان های ساحلی مشكلات كمتری را تاكنون داشته ایم.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: به دلیل مسایل زیست محیطی و تبادل آب خلیج گرگان و دریای خزر امكان فعالیت های تجاری در داخل خلیج گرگان میسر نیست.

مدیركل سواحل و بنادر كشور همچنین دریاخواری و ساخت و سازغیرمجاز را یكی از معضلات و دغدغه خاطرها دانست و گفت: در مقایسه با دیگر استان های ساحلی ،گلستان كمتر با این معضل مواجه است.

نخستین جلسه كارگروه ساماندهی و مدیریت بنادر و سواحل استان گلستان با حضور فرمانداران شهرستان های بندرگز، بندرتركمن، گمیشان در گرگان برگزار شد.

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار گلستان نیز با بیان اینكه در حوزه سواحل دغدغه های زیادی وجود دارد گفت: محدوده مرز رسمی سواحل استان گلستان با در نظر گرفتن جزیره آشوراده بسیار بیشتر از آمار رسمی موجود است.

رضا مروتی با اشاره به اینكه ماهیت ایجاد دو شهربندرگز و بندرتركمن فعالیت های بندری و تجاری ساحلی بوده است، اظهارداشت: هم اكنون این شهرها این كاربری ها را ندارند.

معاون استاندارگلستان افزود: گرچه شاید طول نوار ساحلی ما چندان گسترده نباشد ولیكن انتظارات فراوانی جهت حداكثر استفاده و كارایی از همین مقدار اندك وجود دارد.

وی با تاكید بر اینكه با هرگونه دریاخواری و ساخت و سازغیرمجاز برخورد می شود، گفت: مشخص نبودن دقیق حریم و سواحل و عقب نشینی آب دریا باعث می شود كه برخی به فكر سودجویی و استحصال زمین از دریا باشند.

مروتی همچنین جزیره آشوراده (تنها جزیره ایرانی خزر) را از جمله قطب های مهم گردشگری استان دانست و گفت: رسیدگی و توجه به رفع مشكلات مربوط به این جزیره از جمله مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان است.

رییس كارگروه استانی مدیریت سواحل گلستان همچنین افزود: هر گونه استفاده و بهره برداری از سواحل با رویكرد توسعه پایدار و استفاده بهینه از ظرفیت و پتانسیل ها بوده و سعی می شود كه پنجره واحدی برای توسعه سرمایه گذاری در استان فراهم گردد.

پسروی آب دریا و لزوم لایروبی این مناطق، پراكندگی تصمیم گیری ها و امور مدیریتی، احیای بندرسبزتجاری گمیش تپه، ضرورت آموزش بیشتر مسوولان و كارشناسان مرتبط، گسترش فعالیت های تجاری و رفع مشكلات بازرگانان استان گلستان در بندرامیرآباد (مازندران) از مواردی بود كه دیگر شركت كنندگان در جلسه بیان كردند.

استان گلستان واقع در شمال ایران با كشور تركمنستان، دریای خزر و استان های مازندران ، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

گلستان افزون بر یكصد كیلومتر ساحل دارد و بندرگز، بندرتركمن و گمیشان از مناطق ساحلی این استان محسوب می شوند.

1648